Dünya Şiir Günü

Ve “Ölü Kızcağız”…

 

 

Yarın, 21 Mart günü Dünya Şiir Günü. Uluslararası PEN Kulübü¹ Türkiye Merkezi’nce konmakta olan PEN Şiir Ödülü’nü, bu yıl şairimiz Afşar Timuçin kazandı. Yılın Şiir Bildirisi’ni, bu ödülü almış olması dolayısıyla Timuçin hazırladı.

 

Afşar Timuçin, 2015 Dünya Şiir Günü Bildirisi’nde şunları söylüyor:

“Şiirin ölüm kalım savaşı verdiği bir dünyada yaşıyoruz. Gerici güçler, gerçek bilimi, gerçek felsefeyi, gerçek sanatı boğma yolunda bütün çabalarını ortaya koyarken ince, bilge, kırılgan şiir, gökdelenlerin, siyasetlerin, çıkarların, markaların, adaletsizliklerin, tankların altında eziliyor. Bir kazanma hırsıyla dünyaya ele geçiren sermaye herkese ileri teknoloji ürünleri pazarlarken şiiri de bütün gerçek değerlerle birlikte yok etmek istiyor. İletişim araçlarının yetkinliğine karşın yanlış bilinç üretmeyi görev bilenler, yüzyılların getirdiği değerleri geçersiz kılmaya, parayı tanrı sayan bir uydurma değerler dizgesini yaşama geçirmeye çalışıyor. Evrensel cahillik her gün biraz daha yaygınlaşıyor, kurumlaşıyor, kökleşiyor, saldırganlaşıyor. Hiçbir değer tanımama konusunda kararlı görünen dünya sermaye güçleri, bu amaçlarını gerçekleştirme yolunda adım adım ilerlerken demokrat görünen demokrasi düşmanlarından, ahlak değerlerini her şeyin üstünde tutar görünen ahlak düşkünlerinden, devrimciliği kimseye bırakmayan kurulu düzen yardakçılarından alabildiğine destek görüyor. 

Bu yüzden şiire bugün daha çok gereksinimimiz var. Kurtuluşun yalan yanlış tasarılarda, köksüz temelsiz düşlerde, ikiyüzlü ya da çokyüzlü ilişkilerde, basit ve bayağı siyasetlerde olmadığını, güçlünün eline bakmanın onursuzluk olduğunu bilenler dünyanın ancak şiirle, şiiri yaratanlarla ve şiiri özümleyenlerle kurtulabileceğini de biliyor. Şiir bize, daha da insan olma yolunda neler yapmamız gerektiğinin öngörüsünü sağlıyor. Şiir bize, kim olduğumuzu, insan için ne yapmamız gerektiğini, insana adanmanın nasıl bir şey olduğunu öğretiyor. Şiir kimseyi öldürmüyor, kendi için bir şeyler elde etmek istemiyor, insanlığı üçe, dörde, beşe bölmeyi düşünmüyor, insana güzelin yüceliğini duyururken aç yatan çocuklar için, işsiz babalar için, acılı anneler için daha doğru bir dünya kurmaya çalışıyor. Şiir, insan olmanın ve insana adanmanın bilincidir. Şiir ışıktır, umuttur, savaştır, inanıştır, arayıştır. Şiir ün değildir, unvan değildir, zenginlik değildir; bir köşeyi tutmak, bir yeri ele geçirmek ve orada cahilliğin ve çıkarcılığın saltanatını kurmak değildir. Kendilerini şiire adayanlar, yüce duyguların gerçek savaşçıları, gelin hep birlikte dünyayı şiirle kurtaralım; çünkü, bugünkü koşullarda şiirden başka hiçbir şey bize aydınlıkların yolunu açacak gibi görünmüyor.”

 

*

Evet, şiir kimseleri öldürmüyor, öldürülenleri anlatmak geliyor elinden:

 

Ölü Kızcağız (Kız Çocuğu)

 

Kapıları çalan benim

kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem

göze görünmez ölüler.

 

Hiroşima’da öleli

oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım,

büyümez ölü çocuklar.

 

Saçlarım tutuştu önce,

gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim,

külüm havaya savruldu.

 

Benim sizden kendim için

hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki

kâat² gibi yanan çocuk.

 

Çalıyorum kapınızı,

teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

şeker de yiyebilsinler.”

 

~Nâzım Hikmet, 1956

 

*

Dünya Şiir Günü kutlu olsun; kötülüklere, kötücüllere inat şiirsiz kalmamayı dilerim…

 

 

İnal Karagözoğlu

20 Mart 2015

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

__________________
¹ Uluslararası PEN Kulübü: PEN International; Poets (Şairler), Playwrights (Oyun Yazarları), Essayists (Deneme Yazarları) ve Novelists (Roman Yazarları) Kulübü.

 

² kâat: Kâğıt. (Far. ذغاک [kelimenin Arap abecesiyle sağdan sola yazılan harflerini burada soldan sağa tek tek sıraladım: kef, elif, gayın, zı; Türkçeye Farsçadan geçmiş olan kelimenin bu dildeki okunuşu: kāq̣e, kâgez]. Bu kelimenin eski söylenişi 'kâat'mış; özellikle de eski edebiyatçılar, Nâzım’da görüldüğü gibi, böyle söyler, böyle de yazarlarmış.)

 

Not: Cumhuriyet’ten Zeynep Oral, bugün köşesinde Dünya Şiir Günü’nü yazmış: Şiirsiz kalmayın!

» http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/232692/Siirsiz_kalmayin_.html

 

 

 

© 2015 İK

 

 

 

Anahtar sözcükler: 21 Mart, Afşar Timuçin, Dünya Şiir Günü, Dünya Şiir Günü Bildirisi, Hiroşima, kızcağız, kötü, kötülük, kötücül, Nâzım, Nâzım Hikmet, ödül, ölü, öldürmek, PEN, PEN Kulübü, PEN Şiir Ödülü, şair, şiir, Türkiye PEN Merkezi, Uluslararası PEN Kulübü, yazar

 

 

701 | Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | Şiir | 200315

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.