Bu Konuda Önce de Bir Şeyler Söylemiştim*

Şarkı Sözlerini Farklı Farklı Anlarız

 

Başlıkta belirttim, şarkı sözlerini, bize anlatılmak istenenden farklı anlarız bazen; hem de Ahmet’in anladığı Müşerref’inkinden farklıdır. Yani, farklı farklı anlarız. Bu arada, o sözlerden aynı şeyi anlayanlar da çıkabilir elbette. 

Bu konuda önce de bir şeyler söylemiş, dikkat çekici birkaç da örnek vermiştim.* O konu orada kaldı; bu sefer sözünü edeceğim şarkı sözü belki tek örnek: sözleri, “ne”yden bahsedildiğini hem dinleyenlerin kendilerine göre yorumlayabileceği, hatta, insanları bu yola yönlendirici nitelikte, hem de birkaç kelimeye gelen iyelik eklerini –şarkıyı icra edenler dahil– herkes kendi kafasına göre söylüyor. (Farkındayım, anlaşılması biraz güç bir açıklama oldu bu; güfteden bir-iki kelime üzerinde açıklamaya çalışayım: yalnız dış görünüş olarak değil, kişilik olarak da ruhsal, duygusal açılardan da farklı farklı insanlarız ve bu nedenlerle de “alnına” sözünü “alnıma” diye; “busemi” sözünü “buseni” diye anlamaya pek müsait kişileriz. [Biraz “kaba” kaçacak ama, söylemeden de edemeyeceğim: Annem, kazı koz anlamak derdi buna benzer durumlar için]) 

Orhan Seyfi Orhon’un Veda Şiiri, Yusuf Nalkesen’in, Semaî Usulünde Muhayyer Kürdî  Şarkısı Veda Busesi

Önce şiir: 

“Veda 

Hani, o bırakıp giderken seni

Bu öksüz tavrını takmayacaktın?!

Alnına koyarken veda busemi,

Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?!…

 

Hani, ey gözlerim, bu son vedada,

Yolunu kaybeden yolcunun dağda

Birini çağırmak için imdada

Yaktığı ateşi yakmayacaktın?

 

Gelse de en acı sözler dilime,

Uçacak sanırım birkaç kelime…

Bir alev hâlinde düştün elime,

Hani, ey gözyaşım akmayacaktın?!…”

 

Şimdi de eseri Tarkan’dan dinleyelim: » https://www.youtube.com/watch?v=xbk7yT6Epsw

 

*

Dinlerken şarkıyı, Orhan Seyfi’nin dediklerinden farklı kelimeleri fark ettiniz sanırım. Bu arada, “düştün”deki /n/ uçmuş… Bunlara bezer-benzemez nice durum, birden çok yorumda da kulağımızı tırmalıyor…

 

*

Nağmelerdeki “yorum” mazeretine kurban giden (tahrifat) notalar ayrı bir yazı konusu.

 

*

Son olarak, bu şiir (ve şarkı) konusunda yazılmış bir yazının bağlantısını sunayım; okuyanlar, bence, ilginç saptamalarla karşılaşacaklar: » https://www.yenialanya.com/makale/3998564/ismail-haboglu/hani-o-birakip-giderken-seni .

 

İnal Karagözoğlu

20 Kasım 2020 Cuma

 

______________________

Sözler Yanıltmasın; Bazı Şarkılar Aslında Ne Söylüyor? » http://www.ilgilik.com/2016/05/11/sarkilar-aslinda-ne-soyluyor-2.html/

 

© 2020 İK

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.