Cumhura Başkan Seçimine Doğru

‘Kadın’ı Araç Yapmak Üzerine…

 

 

‘Sosyal medya’da bir fotoğraf… Cumhurbaşkanı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu ile eşi bir balkonun köşesinde el eleler. Fondaki görüntü fotoğrafı destekliyor: hava açık… İnsanın içine ferahlık getiren bir görünüm…

 

 

“42 yıllık hayat arkadaşlığımızda bana hep yardımcı olan ve her konuda benim yanımda olan sevgili eşime minnettarım.” (Fotoğ., www.facebook.com/cumhurEkmeleddinihsanoglu66 kaynağından.)

 

Bu güzel fotoğrafa bir arkadaşımın sayfasında da rastladım; yine bir sosyal paylaşım alanında… Paylaşımda bulunmuş… Altında da şu cümle: “42 yıllık hayat arkadaşlığımızda bana hep yardımcı olan ve her konuda benim yanımda olan sevgili eşime minnettarım.” Bir  fotoğraf altı olarak konmuş besbelli. İhsanoğlu, kendisiyle cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili bir söyleşide söylemiş olmalı…

 

Bu fotoğraf altlı paylaşım, bana, “‘Kadın’ı bu önemli konuda da ‘araç’ yapmasak… Ölçüt, iş ve eylemler olmamalı mı?” dedirtti. Yani, hoşuma gitmedi bu kompozisyon; canımı sıktı.

 

Niye?

 

Durumu açmaya, açıklamaya çalışayım:

 

Ortada birbirinden bağımsız iki ayrı konu var: birincisi, iki siyasal partinin birlikte çıkardığı cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna tanıtılmasının, oy almasının sağlanmasının gerekliliği; öbürü de, ‘kadın’ın her konuda bir ‘araç’ olarak kullanılıyor olması.

 

Yukarıda sözünü ettiğim paylaşımda bu iki konu bir noktada kesiş(tiril)miş. Bir mesaj verilmek isteniyor… Nedir? “Bu cumhurbaşkanı adayı, işte bakın görün, ne kadar çağdaş bir kişi!” Bunu nereden anlayacağız? “Eşinin başı açık.”

 

Yani, kafamda uyanan “‘kadın’ bu konuda da kullanılmış” düşüncesi beni rahatsız etti. ‘Bir cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna tanıtılması işi’ ile ‘kadın’ın bir araç olarak ‘kullanılması’… Asıl amacın, bu adayın oy almasının, ‘eşinin başı açık bir hanım’ olduğu vurgulanarak sağlanmak istenmesi…

 

Dönüp dolaşıp aynı şeyi bir kere daha söylersem, benim karşı olduğum durum bu.

 

*

Mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin ne zaman sona ereceği, yeni bir cumhurbaşkanı seçileceği ve bu seçimin ne zaman ve nasıl yapılacağı gizli şeyler miydi? Hayır. Bu konular ne zamandan beri konuşuluyor? En azından üç yıldır…

 

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu (6271 s. yasa) Meclis’ten 2012’nin ocağında geçti. Bunu ve dahasını herkesin biliyor olması şart mı? Bilmesi beklenir mi? Hukuki ayrıntılarının, inceliklerinin kitabi olarak bilinmesi sade yurttaş için şart değil, ama bunları ve daha fazlasını en azından milletvekillerinin, siyasi parti yöneticilerinin bilmesi şart oğlu şart… Ama ne oluyor? İki koca parti duruyor duruyor, ‘yumurta kapıya gelince’ lafını ettirmeyi hak eden bir umursamazlıkla son anda bir aday açıklıyor. Ne bu ortak adayın kimliğine ne de bu iki partinin bu adayı belirleme yöntemine vesaireye ilişkin tek laf etmiyorum; benim derdim, bu işin yapılışındaki ağırdan alma durumu… Âdeta umursamazlık…

 

Öte yandan, bu millet en azından beş yıldır iki aday arasına sıkıştırıldı ve kimselerin gıkı bile çıkmadı. ‘Kimseler’ dediklerim, başta muhalefet partileri, aklı olanlar, elleri kalem tutanlar, her konuda ahkâm kesenler vb…

 

Bir şey daha: bu cumhurbaşkanı ortak adayının emrinde türlü seçim harcamalarını yapması için gereken para bile yok doğru dürüst… Onu aday gösteren partiler -ceğiz’le -cağız’la oyalanıyor… Be mübarekler, çapınız bu mudur?

