Ermenistan’la Normal İlişkilere Doğru…

Tarih / Güncel

Ve 2 Yazı

Basın yayında, ülkemiz ile kuzey komşılarımızdan Ermenistan arasında suların ılındığı yolunda haberler gırla… Bunlardan birinde şöyle deniyor:

«Türkiye ile Ermenistan özel temsilcileri arasındaki normalleşme görüşmelerinin ikincisi 24 Şubat’ta

Viyana’da yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Ermenistan arasında yapılacak ikinci görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme süreci kapsamında, iki ülkenin özel temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki gelecek görüşme, 24 Şubat tarihinde Viyana’da gerçekleştirilecektir” dendi.»

Bu ve benzeri haberler aklıma, vaktiyle Genel Ağ’daki (Internet) özel alanım “İlgilik.com” yayımladığım iki yazıyı getirdi; bunlardan biri kızkardeşimin (Fevziye Yazman), öbürü de benimdi.

Sırasıyla aktarmak istiyorum onları:

«Bir Sıcaklığı Yaşamak… – Pekrik Madam ile Muzaffer Öğretmen

Sevgili Arkadaşım Rejan,

Unutmamışsındır, Tokat’ta siz Ardala Sokağı’nda otururdunuz, biz Behzat Caddesi’nde. Aslında aynı sokakta biz de size çok yakın komşu olmuşuz iki kez. Sık sık gelirdik size. Annemle annen çok iyi anlaşır, dertleşirlerdi. Ablam Birgül’le ben de seninle akrandık. Size geldiğimiz bir gün üçümüze birer minik bardak verdi annem. Herhalde Yüzbaşıoğulları’ndan almıştır. O zamanlar Tokat’ın ithal mallar da satan en ünlü mağazasıymış. Duralex marka. Kırılmazmış elden düşerse. Annem bunu söyledi ve denemesini de yaptı, yere attı bardağı; kırılmadı tabii. Hepimiz şaşırmıştık. Annem ve Madam Teyze içerde konuşmaya, biz dışarda, kapı girişinde oynamaya daldık. Ahşap evin beş-on basamakla çıkılan yüksekçe girişine palalar yayılmıştı. Galiba bir de sedir vardı. Biz tahta aralarından başladık bardakları aşağıya atmaya. Süpürüle basıla sıkışmış toprağa düşen bardaklar ‘pat’ diye ses çıkarıyor, sağa sola zıplıyor, ama kırılmıyordu. Üçümüz bir aşağıya bir yukarıya inip çıkıyor, bardakları yeniden aşağı atıyorduk. Bardakların kırılmayışı bizi çok eğlendiriyordu. Gülüşmelerimiz ve terliklerimizin basamaklarda çıkardığı ses anneni meraklandırmış, n’oluyor diye gelip bakmıştı. Kapıda durup “Bak hele bak Hocanım” diye gülüşünü hep anımsarım.

Çocukluğumun en tatlı anıları arasında parlak bir yaz günü de var. Yine sizin evde. Evinizin yüksek duvarlarla çevrili, sokaktan görülmeyen bahçesinde çeşitli meyve ağaçları vardı. Kayısılar, kirazlar… Bahçenizin çok özel bir de şeftalisi var: Sarı-yeşil renkte, zar gibi incecik kabuğu bir tarafından çekince hepsi birden soyuluveren, değişik kokulu, iri. O denli sulu ki, yerken üstüme akıtmayayım diye annem bir eliyle başımı arkadan öne doğru bastırıyor, diğer eliyle kocaman şeftaliyi tutmama yardım ediyordu. Ağaçta olgunlaşmış çeşitli meyveler, ye yiyebildiğin kadar; unutmak ne mümkün.

