İki Mektup:

Yüz Yıl Önceye,

 

 

Bugün 18 Mart. Günün adı, ‘18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’… Gelmiş geçmiş siz şehitlerimizi anmamıza da vesile olan bir gün… Şehidi çok bir milletiz; kısaca ‘Şehitler Günü’ de demişiz bu güne.

 

Ve sizler, Çanakkale şehitlerimiz, bu yıl yüz yıla ulaştı aramızdan ayrılışlarınız…

 

*

Bizim aileden şehidin adı İsmail; dedem… Annemin babası… Sizlerden birisi… Çanakkale şehitlerinden… 1329’lu kızını, bugünkü takvimle 1913 doğumlu annemi yetim bırakıp gitmiş.

 

Bugün varsak, dedemlerin, nenelerimizin, şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine…

 

Ama, aklımızı başımıza devşirmezsek.. Bir ‘yeni’ lafıdır tutturduk gidiyoruz; oysa, 18 Martlar için ne nutuklar atıldı, ne yazılar yazıldı… Benim de yazmışlığım var; bunlardan birini takdim etmek isterim: “18 Martlar’da… — Geleceğimize Olan Borçları da Düşünmek”.*

 

Ancak, bıraktığınız memlekette son yıllarda olanları anlatmaya dilim varmıyor; ve icap etiği gibi karşı koyamadığımız için utanıyorum dedelerim, nenelerim; affedin bizleri…

 

İsmail Dedem’in, sizlerin ellerinizden öperim.

 

Muhabbet ve hürmetlerimle

 

Torununuz

 

*   *    *

Bin Yıl Sonraya,

 

 

Bugün 18 Mart. Günün adı, ‘18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’… Gelmiş geçmiş bütün şehitlerimizi anmamıza da vesile olan bir gün bu gün… Şehidi çok bir millet olduğunuzdan, 18 Mart’a kısaca ‘Şehitler Günü’ de dedik.

 

Dedem de şehit; adı İsmail; annemin babası… Sizlerinki gibi o da Çanakkale’de şehit olanlardan… 1329’lu kızını, bugünkü takvimle 1913 doğumlu annemi yetim bırakıp gitmiş.

 

Bugün varsak, dedemlerin, nenemlerin, cümle şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine varız…

 

Ama, aklımızı başımıza devşiremedik.. Söylemeye utanıyorum torunlarım, ‘eskisi olmayanın yenisi olamayacağını’ bilemedik, ‘yeni’ diye bir şey tutturduk.. Yok, artık devam edemeyeceğim… Bakın, özür bile dileyemiyorum; affedin bizleri!

 

Ve eğer varsanız, öperim sizleri…

 

Sevgilerimle

 

Dedeniz

 

 

İnal Karagözoğlu

18 Mart 2015

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

__________________

* 18 Martlar’da… – Geleceğimize Olan Borçları da Düşünmek

» http://www.ilgilik.com/2009/03/18/18-martlar%E2%80%99da.html/

 

 

 

© 2015 İK

 

 

 

Anahtar sözcükler: 18 Mart, 1329, 1913, affetmek, bin yıl, Çanakkale, dede, eski, hürmet, muhabbet, nene, önce, özür dilemek, sevgi, sonra, şehit, torun, yeni, yetim, yüz yıl

      

 

700 | Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | Her Açıdan | 180315

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.