Erken Seçim!

Ve Durumu Belirleyen Faktörler Üzerine Fikrî Cimnastik

 

Yadırgayanlar çıkacaktır; bu arada, –sayıları azalmış da olsa– ortamektep günlerini hatırlayanlar da olacaktır. Hatta hatta, “cimlastik” dediklerini bile hatırlayıp gülümseyenler olacaktır: 

“Ooo piti piti,

Karamela sepeti,

Terazi lastik

Cimlastik.”

Daha çok, kızların sayışma tekerlemesiydi bu. Sözler hep böyle değildi; “karamela”nın yerine bazen “çikolata” gelir, “cimlastik” de düzeltilir, “cimnastik” olurdu. 

Hemen söyleyeyim, “cimnastik” sözünün de yanlış olduğu, “jimnastik” denmesi gerektiği düşünülebilir, hatta iddia edilebilir; ama öyle değil: bu kelime taa eski Yunancadan geldiği (gymnastikós γυμναστικός) ve baştaki harf /g/ olduğu ve bu harfi de /c/ sesiyle seslettiğimiz için, “insanların bedensel ve fiziksel yapılarını düzeltmek, güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenli olarak yaptıkları işe (hareketlere) “cimnastik” demişiz; kelimenin ortaya çıkışı böyle yani… Derken bir zaman gelmiş, Fransızlar /g/ harfini “je” diye seslettikleri için, biz de duruma Yunanlılar gibi bakmamak için “jimnastik” der olmuşuz bu işe. Mesele bundan ibarettir. Bu vesileyle mutlaka şunu da belirtmek gerekir, bizim bu işlere bakan federasyonumuzun adı, “Türkiye Cimnastik Federasyonu”dur, kısaca TCF… 

Ve belki bazılarımızı şaşırtacaktır, “garip ama gerçek” demeyi hak eden bir şey daha: eski Yunancadaki o “gymnastikós γυμναστικός” sözünün kökeninde de “γυμνός” var ve ne demeye geliyor dersiniz? “Çıplanmak, çıplak”… Yani, çıplak olarak cimnastik yapmak.

Ne diyeceksin, elin gâvuru (!) işte… Düşünüyorum da, zaten onun için değil midir 19 Mayıs Bayramı’nın “baldır-bacak bayramı” yakıştırması yapılarak “tu kaka” edilmesi… Ne millî, ne de yerli… Ama futbol dedin mi, ölümüne yerli, öldüresiye millî!… Ve hem, insan, ömründe hiç mi bir hemcinsinin vücudunu görmemiştir de bu bayram “baldır-bacak” sözüyle aşağılanmak istenir? 

Bu kadarı yeter; konuya altbaşlıktan gireyim: evet jimnastik lazım, fikir cimnastiği hayda hayda lazım… Fikrin çürükse herkül gibisin neye yarar? 

Ve iki gündür lafı edilen bu nevzuhur erken seçimin “gerekliliği” üzerine iktidar cenahından gelen  açıklamada satırlar arasına sıkış(tırıl)mış bir çift söz var:makroekonomik dengeler” ile “büyük yatırımlar”… 

Evet, “ben maddiyata önem vermem” desek de ekonomi önemli. Ve ben neyden korkuyorum, söyleyeyim: şişmiş bir konut inşaatı sektörü hava kaçırmaya başlarsa ne olur memleketin hâli? “Düşünmek bile istemem” dedikleri durumlar, işte böyle bir şeylerdir. Ayda orta kararından 3-5 bin lira taksitlerle ve 80 aya varan vadelerle satılmayı bekleyen konut stoklarından oluşan o heybetli yapılar, ekonomik çöküntüye uğramaya ve zincirleme yıkımlara gebedir… 

*   *   *

Seçim sath-ı mailine girişi belirleyen etmenler üzerine yaptığım fikrî jimnastik, öncelikle bunları söyletiyor bana; danışıklı dövüşmüş, şuymuş, buymuş, ben bunlara bakmıyorum. Çok uzaklara gitmeye gerek yok, 2011 yılında Amerika’da patlak vermiş olan mortgage krizini hatırlamak yeter. 

*   *   *

Zihinsel cimnastiği boşlamamak gerekiyor; yoksa, önüne gelen aklımızı tefle çalıp oynatır.  

İnal Karagözoğlu

19 Nisan 2018 Perşembe

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom 

 

© 2018 İK

 

Anahtar kelimeler: cimnastik, danışıklı dövüş, erken seçim, fikir, fikrî, gâvur, jimnastik, kriz, makroekonomik denge, mortgage, seçim, TCF, yatırım, zihin, zihinsel cimnastik

 

789 | Günlük | 190418  

 

“© İK” tanımlaması hk. açıklama: Bu alanda (ilgilik.com) yer alan (yayımlanmış olan) her türlü yayının, bunların sahibi konumundaki İnal Karagözoğlu’ndan izinsiz olarak herhangi bir yöntemle alınarak, kopyalanarak bütünüyle ya da alıntı yapılarak kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre suçtur.rlü yayının, bunların sahibi konumundaki İnal Karagözoğlu’ndan izinsiz olarak herhangi bir yöntemle alınarak, kopyalanarak bütünüyle ya da alıntı yapılarak kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre suçtur.

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Emre Yazman said,

    Nisan 19, 2018 at 19:00

    Sevgili Ağabey,
    Madem sözcüğün kaynağı eski Yunancada “ge”yle yazılır, o zaman “gimnastik” dememiz doğru olmaz mıydı? Yunancada “gamma” g sesini temsil eder. Yunanlıların c sesini temsil eden ikilemesi “tz”dir.
    Bu arada, gözünü sevdiğimin Almancası… Kendi kaynaklarından buldukları “Turnen”le çözmüşler sorunu Almanlar. “Gymnastik” (gümnastik diye okunur) yalnız sözlüklerinde vardır, pek kullanılmaz.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.