Bir Acının Romanı

Kitap

Özlem, Gözyaşı ve Dua

 

Bu hafta okurlarımıza tanıtmak istediğimiz kitap, bir roman: Özlem, Gözyaşı ve Dua. Aslında uzun bir röportajdan doğan eser, son yılların aranan genç öykücülerinden İsmail Safa’nın kaleminden. Safa, oğlunu teröre kurban vermiş bir annenin günlük yaşamından bir kesiti taşıyor önümüze. Arka kapakta şunlar denmiş:

 

«Onu bu sabah uyandıran yine yağmur olmuştu. Ne garip: memleketin bir yerlerinde felaketlere yol açan yağışlar, burada “bereket” demekti. Bir an için zihninde uyanan bu zıtlık, onun için alışılmış bir durumdu artık. Yatağından kalktı, kafasına üşüşen bu düşünceleri sildi ve alışılmış bir şekilde üstünü değiştirip dışarıya çıktı. Onu, yağmurların başlamasıyla yeniden hayat bulan sarı gül fidanının yanı başında bulacağını biliyordu.

 

Yanılmamıştı. Evet, acılı anne oradaydı; her zamanki gibi, oğlunun diktiği fidanın yanına çömelmiş, dua ediyordu. Yavrusuna duyduğu özlemle… İstediği adaletti; sadece adalet! Hiçbir bereketli yağmur gidenleri geri getirmemişti. Ama sarı gül fidanı öyle mi? Anne şefkatiyle okşadı açan ilk gülleri ve tomurcukları… Evet, burası bir kabirdi onun için: ilkbaharda oğlunun diktiği fidanı, onun yerine koymuştu. Avunuyordu işte; ama isyanı gittikçe daha da büyüyordu. Ve işte, “yavrusunun kabri” başında isyanını bir kere daha dile getiriyordu: istediği sadece adaletti. Düşünmeden edemiyordu: bu isyanı, neredeyse her mahalleden canların yitip gittiği bir dönemde bir bencillik miydi? Hayır; değildi. Yağan yağmura karışıp toprağa düşen gözyaşları bir umudu haykırıyordu.»

 

Bir acının üçüncü gözle yazılmış romanı Özlem, Gözyaşı ve Dua, yazarına başarı vaat ediyor. Geçen ayın ortalarında Sel Yayınları’ndan çıkan kitap, şu kısa zamanda üç baskı yaptı.

 

_________________
Not: Bu yazı, bir yazı yarışması için yazılmış olup, yazıda geçen kişi ve olaylar gerçek değildir.

 

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.