Biz Tokat’tan sizden önce ayrıldık, 1954’ün Kasımında. Annem İstanbul’a gelmeyi ne kadar çok istese de annenden zor ayrılmıştı. Yirmi iki yıllık can dostuydular. Neyse ki arası fazla açılmadan siz de geldiniz. Bir akşam dediler ki “Madamlara gidiyoruz”. Biz Yeşilyurt’ta oturuyorduk, siz Bakırköy’de. Sevinç içindeydik. Herkes arkadaşına kavuşmuştu. Varujan Ağabeyin’le İnal Ağabeyim, aralarındaki yaş farkına karşın iyi anlaşırlardı. Annen neler ikram etti neler: “Hocanım sen seversin”. Eve dönerken “bunlar size” diye verdiğiniz bir bez torba içindeki Madam’ın mezzeki sakızlı çörekleri buram buram kokuyordu.

Yine sık sık gelmeye başlamıştık size. Genellikle gündüzleri, okul dönüşü, cumartesi günleri veya yaz tatilinde, bayramlarda. Giriş katında otururdunuz. Otomatiğe bastıktan sonra mutlaka dışarıya çıkar karşılardın bizi, “Fevziyegil”, “Birgülgil” diye seslenirdin annene. Hemen bir sofra donatırdınız. Madam Teyze’nin (Annem madam dediği için bizim Madam Teyze’mizdi annen. Adının Pekrik olduğunu bilsek de) ikramları her zaman kendine hastı, lezzetliydi; çok severdik. Yaz günleri biber ve domatesle yarattığı çeşit çeşit lezzet hâlâ damağımda. Yumurtalı ekmek kızartırdınız, bir başka olurdu. Tokat’la ilişkiniz sürüyordu; “Yeni geldi Hocanım” diyerek sunardı Madam pastırmayı. Kuşburnu perveri, pestil, köme, dut kurusu… Ev eriştesi, dolmalar… Mutfağınızın kokusu başkaydı.

Yeme içme ilişkinin bir yönüydü elbet. Asıl olan arkadaşlıktı. Pekrik Madam annemden altı yaş büyüktü. Dünya görüşleriydi onları anlaştıran. Her dertlerini paylaşırlardı. Kimbilir neydi uzun uzun konuştukları, her buluşmada yeniden. Eğer annemin bir sıkıntısı varsa “Dur hele Hocanım, sana bir kahve pişireyim” derdi annen, sonra da fal bakarlardı karşılıklı. Fal bahanesiyle söyleyeceğini söylerdi Madam ve dertler unutulur, gülüşmeler başlardı. Biz de balkonda oynar, çok eğlenirdik.

Annenin elinden dikiş gelirdi. Singer el dikiş makinesi hep ortada olurdu. Bizim için de bir şeyler dikerdi. Annemin sık sık getirdiği frenkgömleklerinin yedek yakalarını ve manşetlerini seve seve değiştirmiştir. Senin de elin yatkındı elişine; tığların, dantellerin, örgülerin vardı. Enstitüye gittin, çok ünlü bir terzinin yanına girdin ve yetiştin. Zaten Bakırköy’de çok iyi Ermeni terziler, çeyiz yapan hanımlar vardı. Annem, Madam’ın önerdiği bir terziye giderdi. Ablamın çeyizini de yine sizin akrabalarınız hazırlamıştı. Senin elbiselerinin ne kadar güzel olduğunu ve annenin de her zaman şık bir manto giydiğini anımsarım hep.

Ağabeyin Varujan kuyumcuydu. Kapalıçarşı’da ‘Tokat Pazarı’ adlı küçücük bir dükkânı vardı, ancak bir iki kişinin ayakta durabileceği. Sonra işini büyüttü. Annem hep ona gider, onun gönderdiği kuyumculara, gümüşçülere güvenirdi.

