“Ticaret”e Çıkan Yol

“Kaymak Gibi…”

 

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Balbay, geçen pazar günkü (21-II-2021) yazısına, gazeteciliğimize “araştırmacılık boyutu”nu getirmiş olan rahmetli usta kalem Uğur Mumcu’nun sanki günümüzden söz ettiği bir yazısından şu alıntıyla başlamıştı: 

Dini duyguların ve dince kutsal kavramların siyaset adına kullanılması ile din, din olmaktan çıkar, siyasetin aracı olur. Siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürünün sonu gelmez…vi için Türkiye'ye geldi, hayatının şokunu yaşadı!

Elhamdülillah Müslümanız! 

Elhamdülillah milyarderiz… 

Bir kolumuz siyasette, bir kolumuz ticarette, ayaklarımız da tarikatlarda…

Bir üçgen bu… Tarikat, siyaset ve ticaret üçgeni…”[*]* 

*   *  *

Bugün günlerden pazartesi; hafta başı. Derdimiz, oraya buraya çatmak değil; maksat, muhabbet olsun, böyle bir günün akşamı boş geçmesin…

  

İnal Karagözoğlu

22 Şubat 2021, Pazartesi

 

© 2021 İK

 

________________

* İmam Bayıldı, 1-III-1987

 

Not:

1- Başlıklarda iki yerde görülen tırnak işaretlerini (“ ” imleri), içlerindeki sözlere dikkat çekmek için kullandım:

 

a) “Ticaret”. İnsanlık tarihi boyunca zaman zaman var olduğu gibi, ticaretin günümüzde de bazı ülkelerde siyasal güçlere, güç dengelerine dayanan olumsuz biçimleri de görülmekte. Bilindiği gibi, aslında ticaret olgusu, dünyamızın içinde bulunduğu ekonomik sistemde, birtakım düzenleyici kurallar çerçevesinde yürütülen para kazanmaya yönelik alım satım işleri olgusudur ve günümüzde ekonominin merkezinde yer alan faaliyet alanlarının başında gelir. 

İşte, başlıktaki “Ticaret”in yazımını (imlasını), kuraldışı bir eyleme dönüşmüş olan ticaret işlerini kastemek için kullandım.

b) “Kaymak gibi”.  Bu söz aslında, yapısal olarak “kusursuz” nitelikteki ya da “yeni asfaltlanmış” yollar için daha çok halk arasında kullanılan bir nitelemedir.

“Kaymak Gibi…”nin bu yazımını da, “siyasal güçlere, güç dengelerine dayanan” ve dolayısıyla “yasal kuralların dışında” gelişen ticarî ilişkilerin, işlerin hiçbir engelle karşılaşmaksızın nasıl da kolayca yürütüldüğünü vurgulamak için kullandım.

2– Sözü geçen yazılar için: 

a) Balbay’ın ya. bkz. » https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/cehaletihanetticaret-1815292 

b) Mumcu’nun ya. bkz. » https://www.guncelmeydan.com/pano/imambayildi-ugur-mumcu-t33135.html

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.