Hazan da Bir Bahar Ayıdır: “Sonbahar”; Ama, …

Ve Şarkıların Dili

 

 

Şarkıların dili her zaman günlük hayatın dilinden farklı şeyler anlatır; daha anlaşılır biçimde söylemeye çalışayım: şarkılar bizlere, günlük hayatın dile getirdiklerinden farklı şeyler anlatmaya çalışır.

 

Bir örnek vermem gerekirse, alalım Melahat Pars’ın (d. 1918) Ben Gamlı Hazan şarkısını; bakın, ne diyor:

 

“Ben gamlı hazan, sense bahar; dinle de vazgeç,

Sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç.

Olmaz meleğim böyle bir aşk, bende vakit geç;

Sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç…”

 

Güfte yazarı Sıtkı Angınbaş böyle demiş. Bestecimiz de bu sözleri, aksak bir kalıp içinde hicaz nağmelerle sarıp sarmalamış…

 

*

Bir anlatışa göre, bu şarkıyı bestelediğinde henüz on dokuz yaşında olan besteci, Melahat Hanım, önce müziği bestelemiş, ardından da güfte arayışına girmiş; rastlantı bu ya, yolu, müzik ve şan öğretmeni güftekâr Sıtkı Angınbaş’a çıkar. Hoca, genç kızımızdan epey yaşlıdır; ama olanlar olacak, Melahatçik’in gönlü kayacaktır hocaya ve durumun farkına varan Sıtkı Bey de bu açmazı dile getiren bir güfte verir bestecimize.

Genç müzisyen Melahat Hanım, önce müziği bestelemiş, ardından da güfte arayışına girmiş. Rastlantı bu ya, yolu, müzik ve şan öğretmeni güftekâr Sıtkı Angınbaş’a çıkmış.

Ve işte bizler de hiçbir şey olmamışçasına dinliyoruz bu yürek yakan şarkıyı: https://www.youtube.com/watch?v=tGapkk4W9so … Ancak, söylenceler de çekicidir hani…

 

 

İnal Karagözoğlu

25-VIII-2021, Çarşamba

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.