Annem öldükten sonra 37 yıllık arkadaşlığın anılarını, Pekrik Madam bize her zaman aktardı. Sık sık giderdim ziyaretine, “Ben de Hocanım’ı düşünüyordum” derdi. Çoğu kez çocuklarımı da götürürdüm. Herkesi tek tek sorardı, “İnalım nasıl, Duyalım ne yapıyor, Kemalım…” diye. Sevgi sözcükleri hiç eksilmezdi ağzından. Annemin zeytinyağlı dolmasını, pilavını, helvasını, güllacını, aşuresini ballandırarak anlatırdı. Tokat’a getirdiği çeyizi öve öve bitiremez, “Hocanım un çuvalıydı, silktikçe tozardı” derdi. Büyükanneme gösterdiği saygıdan ise, “Adabımuaşeret bilirdi” diyerek söz ederdi. 

1977’de evlenip Toronto’ya gittin. Üç Horon’daki nikâh törenine gelemedim ben, kızım yeni doğmuştu. Birgül anlata anlata bitiremedi, kilisenin nasıl süslenmiş olduğunu, törene katılanların şıklığını.

1989’da Feriköy Vartanans Kilisesi’ndeki acı dolu törene ise katılmıştım. Kıpkırmızıydı Madam’ın yüzü, son derecede kederliydi. 60 yaşındaki oğlunu kaybetmişti. Kilisenin üst katında yapılan ikramda ayakta duramıyordu.

Oğlunun ardından 9 yıl yaşadı Kurtuluş’taki evlerinde. Uzun bir bölümü yatakta geçen bu süre içinde onu her fırsatta ziyaret ettim. Hasta haliyle bile esprilerini eksiltmeden anlatırdı anılarını. Son gidişim hariç kim olduğumu hep bildi; adımı çıkaramasa bile ‘En sevdiğimin kızı’, ‘Hocanım’ın kızı’ydım ben. Sona Abla’nın nasıl bir gelin olduğunu biliyorsun. Annene hastalığında da saygı ve sevgisini eksiltmedi, bebek bakar gibi çok iyi baktı. Pekrik Madam 1998’de öldüğünde 91 yaşındaydı.

Sevgili Rejan, seni ve kızlarını Türkiye’ye son gelişin 1989’da Yeşilköy’de görme fırsatım oldu. Şimdilerde Alin 23, Tamar 20 yaşında. Benim oğlum Onursal 25, kızım Dünya ise 24 yaşındalar. Yazık ki onlara bu sıcaklığı yaşatamadık.

Annelerimiz, birbirlerinin kültürüyle beslenen bir dostluk kurmuşlardı. Gelenek ve göreneklerini tanıyor ve seviyorlardı. Onlar nice Pekrik Madamlar’dan, Muzaffer Öğretmenler’den yalnızca biriydi. Saygıyla anıyorum.

Gözlerinden öperim.»

*  *  *

Benimki de şuydu:

«Başlık Aldatmasın! – “Gâvur Ali”

‘Pekrik Madam ile Muzaffer Öğretmen’, benden on üç buçuk yaş küçük olan kız kardeşimin bir yazısıydı. Sanırım, okuyanlarının türlü bağlamlarda az ya da çok bir şeyler düşünmesine kapı aralamıştır. Belki bazı anıları da canlandırmıştır… Bende öyle olduydu.

İlk delikanlılık çağını geride bırakıp da olguları irdeleme dönemine ayak basar basmaz yaptığım şeylerden biri de, ortak tatlı anılarımız bulunan bu Ermeni ailesinin içinde yer aldığı yurttaşlarımıza ilişkin yeni bigiler edinmek olmuştu. Çıkış noktam, Pekrik Madam’ın kocası “Gâvur Ali”nin bir kış gecesi soba başında babamla söyleşirken söylediği sözlerdi: “Çok çekti iki millet de Fikret Beyciğim…” Ailece bize misafirliğe gelmişlerdi. O tarihlerde yalnızca bir kardeşim vardı. 

Annemlerin “Ali Efendi”si, benim “Ali Amca”m, tek atlı arabasıyla tanıdığımız bir komşumuzdu… Babam, bir ortaokul öğretmeni… Bu iki insan ne de koyu söyleşilere dalarlardı… Ben? Sonra sonra ortaya çıktı, o söyleşilerden ileride kullanmak üzere ipuçları toplarmışım.  

