‘Ölümlü Dünya’ mı?

İşi Kurtaran Şey Öldükten Sonrası…

 

 

Bugün sosyal medyada dört satırlık bir söze rastladım; sanki bir şiir, sanki bir şiirden dört dize… Bir ‘arkadaş’ paylaşmış. Bu şiirsel sözler, üç gün önce ölen Amerikalı yazar ve şair Maya Angelou’dan* alıntı… Pek çok alanda yaptığı çalışmalarla tanınan Afrika kökenli sanatçının dediklerinden.

 

 

Maya Angelou (1928-28 May. 2014) (Fotoğ., WM Edu kaynağından.)

 

Angelou’nun sözlerine şiirsel biçimi, sanıyorum onu paylaşan arkadaş vermiş:

 

“People will forget what you said,

People will forget what you did.

But people will never forget how you

made them feel…”

 

Sıkı bir ‘bireysel kişi (vatandaşlık) hakları savunucusu ve eylemcisi’ olan Angelou ne zaman, kim için, nerede, kimlere söylemiş bunları, bilmiyorum. Daha doğrusu, bu konuda bilgi edinemedim. Ama önemli olan söylemiş olması değil mi?

 

*

Bu dünya ölümlü dünya. Günü geldiğinde herkes ölecek; ama bu dünyadan gittikten sonra –ve tabii, daha yaşarken de– nasıl anılacaklarını belirlemek aslında insanların kendi ellerinde… İşin önemli olan yanı da bu; yanlış mı düşünüyorum? Yani, yoksa doğrusu, “Ben ölüp gittikten sonrası tufan” mı?

 

Madem Maya Angelou’dan söz ediyorum, yukarıdaki iki durumu onun açısından düşüneyim: bu fani dünyadan gitti gitmesine de arkasında koca bir yürek bırakmadı mı? Onu hatırlatacak pek çok şeyin başında, sıkı bir ‘bireysel kişi (vatandaşlık) hakları savunucusu ve eylemcisi’ olduğu gelmeyecek mi?

 

*

Maya Angelou’nun o sözlerini ben şöyle anlıyorum:

 

“İnsanlar unutacaklar senin ne dediğini

Ve onlara neler yaptığını.

Ama asla unutmayacaklar

Onlara neler hissettirdiklerini…”

 

Dizelere döktüğüm bu anlayışımı hemen sosyal medyadaki ‘arkadaş’ın yerine ekledim. İngilizceye vâkıf olduğunu bildiğim ‘arkadaş’ şöyle düzeltti beni:

 

“İnsanlar (senin) söylediklerini unutacaklar,

İnsanlar (senin) yaptıklarını unutacaklar,

Ama senin onlara hissettirdiklerini asla unutamayacaklar…”

 

*

Bugün 31 Mayıs. Gezi’de, –Gezi de neymiş– o çevrede ve daha daha başka yerlerde çok şeyler oluyor yine. İnsanlar her şeyleri unutacaklar ama birilerinin onlara hissettirdiklerini hiç ama hiç unutmayacaklar.

 

Ve, Maya Angelou’nın şu günlerde bu dünyadan gitmesi ve bu gidiş dolayısıyla onun bu sözlerinin bir kere de ülkesinden çok uzak bir diyarda yankılanması ne yaman rastlantı değil mi? Unutulmayacak bu insan hakları savaşçısına Allah’tan rahmet diliyorum.

 

 

İnal Karagözoğlu

31 Mayıs 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

___________________

* http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/05/140528_maya_angelou.shtml

 

Not: Bu yazı, bugün Facebook sayfamda Notlar’a koyduğum aynı başlıklı yazımın İlgilik için yeniden yazılmış biçimidir. İK

 

 

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: bireysel haklar, eylem, eylemci, hak, kişi hakları, Maya Angelou, ölüm, ölümlü dünya, tufan, vatandaş hakları

 

 

658 | Başkaca (İ) | Günlük | 310514

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.