 

Bir de şu laf var: “İyi hoş da halk bu adayı tanımıyor.” Hiç olmazsa bir yıldır tanıtılıyor olmamalı mıydı? En berbatı ise şu laf: “Halk daha adını bile söyleyemiyor.” Ve bu iki partinin sözcüleri de, “Dur arkadaş, ne biçim laf bunlar” demediler henüz. Yani, bunu kabul ettiler… Bir kişinin kim olduğunu öğrenmek için kıçını kaldırmayan, adını bile söyleyemeyenlere güvenip de mi çıkarmışlardır adaylarını ortaya? Bu, bu demek olmuyor mu?

 

Şimdi de, bu adayın eşinin ‘başı açık bir hanım’ olduğu taşınıyor seçmenin önüne… Bu kadar mı basit bu iş?

 

Yeri geldi, söylemeliyim: kafaların dışını bırakıp içiyle ilgilenmeyi ne zaman yapacağız? Zırt pırt kırık leblebi gibi kolayca ağzımıza alarak ucuzlattığımız çağdaş sözünden –bence, ‘çağcıl’ sözcüğü daha uygun– ne anlıyoruz? Çağcıllığın ölçüsü ne? Bir kimsenin çağcıl sayılması için çağcıllığı kaç metre, kaç gram, kaç litre, kaç bilmem ne olmalı?

 

 

İlk hemşiremiz Safiye Hüseyin (Elbi, 1881 – 1964 [Fotoğ., www.acikbilim.com kaynağından.])  

 

“Çağcıl birisini göster” dense kimi göstereceğiz örnek olarak? Madam Curie’yi? Sarkozy’yi? Kılıçdaroğlu’nu? Mihri Hatun’u? Gagarin’i? Çiller’i? Bahçeli’yi? Hemşire Safiye Hüseyin Hanım’ı? Pastör’ü? Hukukçu Tarhan’ı? Bayar’ı? Mumcu’yu?

 

Şair Nigâr Hanım’ı? Edison’u? Erdoğan’ı? Şair Leyla Hanım’ı? St. Valentine’i? Enver Paşa’yı? Nene Hatun’u? Louis Lumière’i?

 

 

Şair Nigâr Hanım (1856 - 1918 [Fotoğ., www.biristanbulhayali.com kaynağından.])

 

Heykeltıraş Sabiha Ziya Hanım’ı? Fatih’i? Karaibrahimgil’i? II. Mahmut’u? Bestekâr Kökdeş’i? Komşumuz Esad’ı? III. Selim’i? Say’ı? Halide Edip’i?… Hangisini? Ya da kimi?

 

 

Sabiha Ziya Hanım (Bengütaş [1904 - 1992] ilk kadın heykeltıraşımızdı. Ressam da olan sanatçının en bilinen eseri, Çankaya Köşkü’nün bahçesindeki mermer Atatürk heykelidir. [Fotoğ., www.sabihabengutas.com kaynağından.])

 

Peki, çağcıl bir parti? Bu mu, şu mu, o mu? Hangisi?!…

 

Bir yazar, bir çizer, bir besteci, bir âkil?…

 

Soruları uzatmanın anlamı yok; biz ne kadar çağcılsak ölçümüz de ölçütümüz de o. Çağcıllık görece bir şey… Zamana, zemine, inanca, vesaireye göre değişiyor… Önemli olan yönü. Hep ileriye bakan yönü… Değişmemesi gerek tek ölçüt bu bence…

 

*

Ve inan olsun, bu seçim meselesinden sıkıldım. Ülkeme bir cumhurbaşkanı seçeceğiz alt tarafı… Kendi hesabıma, yakışanı olsun, her Allah’ın günü, bugün ne edip de sinirimi bozacak diye merak edeceğim birisi olmasın, kafasının içi aydınlık birisi olsun… Çok mu fazla bir şey istiyorum?

 

 

İnal Karagözoğlu

7 Temmuz 2014

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

© 2014 İK

 

 

 

Anahtar sözcükler: aday, cumhur, Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu, kadın, muhalefet, muhalefet partileri, seçim, siyasi parti

 

663 | Ayrıksı | Günlük | 070714

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.