Herkes gibi bizim de adını karısının (Madam Pekrik / Pekrik Madam) ağzından “Gâvur Ali” diye duyduğumuz Ali Amca, sonra sonra öğrendim, o tek atlı yaylı arabasıyla köy köy dolaşır, değiş tokuş yöntemiyle oralardan yumurta, tahıl ve benzeri ürünler toplarmış. Çorap şişi, düğme, iplik, çıtçıt ve benzer şeyler karşılığında…

Koca koca kara ev ekmeklerini az yemedik Madam Teyze’nin… Hele de savaş yıllarında… Çarşıda ekmek karneyle… Madam Teyze’nin ekmekleri, Ali Amca’nın, kendisini “Gâvur Ali” diye bilen köylü “müşteri”lerinden avuç ölçeğiyle topladığı tahılların unundandı. Konu komşuları da mutlaka yemiştir onlardan… Ve mezzeki sakızlı (damla sakız) peksimetlerini, çöreklerini, kurabiyelerini de…

Bugün artık çok iyi biliyorum, anlıyorum, tarihleri boyunca sömürgeci olmuş olan yayılmacı devletler, hep bir “Türk – Ermeni çatışması” yaratma çabası içinde de oldular. Temel amaçları, sömürgeciliğe dayanan varlıklarını bu yolla da sürdürmek, o egemen varlıklarını daha da güçlü kılmak… Bu tür yollarla nice nice başarılar sağladıklarının belgeleri tarih sayfalarında…

Sömürgecilerin, yayılmacıların, bazı yardakçılarıyla birlikte önce Osmanlı Devleti’ni, sonra da onun “mirasçısı” saydıkları Türkiye Cumhuriyeti’ni “Ermeni soykırımı”yla suçlamaları, parlamentolarında bu soykırım iddiasını tanıma kararları almaları, soykırım anıtları dikmeleri, “Ermeni soykırımı yoktur” demeyi suç saymaları ve bizim de bu idialarını kabul etmemizi dayatmaları ise, o temel amaca ulaşmanın ikinci adımından başka bir şey değil.

Soykırım suçlamalarını “insanlık adına” yapıyor görünmeleri, kendi geçmişleriyle de çelişen ikiyüzlülükten başka hiçbir anlam taşımıyor.

“Ermeni soykırımı” iddiası konusunda gördüğüm önemli bir nokta da şu: Bu sorunun, bilinen boyutu ve niteliğiyle bugünlere gelmesinde, bizdeki Batı işbirlikçilerinin bilinçli çabalarının payı büyük. Ve bugün bu çevreler, topluma, “Ermeni soykırımı iddiası”nı kabul etmemiz gerektiği yargısını aşılama noktasına ulaşmış bulunuyorlar. Böylece, ulusumuzun alnına kara bir leke de sürülmüş olacak… “Tarihimizle barışmak” söylemlerinin (kılıfının) başka bir açıklaması yok. 

*

Gün geçmez, ağzımıza yeni bir laf dolanır. Bunlardan biri de “diyaspora”… “Diaspora” diye söyleyenler de var. Bu laf dilimize “Ermeni diyasporası” sözüyle geldi…

Belli çevrelerce belli amaçla ortaya konan bu sözü nasıl da hemencecik benimseyiverdik! Devlet büyüklerimizden başlayıp aşağılara doğru büyük kabul gördü… Hâliyle, Yunancadan gelen “diyaspora” –İngilizcesi Diaspora– kelimesi de… Bu iki şey, hele de basın yayın dünyamızda başköşelere kondu. Artık kov kovabilirsen…

*

“Ermeni diyasporası” tanımlaması, “Ermeni soykırımı” iddiası bağlamında dolaşıma sokulmuştu. “Ermeni soykırımı oldu mu olmadı mı” sorusunun kesin yanıtını, eğer yayılmacı sömürgenlerden izin çıkarsa tarihçiler ile bilimadamları arayacak; ama benim bu konuda söyleceklerim var: Bu “Ermeni diyasporası” söylemini ülkemizde ilk kez kim ne zaman kullandı, bilmiyorum, ama, sözlüklerin, “diyaspora” kelimesi için, “sürgün edilen Yahudiler’in dünyanın her tarafına yayılması” açıklamasında birleştiğini biliyorum.

