‘Üst Akıl’ mı Demiştiniz?

 

Sykes–Picot Agreement’tan BOP’a Giden Yol Haritası

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın türlü vesilelerle beyanları oluyor. Cumhurbaşkanı’nın yakın zamanlarda dedikleri arasında bir de ‘üst akıl’ diye bir söz yer aldı (ben bu sözü bir bileşik kelime olarak ‘üstakıl’ biçiminde yazmanın doğru olacağı görüşündeyim ve böyle de yazacağım). Basın-yayıncıları pek hareketlendiren bu ‘üstakıl’ sözü kimlerin de dikkatlerinden kaçmamış olabilir?

 

Bu sözün ortada dolaşmasının Cumhuriyetimizin 91’inci yılı günlerine denk gelmesi, öncelikle Cumhuriyetseverleri, “Cumhuriyet elden gidiyor” diyenleri,  hele de ‘ülke parçalanacak’ korkusunu yaşayan, bunu dile getirenleri heyecanlandırmış olmalı, değil mi?

 

Eğer yukarıdaki cümle olması gereken bir şeyi belirtiyorsa, şu sözcüklerin, adların, sözlerin ne anlama geldikleri, ne demek oldukları o heyecanın sahiplerince araştırılmıştır herhalde:

 

Tabii, öcelikle ‘üstakıl’, ardından da bu sözle bağlantılı olarak ‘Küçük Asya Anlaşması’ da denen ‘SykesPicot Anlaşması’; bu anlaşmadan hareketle Arthur James Balfour, Lord Rothschild, Mark Sykes, François Georges-Picot, Paul Cambon, Edward Grey ve Lloyd George gibi birkaç isim… Ve tabii, 1917 Balfour Deklarasyonu, Sykes–Picot Anlaşması Haritası… Bu arada da ‘BOP durumları’ hiç ama hiç akıldan çıkarılmamıştır. ‘Şark Meselesi (Doğu Sorunu)’ ve Sevr’in maddeleri ile İtilaf Devletleri (Müttefikler, yani Uzlaşıklar) zaten biliniyordur, onları hiç eklemeyeyim listeye…

 

Ya işte böyle…

 

Unutmadan: ‘üstakıl’ sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beyanlarında geçmeseydi böyle bir liste de ortaya çıkmayacaktı. Ve sormadan edemeyecektim: BOP eşbaşkanlıklarından ne haber?

 

Ve son olarak: Madem ‘Sykes–Picot Anlaşması Haritası’ diye bir şey söyledim, listeye ona ilişkin iki fotoğraf da ekleyeyim de tamam olsun:

 

Sykes–Picot Agreement

Sykes-Picot Agreement Map. It was an enclosure in Paul Cambon’s letter to Sir Edward Grey, 9 May 1916.

Created

May 1916

Author(s)

Mark Sykes and François Georges-Picot

Signatories

Edward Grey and Paul Cambon

Purpose

Defining proposed spheres of influence and control in theMiddle East should the Triple Entente succeed in defeating the Ottoman Empire

 

 

Sykes-Picot Anlaşması


Mavi kesim Fransız sömürgesi; gri kesim Fransız Mandası

Çeşit

Gizli Anlaşma

İmzalanma

16 Mayıs 1916

Yer

Londra

İmzacı
devletler

 Birleşik Krallık
 Fransa

Dilleri

İngilizce, Fransızca

 

Sykes–Picot Anlaşması (ve haritaları). Bu haritalar bizlere, son yıllardan bir şeyler hatırlatıyor olmalı.

 

* 

Çok şey okumaya ne hacet, her şey ortada; haritalara bakmak yeter…

 

 

 

İnal Karagözoğlu

30 Ekim 2012 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

____________________

Sykes–Picot Agreement (Sykes–Picot Anlaşması [ve haritası]) görselleri ile bunlara ilişkin açıklamalar, Vikipedi kaynağından alındı.

 

 

Anahtar sözcükler: akıl, anlaşma, BOP, harita, Sykes–Picot Anlaşması, üst akıl, üstakıl

 

685 | Günlük | Her Açıdan | 301014

 

© 2014 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.