Siyasette Seviye…

Çirkinliklere Devam mı?

 

 

Ülkenin 2010 halkoylamasına hazırlandığı günlerdeydik, Anayasa’da değişiklik paketi oylanacaktı… Bir arkadaşla bu oylamayı konuşurken söz, siyaset meydanlarındaki seviye düşüklüğüne gelmişti; o günlerde türlü sohbetlerde dile getirilen şeylerin başında hep bunlar vardı. Pek çok kişi, açıktan olsun içinden olsun, seviye yoksunu atışmaları, karalamaları, hakarete varan aşağılamaları kınıyor, koca koca parti önderleri ile onların emir ve kumandalarındaki zevatın niye böyle yaptığını sorguluyordu:

 

“Evetçiler de hayırcılar da ‘Anayasa’da değişiklik paketinde neler var; bunların anlamı nedir; bu paket özet olarak ne getiriyor ne götürüyor’ sorularının yanıtını vererek insanları aydınlatacakları yerde neden böyle yapıyorlar, neden milleti bu sıcakta meydanlarda, televizyon başlarında ‘havuz’ problemleriyle terletiyorlar?”

 

Arkadaşım, “Oysa” diyordu, “partilerde bir alay danışman var. Profesörler, sosyologlar, toplum mühendisleri, psikologlar, şunlar bunlar… Hepsi de senden benden akıllı kişiler; neden görevlerini yapmazlar, yol göstermezler? Bu durumu planlayanlar onlar gibime geliyor.”

 

Ve tam ben de bir şeyler söyleyecekken, “Bu değişikliklerin iyi mi kötü mü olduğuyla ilgilenmiyor seçmenler. Benim liderim daha iyi bastırtı, davası… Hem Anayasa değişikliklerini tek tek açıklamaya kalksan kim dinler seni bu Allah’ın sıcağında?! Tabii şu da var: İnsanlar bu atışmalara, karalamalara, hakarete varan aşağılamalara alkış tutuyor” diye sürdürmüştü sözlerini arkadaşım.

 

İyi de, parti önderlerinin hiç mi kabahati yoktu bu işte!? Ve bizlerin!?… Bizler, hem o çirkinliklere alkış tutup hem de o durumları kınamıyor muyuz?! İkiyüzlülüğe ne zaman hayır diyeceğiz?

 

*

2010 halkoylamasından sonraki seçimlerde de manzara aynıydı: seviye yoksunu atışmalar, karalamalar, türlü türlü çirkinlikler…

 

Ve önümüzdeki seçimde sandığa ne kadar sağlıklı ulaşacağız?

 

 

İnal Karagözoğlu

21 Şubat 2015

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

 

© 2015 İK

 

 

 

Anahtar sözcükler: alkış tutmak, aşağılama, atışma, çirkinlik, danışman, hakaret, ikiyüzlülük, karalama, kınamak, önder, parti, sağlıklı, sandık, seçim, seviye, seviye yoksunu, siyaset, yoksun, zevat

 

 

697 | Günlük | Her Açıdan | 210215

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.