“Diyaspora”nın (bu kez, bir özel ad olarak “Diyaspora”nın) İncil’deki anlamı ise, “Kudüs’ün dışındaki Yahudi Hıristiyanlar”… Diyeceğim, bu kavramın, dünyanın türlü ülkelerinde yaşamakta olan Ermeniler’le ilgili olarak kullanılması yanlış bir şey. Hele de “Ermeni diyasporası” diye bir tamlama, tanımlama yapmak, olacak iş değil. Ama olmuş işte…

“Ermeni diyasporası” sözü ve söylemi, “diyaspora” kelimesinin Yunancadaki anlamıyla da uyuşmuyor: Osmanlı’nın belli bir tarihte ülke içerisinde Ermeni vatandaşlara uygulamış olduğu işlemin adı, anlamı, niteliği, boyutu, “göç ettirme”dir; vaktiyle “tehcir”, “tehcir etme” denen işlem… Evet, bu sözcüğün bir anlamı da “sürme”; iyi de, “Ermenileri göç ettirme’” olgusunu bir “sürgün” olarak tanımlamak, en hafifinden “anlam zorlaması”nın dik âlâsı değildir de nedir!?…

Peki, o Ermenistan dışında dünyanın türlü ülkelerinde yaşamakta olan Ermeniler için “sürgündeki Ermeniler” tanımlamasını yapabilir miyiz? Hayır. Almanya’da, Belçika’da, Fransa’da, Amerika’da, Kanada’da, Avustralya’da ve daha başka ülkelerde yaşayan, yerleşmiş olan Türkler ya da Türk asıllılar için yapamayacağımız gibi… Şundan ötürü yapamayız: Birincisi, o Ermeniler de Türkler de yaşadıkları bu ülkelere sürgün edilmediler; ikincisi, “Ermeni soykırımı” iddiasını ortaya atanların Osmanlı’yla, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’yle ilişkilendirdikleri bu “sürgünde olma” yakıştırmasındaki tutarsızlık… Tutarsızlık şu: Ermeniler soykırıma uğratıldıysa sürgün edilenler kim? Anlaşılır gibi değil. Şunu da ekleyeyim, “sürgündeki Ermeniler” –ben onlara, “tuzu kuru Ermeniler” diyorum– neden ülkelerine dönmezler?!…

‘Soykırım’?

Bu kavrama geçmezden önce hemen söylemeliyim, genellikle, “soykırım” ile “topluca öldürme” kavramları arasındaki ayrım bilinmez ya da göz ardı edilir (sözlükler, “topluca öldürme” için “kırım” karşılığını da veriyor).

Bu iki kavrama daha yakından bakalım: “soykırım (Fr. génocide)”, “bir insan topluluğunu, ulusal, budunsal, dinsel vb. nedenlerle yok etme” anlamına geliyor. “Topluca öldürme (Ar. katliam)” ise, hiçbir ek açıklamaya gerek olmadan doğrudan doğruya “topluca öldürmek eylemi”. Bu ikinci kavramsal söz kümesi için ille bir açıklama yapmak gerekirse, “bir canlı kümesini, topluluğunu topluca öldürme” denebilir.

