Ekvator – Ekvador Meselesi Dolayısıyla

Danışmanlar Ne İçin Vardır?

 

 

“İnsanlık hâli” deriz, durumu hoş görmeye bakarız… Farkındayım, lafa sondan başladım; ‘durum’ dediğim, yanlışlıklarımız. İnsanlar yanılabilirler, yanıltılabilirler; sonuçta ortada bir hata vardır. Yanlış bir iş… Koca koca insanlar bir konuda konuşmaya oturmuşlardır, bir şeyler söylemektedirler, arada sırada da “Yanlışım varsa lütfen düzeltin” derler. İşin içinden sıyrılıp durumu karşısındakinin üzerine yıkmak… Oh, ne âlâ…

 

Bizde bir söz vardır: “Hatasız kul olmaz.” Yalnız bizde mi? Her toplumda, her millette vardır sanırım; neden? Her toplum, her millet insanlardan oluşmuyor mu? Yani, bizim millet insan da Arnavut milleti değil mi? İşte Latinler… Ne demişler? “Errare humanum est.” “Yanılmak insana mahsustur.”

 

Buraya kadar tamam, ama bir şartla: özür dilemesini bileceksin, yaptığın işi de düzelteceksin.


Geçmiş zaman, yıllar önce, … kızımız ilkokulda ya dörtte ya beşte, bir gün ödev yaparken göz atacak oldum, baktım, kıtaların adları geçen bir şey… Gözüm hemen ‘Antartika’ kelimesine takıldı ve bunun ‘Antarktika’ olacağını söyledim. Ama Nuh diyor peygamber demiyor çocuk… Annesi de işe karıştı; sonuç değişmiyor… Birkaç gün sonra çocuğun okuluna gittim, ıkına sıkına öğretmene derdimi anlattım: “Çocuk yanlış yazmış olacak, ikna edemiyoruz” falan.. Daha sözümü bitiremeden öğretmen, benim yanlış bildiğimi söyledi. “Şurada harita var, bir bakalım” diyecek oldum, baktım durum kötüye gidiyor, ortalık Antarktikalaşıyor, özür dileyip ayrıldım. Ve bakıyorum da, bu kıtanın adı konusunda bir türlü anlaşamamışız; kelimenin nereden geldiğine pek bakılmadığından olsa gerek bu durum.

 

Asıl konuya geleyim: Efendim, geçen ayın sonları ile bu ayın başlarında Cumhurbaşkanımız bazı Güney Amerika ülkelerine resmi ziyarette bulundu ya, yolculuğun başında buna ilişkin haberlerden benim görebildiklerimin, duyabildiklerimin hemen hepsinde ziyaret edilecek yerler arasında ‘Ekvator’ adlı bir ülke de vardı. “Vardı” diyorum, zira, daha sonra bu ülke adının ‘Ekvador’ diye değiştirildiği görüldü bazı kaynaklarda…

 

Baştan söyledim, yanlışlık bir insanlık hâli, insana mahsus bir durum; yanılmak insanlar için; yanlış şeyler yapma olasılığı her zaman var bizler için; ancak, özellikle devlet yönetimi kademelerinde görev almış olanlar bu yanlışlıklardan olabildiğince sakınmak zorunda. Uzmanlar, danışmanlar, müşavirler, müsteşarlar niye vardır? Cumhurbaşkanlığı görevlileri arasında pek çok uzman, danışman ve benzeri görevliler olduğu biliniyor. Hepsinin de gözlerinden nasıl kaçar ‘Ekvador’ yerine ‘Ekvator’ yazılmış olduğu? Tabii, basın-yayında yer alan bu yanlışlıktan bu zevat sorumlu tutulamaz; iyi de, Cumhurbaşkanlığı’nın kendi Genelağ (Internet) alanındaki şu adrese (bağlantıya) ne demeli: http://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/38628/sayin-cumhurbaskanimizin-sili-peru-ekvator-ziyaretleri.html .

 

Söz konusu yolculuğa ilişkin haberlerin basın-yayında yoğunlukla yer aldığı 27 Ocak günü bu adresteki basın açıklamasının başlığında da açıklama metninde de ‘Ekvator’ denmişti. Daha sonra, hangi tarihte yapıldığını bilemediğim bir değişikle, açıklamanın başlığında da metninde de ‘Ekvator’un kaldırılıp yerine ‘Ekvador’un konduğunu gördüm. Ancak, bu düzeltmeyi yapanlar, bu işi adreste yapmamışlar, orada hâlâ ‘Ekvator’ ( -sili-peru-ekvator-ziyaretleri ) yazıyor. Yani, iki ayrı metin ortak adreste. Artık nasıl oluyorsa! 

Olmadı… Hiç olmadı…

Ve bunları yazmaktan amacım, Cumhurbaşkanı’nı, hele de Cumhurbaşkanlığı makamını küçük düşürmek falan değil; bu saptamayı, devlet katında görevli onca danışman arasından nasıl olur da bir yanlışlığı gören çıkmaz, sadece bunu merak ettiğimi belirtmek için yaptım, o kadar…

 

 

İnal Karagözoğlu

15 Şubat 2016, Pazartesi

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

 © 2016 İK

 

 

Anahtar kelimeler: Antartika, Antarktika, atasözü, Cumhurbaşkanlığı, danışman, düzeltme, Ekvador, Ekvator, Güney Amerika, hata, hatasız, hoş görmek, insan, insanlık hâli, kul, uzman, yanılmak, yanlış, yanlışlık  

 

 

730 | Günlük | 150216

{lang: 'tr'}

2 Yorum

 1. Emre Yazman said,

  Şubat 15, 2016 at 17:02

  Antarktika’yı Antartika olarak bellemiş ve bu bilgisinin doğruluğundan emin olan kişi sayısı nedense çok. Benim başıma da benzeri gelmişti. Kişi yanlış bildiği halde bu bilginin doğru olduğunu cansiparane savunmuştu.
  Bir ekleme yapmamda yarar olabilir. Kuzey Kutup Bölgesi’nin adı da Arktika’dır. Oradaki büyük denize de Arktika Okyanusu (Arctic Ocean) denir.

 2. İnal Karagözoğlu said,

  Şubat 15, 2016 at 21:10

  Yazımda, “Ve bakıyorum da, bu kıtanın adı konusunda bir türlü anlaşamamışız; kelimenin nereden geldiğine pek bakılmadığından olsa gerek bu durum” deyişim işte bundan ötürü.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.