Kimdir?

İnal Karagözoğlu

 

 

ik.jpg

1935 yılında Tokat’ta doğdu, okul yaşamına burada İbnikemal İlkokulu’nda başladı, ortaöğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’nde ve İstanbul Vefa Erkek Lisesi’nde yaptı. İÜ Fen Fakültesi’nde jeoloji okurken okula ara verip yedek subay öğretmen olarak askere gitti (1961), ardından da ana-baba mesleği olan öğretmenliği benimseyerek eğitim ordusuna katıldı (1963).

 

Kocaeli’nin Maşukiye Köyü’nde ilkokul öğretmenliği ve okul müdürlüğü (1963-70), şimdiki adı Körfez İlçesi olan Yarımca Beldesi’nde Yarımca İlkokulu’nda öğretmenlik (1970-73), Seka Çocuk Dostları İlkokulu’nda da kurucu okul müdürlüğü (1973-75) yaptıktan sonra Yarımca Belediyesi’nde (şimdiki adıyla Körfez Belediyesi’nde) belediye başkan yardımcılığı (1975-83) görevinde bulundu.

Öğretmenliği sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Film-Radyo-TV’yle Eğitim Programcısı Yetiştirme Kursu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Geçlik Lideri Kursu’na katılarak ‘yazar öğretmen’ ve ‘gençlik lideri’ sertifikalarını aldı.

 

1984 yılında, İstanbul’da yayımlanan aylık meslek dergisi Sigorta Dünyası’nın yazı işleri müdürlüğünü üstlenerek basın alanına geçti. En son yayın danışmanı olarak çalıştığı bu kuruluştaki on sekiz yıla ulaşan görevi sırasında, alışılagelen haber ve araştırma yazılarının yanı sıra imzalı özel haber, köşe yazısı, röportaj, makale vb. türünde altı yüz elli dolayında yazı yazdı. 2001 Haziranı’nda ayrıldığı Sigorta Dünyası’na 2005 Mayısı’na dek de başta Türkçeye ve sigortacılık sektörüne ilişkin sorunlara ilişkin olmak üzere dışarıdan aylık yazılar verdi.

 

Biri yayımlanmış (Ankara’da Sinemalar Vardı…, Bileşim Yayınevi, Haziran 2004, İstanbul) 9 kitabı var*. Bunlardan biri, Türkçenin yanlış ve kötü kullanılışına ilişkin bir kitap, biri de, sözlü yerel tarihçe çalışması niteliğinde kitapçık. Öte yandan, genelağdaki (internetteki) birkaç yazma ortamında makale, deneme ve öyküleri yer almakta. 2008 Şubatı'nda da kendi yeri olan İLGİLİK'i kurdu.

 

Bir süredir Sigorta Dünyası dergisinin fahri yayın danışmanlığını yapan ve bu dergiye zaman zaman yazı da veren İnal Karagözoğlu, evli, iki çocuklu.

_____________

* http://www.yayinevi.bilesim.com.tr/inal.html

 

 

(Son güncelleme: 10 Ekim 2011)

{lang: 'tr'}
Improve the web with Nofollow Reciprocity.