Öte yandan, hem “soykırım”da hem de “topluca öldürme”de bir “topluca öldürme” eylemi söz konusu olmakla birlikte, bu eylemler, amaçları, bu amaçların gerçekleştirilme biçimleri ile koşulları ve sonuçları bakımından çok ayrı şeyler. Dolayısıyla, bu ikisinin doğurdukları hukuksal sonuçlar da aynı değil: “toplu öldürme”, eylemin yöneldiği hedefe karşı –bu hedef, Sivas Katliamı’nda yaşandığı gibi insanlar olabilir; fillerin başına geldiği gibi hayvanlar olabilir ya da kardelenlerin bilinçsizce talan edilmesinde olduğu gibi bitkiler olabilir vb.– işlenen bir suç için “soykırım” diyeceksek, bu eylem “insanlığa karşı” işlenen bir suç olduğundan, bunlara uygulanacak yaptırımlar da doğal olarak aynı değil.

Bir canlıyı öldürme, ne zaman bir suç sayılır oldu? Bu suçu belirleyen öğeler nelerdi? Çağdan çağa, toplumdan topluma, uygarlıktan uygarlığa, kültürden kültüre, inançtan inanca … değişen şeyler bunlar… Böyle olması da pek doğal değil mi?  

“Soykırım suçu”na gelince…

“Soykırım eylemi” diye bir kavramın ne zaman ortaya çıktığı, bu eylemin ne zaman suç sayıldığı çok kesin olarak biliniyor: soykırımın hukuksal bir kavram olarak belgelere geçiş tarihi 9 Aralık 1948. Soykırım, bu tarihten başlayarak, Birleşmiş Milletler Örgütü’nün ortaya koyduğu “Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme”de çok açık biçimde tanımlanan ve kınanan bir suçtur. “Bir insanlık suçu”… Bu sözleşmeye göre, soykırım suçu, “ulusal, budunsal, soysal ya da dinsel bir bütünü (grubu) topluca ya da bir bölüm olarak yok etmek niyetiyle o bütünün üyelerinin öldürülmesi, fiziksel ya da ussal bütünlüklerinin ağır biçimde zedelenmesi”, “o bütünün üyelerinin, bütünün fiziksel varlığının tamamının ya da bir bölümünün yok edilmesi sonucunu ve ‘bütüne ait çocukların zorla başka bir bütüne geçirilmesi’ eylemlerinden herhangi birine başvurulmasını doğuracak yaşam koşulları içinde tutulması”, “bütün içinde doğumları engelleyecek önlemlerin alınması” eylemlerini kapsamaktadır. Ve bir eylemin soykırım sayılabilmesi için, bu eylemin, tasarlanmış bir devlet politikası olarak uygulanmış olması gerekmektedir.

Burada hazin olan şey, bu kavramın gündeme, varlıkları soykırım kanlarıyla beslenmiş devletlerin önderliğinde ve onların geçmişlerine sünger çekercesine getirilmiş olmasıdır.

Evet, insanlık tarihi boyunca birçok soykırım eylemi uygulandı; sömürgen devletlerin uzak-yakın geçmişine bakın: bu insanlık suçunun kanlı izleri nasıl da derin, nasıl da canlı!…

Ve 1948 tarihli “Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi” de, genel hukuk kuralları uyarınca geriye doğru işlemiyor.

Bu arada şunu da not etmek gerekir: 2. Dünya Savaşı’nın yenen devletleri, Almanya’nın bu savaş döneminde Yahudiler’e uygulamış olduğu iddia edilen yok etme eyleminden sorumlu tuttuklarına, daha sonra bu sözleşmede tanımlanacak olan soykırım suçunu dayatarak kabul ettirmiştir (Nürnberg Mahkemesi, 10 Kasım 1945-1 Kasım 1946).

*

Ve “Ermeni soykırımı iddiası”…

Bu söz ortaya yeni atılmadı. Ancak, pek dikkat çekicidir, bugüne kadar, “Türkler Ermeniler’e soykırım uyguladı” diye uluslararası mahkemelerde Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ne bir Ermeni ne de Ermenistan Devleti dava açılmıştır. Bunun nedenini çok iyi bilmek gerekir; çünkü, işin püf noktası burada yatmaktadır: evet, böyle bir dava açılmamıştır; yukarıda belirttiğim gibi, genel hukuk kuralları uyarınca yaptırımlar geriye doğru işlemediği için açılamamıştır. Böyle bir dava, ‘Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin BM Sözleşmesi’ni geriye doğru işletmek genel hukuk kuralları karşısında olanaksız olduğu için açılamaz. Bir eylemin ‘suç’ sayılabilmesi için, o eylemin, gerçekleştiği tarihte suç sayılıyor olması gerekir. Bu bir genel hukuk kuralı.

