Arınçsız Günler (mi?)…

‘Tek Başına Öncü Birliği’ Gibiydi

 

 

Bülent Arınç renkli bir kişilik… İlgimi çekmesi çok daha öncelere dayanır, ama kendisinden söz ettiğim ilk yazımı 2011 Mayısında yazmışım.[¹] Defterimde 81 Arınçlı yazım var. Bunların bir kısmını Genelağ’daki kendi alanımda (İlgilik’te) yayımlamışım, ‘sosyal medya’ denen alanlardakiler de 58’i bulmuş. Yani, pek önem verdiğim bir ad Arınç. Ama giriştiği ya da içinde yer aldığı tartışmalara ilişkin hiçbir yazı yazmadım. Niye? Sonu gelmez birer tefrika olurdu da o yüzden…

 

Defterimdeki yazıların çoğunun ortak yanı, çıkış noktalarının, Bülent Arınç’ın önemli bir özelliği olması. Evet, pek duygusal, pek halim selim, pek güler yüzlü oluşu ve tabii hukukçuluğu, hakkaniyete bağlılığı önde gelen, ve pek pek önemli bir özellik, vefa duygusu yüksek bir insan; ama benim onda gördüğüm –belki de benim ona yakıştırdığım– yazılarıma yön veren o önemli özelliği ise, partisinin ‘tek başına öncü birliği gibi’ oluşu(ydu). Evet, öyleydi. “Nasıl” diye sorulursa, açıklayayım, Arınç ne zaman bir konuya değinmiş olsa, ülkenin gündemi ‘az sonra’ değişirdi. Ya da gündemi değiştirme işlemleri, onun dedikleriyle başlamış olurdu… Ya da çok kısa süre sonra ne olup bittiğinden haberimiz olurdu… Arınç’ın dediklerinin gerçeğe dönüşmesi, ‘perşembenin gelişi çarşambadan bellidir’ sözünü hatırlatırdı daima bana.

 

Ve ister istemez, geçen pazar günü (22 May. 2016) basın yayında yer alan “Arınç’ın sitemi” haberlerinin arka planında da bu ‘tek başına öncü birlik’ özelliğinin izlerini aradım. Yok. Belki de şimdilik yok.

 

Partisinin 22 Mayıs günü yapılan kongresine katılmayan Arınç sitemini, “Yerimi iyi tayin edememişler” cümlesiyle özetlemişti. Açıklaması da şöyleydi:[²] “Yakama takacağım karta baktığımda ‘geçmiş dönem milletvekili’ olarak nitelendirildiğimi gördüm. Geçmiş dönem milletvekilliyim, ama aynı zamanda geçmiş dönem Meclis Başkanı ve geçmiş dönem Başbakan Yardımcısıyım. Benim yerimi iyi tayin edememişler. Aklıma kötü şeyler de gelmiyor değil.”

 

Bir vefa insanı olan Arınç, bu kongreyi, ‘vefa’ kavramı bağlamında değerlendirmişti:

  
“İşin iki boyutu var. Daha önce Cumhurbaşkanımızın görevini sayın Davutoğlu’na devrettiği kongreyi bir ‘vefa kongresi’ olarak değerlendirmiştim. Bütün coşkumuzla, heyecanımızla o kongrede bulunmuş, oyumuzu kullanmıştık. Ama bugün yapılan kongre bir vefa kongresi değil ‘veda kongresi’dir. Ben duygusal bir insanım. Vedadan yana değilim, vefadan yanayım.”

 

Bir zamanların hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın bir sözü de şu:

 

“Bir Ak Partili olarak hükümetimizin başarılı olmasını isteriz. Şu andan itibaren hükümete Ak Parti’ye başarı konusunda nasıl bir katkı olacaksa, nasıl bir ihtiyaç duyuluyorsa her zaman emre amade olduğumuzu bildirmek isterim. Yaşanan olaylar bir tarafa, Türkiye’nin başarılı bir hükümete ihtiyacı var. Ak Parti’nin başarılı bir hükümete ihtiyacı var. Bu konuda Ak Parti’nin kuruluşunda emeği geçmiş insanlardan birisi olarak başarıya odaklandığımızı söylemek istiyorum.”

 

Ve bir şey daha demiş:

 

“Artık bugünden itibaren Cumhurbaşkanımıza büyük görevler düştüğüne inanıyorum. Çünkü Binalı Yıldırım’ın hazırlanması, Merkez Karar Yürütme Kurulu üyelerinin tespit edilmesi ve zannediyorum ki hükümetin de aynı doğrultuda Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle tespit edilecek olması ona büyük bir sorumluluk yüklüyor. Böyle olması Ak Parti’nin doğası gereğidir. Ancak 20 aylık bir başbakanının kendi açısından da ‘Bu benim kararım değildir’ demesine göre ve bir kongre ile bitiyor olması, kafalarda pek çok soru işaretini taşıyacak. Ben her şeyin olup bittiğini, ama Cumhurbaşkanımızın hükümetin mutlaka başarılı olması gerektiğini düşündüğünü zannediyorum. Çünkü sayın Binali Yıldırım ve onun hükümeti başarılı olursa, –ki, temenni ediyorum, başarılı olur– başarı hanesi Cumhurbaşkanımıza yazılacaktır. Ama Allah saklasın iç ve dış politikalar Türkiye’de yaşanan olaylar küçük de olsa başarısızlığı getirdiği takdirde bu da Cumhurbaşkanımızın hanesine yazılacaktır. Çünkü tercih böyledir. Dolayısıyla Binali Yıldırım başarılı olmak mecburiyetindedir.”

 

*   *   *

Bu yazımın, son Arınçlı yazım olmadığını hissediyorum.

 

 

İnal Karagözoğlu

24 Mayıs 2016, Salı

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

Not: Alttaki dipnotta [1] numarada verilen "İlgili.net" uzantılı bağlantı etkin değildir. Birkaç yıl önce İlgilik'in sunucusunda meydana gelen arıza sonucunda bağlantısı verilen yazı silinmişti. İlgilik'in şimdiki adresi "ilgilik.com".

 

________________

¹ http://www.ilgilik.net/2011/01/10/belki-%e2%80%98fatmagul%e2%80%99un-sucunun-da%e2%80%a6.html

 

² http://www.haberler.com/arinc-ak-parti-kongresine-katilmama-nedenini-8460756-haberi/ 

 

© 2016 İK

 

 

Anahtar kelimeler: AKP, Ak Parti, Arınç, öncü birliği, sitem, vefa

 

 

744 | Ayrıksı | Günlük | 190516

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.