Bir Komedi Yazarından…

İç Acıtan Şeyler de Güldürebilir 

 

“Mart ayı, dert ayı…” Eskiden böyle bir söz vardı; yine geçerli mi, bilmiyorum. Ama, eylüllerin de dertli geçtiği günler içerdiğini bu yıl da gördük (ve görüldüğü gibi inatla “yaşadık” demedim). 

Ve bu “yeni nesil” dertli ayın sonunu getirdik; bugün 30 Eylül 2018. Ben de, onu uğurlamanın onuruna birkaç satır yazayım istedim. 

*   *   *

Malum, dert ağlatır. Eylül içinde, bu duruma aykırı bir yazıyla karşılaştım; tam ufaklıkların okullu oldukları haftada yüzleri gülümsetecek bir yazıydı. Her ne kadar Ziya Paşa (1825 – 80) “Çok mukbili gördüm ki güler, içi kan ağlar / Handan görünen herkesi hurrem mi sanırsın”(1) demiş olsa da… 

Ve hemen söyleyeyim, birkaç yıldır, ilkokula, ortaokula, liseye ilk adımlarını atan öğrenciler için “okula uyum haftası” diye bir uygulama var. Benim üçüncü torun da ilkokullu oldu bu yıl. Biz de, eşimle ben, bu önemli olaya tanıklık etmek üzere bu yeni uygulamanın ilk günü oğlanın okulundaydık. Gerçi ortalıkta ne okulun yönetici kadrosundan ne de öğretmenlerinden bir Allah’ın kulu vardı, ama olsun, bizler de okul bahçesinde seyirten minikler gibi şendik. 

Derken derken, bazı veliler, öğrenci yakınları, okulun kapısındaki camlara yapıştırılmış 3-4 sayfa kâğıdın fotoğrafını çekmeye başladılar. Ben, ezelden beri bu gibi şeyleri okumaya meraklıyımdır, hemen gidip baktım: duyuruların bir kısmı şubeler itibarıyla öğrenci listesiydi, biri de “İhtiyaç Listesi” başlıklı bir destandı: bilmem şu kadar top A4 kâğıtla başlayıp ıslak mendille devam eden bir liste… 

Anlaşılmıştı öğretmen takımından hiç kimsenin ortalıkta olmayışının sebebi: diyeceklerini işte yazılı olarak tebliğ etmişlerdi… Bazı velilerin listeye, “bir ev kirası” diye değer biçtiklerini duyduydum. 

Komedi yazarımıza gelince… 

Hürriyet yazarı da olan Gülse Birsel, Eylül’ün 5’i günkü Zamlar komedi yazarını nasıl etkiledi başlıklı yazısıyla, insanı ağlamak ile gülmek arasına sıkıştırmıştı. Yazımı şişirmemek için, Birsel’in yazısının bağlantısını dipnotta sunuyorum.(2) 

*   *   *

Yarın Ekim’in biri. Dilerim, hoş gelir, sefalar getirir…

  

İnal Karagözoğlu

30 Eylül 2018, Pazar

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

____________________
(1) Beyitte geçen yabancı kelimelerin bu beyit bağlamındaki anlamları:

mukbil: Mutlu, mesut, bahtiyar.
handan: Gülen, neşeli, şen.
hurrem: Sevinçli, mesrur, şen.

 

(2)  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/gulse-birsel/zamlar-komedi-yazarini-nasil-etkiledi-40946545

 

Not: Romancı Kerime Nadir (1917 – 84), “handan” ile karşıtı “nalan”ı (inleyen, sızlayan) ne kadar da güzel anlatmıştır Hıçkırık’ta…

 

 © 2018 İK

 

Anahtar kelimeler: A4, Ekim, Eylül, ıslak mendil, ihtiyaç, ihtiyaç listesi, komedi, okul, okula uyum haftası, zamlar 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.