‘Kırmızılı Kız’…

Bu Sadece Ödüllü Bir Fotoğraf Karesi mi?

 

 

‘Kırmızılı kız’ Ceyda Sungur, kendisine yakından biber gazı sıkılırken böyle görüntülenmişti. (Fotoğ., 30 May. 2013 ta. Milliyet gzt.’den)

 

Geçen yıl bugünler… Bugünler yıldönümü günleri… Bugünler, bazı yurttaşların ‘Gezici’liğe soyunduğu, ama ‘çapulcu’lukla ve sair sıfatlarla etiketlendiği Gezi olaylarının ilk yıldönümü… Unutkanlığımız, bir yıldır adından ‘örnek eylem’ olarak türlü vesilelerle yeniden ve yeniden söz ettiren bu olayları bile unutabilecek düzeyde güçlü değildir, umarım.

 

Bu olayların simgelerinden biri de ‘kırmızılı kız’. Ve ‘Kırmızılı Kadın’ diye anılan bir fotoğraf karesi*… ‘Kırmızılı Kadın (Kız)’ fotoğrafında biber gazıyla yakından karşı karşıya kaldığı görüntülenmiş olan Ceyda Sungur adlı hanım kız, gazetecilere, “Gezi direnişinin, kendisiyle ve bu fotoğrafla anılmasını istemediğini” söylemiş olsa da, Reuters Haber Ajansı’ndan foto muhabiri Osman Örsal’ın çektiği Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkımı önlemek için düzenlenen eylemlere ilişkin fotoğraflardan biri olan bu kare, zihinlerden silinecek türden değil.

 

30 Mayıs 2013 günlü Milliyet gazetesinde yayımlanan bir haberde, Kırmızılı Kız Ceyda Sungur’un, “konunun, kendisi ve bu fotoğraf üzerinden şekillenmesini istemediğini” söylediği ve “1 Mayıs’tan sonra Gezi Parkı’nda yaşanan polis şiddetinin hiç şaşırtıcı olmadığını, Gezi’de nöbette olan birçok kişinin de gaz yediğini, bu bakımdan onların kendisinden farkları olmadığını” belirttiği bildiriliyordu. Bence, Sungur’un kaydettiği en önemli şey, “İstanbul’un, şehircilik ve planlama ilkeleri ile kamu yararını dikkate almayan birçok projeyle tehdit altında olduğu”ydu. Üçüncü köprünün temelinin atıldığını da hatırlatan Sungur, “Gezi Parkı’nın yok edilmeye çalışıldığı bugün, bütün yurttaşlar bir araya gelmeli, bir mücadele alanı olan kentimize sahip çıkmalıyız” demekteydi (30 May. 2013 ta. Milliyet gzt., Burcu Ünal-Samet Akten’in “Taksim Gezi Parkı’nın sembolü oldu” haberinden derledim, İK). Ve ben, İTÜ’de Şehir ve Bölge Planlamacılığı Bölümü’nde asistan olarak görev yapan bu Kırmızılı Hanım’ın dediklerini elbette dikkate almalıydım. Başkaları da önemser miydi bunları, hiç bilemem…

 

Evet, ne ‘kırmızılı kız’ sadece bir hanım kızı tanımlayan iki sözcük ne de ‘Kırmızılı Kadın’ bir fotoğraf karesinin adı sadece… Bu iki isim, iki tanım, demokrasi tarihimize daha şimdiden yazıldılar… Ve ‘Kırmızılı Kadın olgusu’ benim ‘özel günler ve haftalar’ çizelgemde yerini almış bulunuyor.

 

Bir toplumun kendisini yüreklendiren bir kadına sahip olması az şey değil.

 

 

İnal Karagözoğlu

29 Mayıs 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

____________________

* Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın çektiği ‘Kırmızılı Kadın’ karesi, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin Vakıfbank’la birlikte düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları -2014 yarışmasında, ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ile ‘Yılın Haber Fotoğrafı’ dallarında birincilik ödülü aldı.

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: biber gazı, Ceyda Sungur, Gezi, ilke, kamu, kamu yararı, Kırmızılı Kadın, Kırmızılı Kız, ‘özel günler ve haftalar’, şehircilik, şiddet, yıldönümü 

 

 

657 | Başkaca (İ) | Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | 290514

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.