Bu satırları okuyan her Türk yurttaşı pek haklı olarak şunu soracaktır: “Bu da ne demek!? Yani, ‘Biz Ermeniler’e soykırım uyguladıysak, bu pislikten kimi hukuk kurallarına sığınarak kurtulabiliriz’ mi demek istiyorsun?! İşlemediğimizi bildiğimiz bir suçu kabul mü edelim?!…”

Hayır, böyle bir şey demiyorum. Bunu, kimi şeyleri daha kolay anlatabilmek için söylüyorum. Anlatayım:

Ermeniler’e bir soykırım uygulamadığımız ortada; Türkiye Cumhuriyeti de, bu soykırım savlarını daha en başta reddetmiştir. Ancak, bu savları reddederken bütün dünyaya özellikle şu gerçeği anımsatmalıydık: “1915’te yaşanmış olan olay bir ‘kırışma’dır; bu olaya bugünkü anlamda bir ‘soykırım’ yakıştırması yapılamaz; yapılsa da, 1948 tarihinde kabul edilmiş olan Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’nin, ‘varlıkları soykırım kanlarıyla beslenmiş devletlere uygulanması hiç akla getirilmeyen’ hükümleri, bu olay hakkında uygulanmak şöyle dursun, düşünülemez bile.”

Sonuç olarak, bu soykırım sorunu, hep ‘Türk – Ermeni çatışması’ yaratma çabasındaki yayılmacı sömürgen devletler ile onlara yaranmaya soyunmuş Batı işbirlikçilerinin işidir. Dertleri, tarihte yaşanmış acıları tek taraflı kullanarak Ermeniler üzerinden kendilerine yeni egemenlik alanları sağlamak…     

Soykırım suçu öyle böyle bir suç değil. Onun için de, ‘tarihimizle barışma’ zırvaları, ‘yüce gönüllü büyük bir ulus olma’ gibi soylu sözlerle yaldızlanmak isteniyor. 

‘Ermeni soykırımı’ sözünü dillerinden düşürmeyenler, 93 Harbi’nde neler olup bittiğini bilmezler mi? Ve, onca yaşananlardan sonra bile bu iki milletin birlikte yaşamayı sürdürdürmüş olduğunu? Bunları bilmiyorlarsa, öğrenmek istemezler mi?!…

Ve ‘Ermeni diyasporası’ tanımlaması, ‘Ermeni soykırımı’ savından çok daha derin, çok daha kapsamlı amaçlara yönelik. ‘Diyaspora’ sözcüğünün albenisine kapılanlar oturup bir düşünmeli.

*

Babam, ilk anneler günümüzle gündeme gelmesi üzerine Nene Hatun’a ve onun kahramanlık gösterdiği Aziziye Savunması’na ilişkin bir araştırma yapmış, ardından da çocuklar için ‘Nene Hatun’ adlı bir kitapçık yazmıştı. (Yeri geldiği için belirtmeden geçmeyeyim, benim “Aziziye’de Atan Yürek” adlı radyo oyunu da babamın işte o araştırmalarına dayanıyor.)

Bunlqrı şunun için anlattım: Babam, bu araştırmalarından sonra hiçbir şekilde Ermeni yurttaşlarımız için tek bir kötü söz etmedi. Tokat’ta kalmış ya da İstanbul’a göçmüş Ermeni tanışlarımız, dostlarımız hep gönüllerindeydi babamın da annemin de… Rahmetliler, bizleri de öyle yetiştirdiler.»

İnal Karagözoğlu

14 Şubat 2022 Pazartesi

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra blog dünyasına adım atın!