Millet Nasıl da Gaza Gelmişti…

Hiç Akıllardan Çıkar mı?

 

 

Dün, Dil Derneği’nin (DD) Facebook’taki yerinde¹ Dernek Başkanı Sevgi Özel’in bir seslenişi yer aldı. Özel, 22 Nisan 1987’de kurulan Derneğin kuruluş nedenini özetliyor, aydınların desteğine olan gereksinimlerini dile getiriyor. Çünkü, bir üyesi olarak yakından biliyorum, gelirlerinin azlığı DD’yi pek zorlamakta…

 

DD Başkanı Özel’in seslenişini aktarıyorum:

 

«Dil Derneği, Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun yasa zoruyla kapatılmasına tepki olarak 22 Nisan 1987’de kuruldu. Atatürk, Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’nu (TDK’yi) “dernek” olarak kurmuş; eliyle yazdığı “vasiyetnamesi”yle kalıtından pay ayırmıştı. K. Evren takımı 82 Anayasasının 134. maddesine dayanarak dernek olan iki Atatürk kurumunu, yasa zoruyla Başbakanlığa bağlı devlet dairesi yaptı. Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün özgür istenciyle yazdığı “vasiyetnamesi” çiğnendi. Asıl hedef Atatürk’ün başlattığı Dil Devrimini sürdüren TDK idi. Evren, kapatmadan önce TDK’yi denetletmiş, tek satır yanlış, tek kuruş yolsuzluk bulunamamıştı. Ancak kurumlar adlarına, malvarlıklarına el konularak kapatıldı.

 

“Biz ölmedik” dedik; Atatürk’ün kurumunun amacını üstlenmek için Dil Derneği’ni kurduk. Yurtseverlere, dilseverlere, aydınlara, gençlere sesleniyorum: Bugünkü TDK bir Kenan Evren yapımıdır; Atatürk’ün kurumuyla yalnız ad benzerliği vardır. Atatürk’ün Dil Devrimini yadsırken kalıtını kullanmaktadır; bir ara yolsuzluk olayına bile karışmış; ölçünlü dili, yazım birliğini bozmuştur.

 

Cumhuriyet değerleri ile kurumlarının karartıldığı günümüzde Dil Derneği’nin sesini değil, çığlığını duyurmak istiyorum. Kesinlikle karamsar değiliz; ama yalnız bırakılıyoruz. Aklın öncülüğüne inanan, bilimselden başka doğru tanımayan; Atatürkçü düşünceyi yaşama biçimi edinmiş aydınların desteğine çok gereksinimimiz var. Ne olur www.dildernegi.org.tr’den öykümüzü okuyun!

 

Derneğe üye olun; yayınlarımızı edinin; 27 yıldır sürdürümcü desteğiyle çıkan Çağdaş Türk Dili adlı aylık dergimize yazın, dergiyi izleyin. Üye ödentinizi zamanında verin; bağış yapın; öneri ve eleştirilerinizle yanımızda olun. (Üye bildirimi örneğini, yayınlarımızı, dergimizi, banka hesap numaralarımızı yine www.dildernegi.org.tr’de bulabilirsiniz.)

 

Gelir bulmak için harcanan zaman ve emek, elimizi kolumuzu bağlıyor; etkin olmamızı kısıtlıyor; düşüncenizle, maddi katkınızla omuz verin; ülkemizi ve Türkçemizi bu karanlıktan çıkaralım.

 

28. yaş gününde Dil Derneği’ne vereceğiniz armağan önce ilginiz, sonra maddi-manevi katkılarınız olacaktır.

 

Saygılarımla.»

 

*   *   *

İşte, Sevgi Özel’in bu seslenişi, ister istemez beş yıl önceye, “Anayasa’da Değişiklik Konuşulurken… – En Azından Neleri Bilmek Gerekiyor?” diyerek yazdığım yazıma² götürdü beni. Ve düşündüm: Daha neler göreceğimiz varmış da haberimiz yokmuş…

 

Bazı şeyler vardır, hiçbir zaman aklından çıkmaz insanın. İşte bu da onlardan biri: bir iktidar, 12 Eylül’e karşı çıkılıyor izlenimiyle yola çıkıyor ve bugünlere getiriyor koca milleti… 12 Eylül’e rahmet okutan şeyler… Aşk olsun!

 

 

İnal Karagözoğlu

4 Nisan 2015

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

  

 

_____________________

¹ https://www.facebook.com/pages/Dil-Derne%C4%9Fi/9419411518?fref=nf

² http://www.ilgilik.com/2010/04/11/anayasa%E2%80%99da-degisiklik-konusulurken%E2%80%A6.html/

 

© 2015 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 12 Eylül, Anayasa, Anayasa’da değişiklik, aşk olsun, Atatürk, Cumhuriyet, Çağdaş Türk Dili dergisi, DD, devlet dairesi, Dil Derneği, Dil Devrimi, gaza gelmek, rahmet okutmak, TDK, Türk Dil Kurumu, üye, vasiyetname

 

 

704| Günlük | Haber | Her Açıdan | 040415

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.