Bir Askerin Ölümü Dolayısıyla

Bu Tepkiler Kimeydi?

 

Murat Özenalp adlı vatandaş 1 Mayıs günü hayattan ayrılmıştı. Dün de törenle toprağa verildi… Özenalp, Balyoz Davası’nda 16 yıla mahkûm olmuştu. Balyoz Davası? Hani, bu yılın başlarında bir devlet yetkilisi özel yetkili mahkemelerin baktığı bazı davaları kastederek “Milli orduya kumpas kuruldu” demişti ya, işte o davalardan biri… Murat Özenalp bu davada yargılanıp hüküm giyenlerdendi. Deniz Kuvvetleri’nde kurmay albaylık rütbesinde bir asker… Kendisine yüklenen suç da darbeye teşebbüstü.

Eski denizcinin cenaze törenine Deniz Kuvvetleri Komutanı da katılmıştı. Ve Komutan’ın orada oluşu tepkilerle karşılandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın adını özellikle yazmıyorum; çünkü bu tepkinin Komutan’ın şahsına değil, onun oturmakta olduğu koltuk aracılığıyla ‘milli orduya kumpas’ kuranlara, bu kumpasa zemin hazırlayıp destek verenlere, kumpas iddiasını ciddiye almayıp hemen ön önlemlere gitmeyenlere ve gecikmeksizin bu kumpas iddiasının ardına düşmeyip gereğini yerine getirmeyenlere olduğu görüşündeyim.

Ergenekon ve Balyoz davalarında askerlerin tutuklanmasına isyan ederek istifa eden eski Donanma Komutanı Emekli Oramiral Nusret Güner şunları söylemiş*:

“Eğer istifa etmeseydim bugün o arabada (koltukta) ben oturuyor olacaktım. Aynı şekilde beni yuhalayacaklardı. İşte bu nedenle istifa ettim. O insanlar zindanda kaldığı sürece bu komuta kademesinin vicdanı rahat olamaz.”

Evet, bu tepkiler kime?


İnal Karagözoğlu

3 Mayıs 2014

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

___________________

* Utku Çakırözer’in bugünkü yazısından.

(Güner: İstifa Etmeseydim Ben Yuhalanacaktım! -Cumhuriyet gzt., http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/67593/Guner__istifa_

Etmeseydim_Ben_Yuhalanacaktim_.html )

 

© 2014 İK

 

Anahtar sözcükler: asker, Balyoz Davası, Deniz Kuvvetleri, Ergenekon Davası, Donanma, kumpas, ordu, yuhalanmak 

654 | Başkaca (İ) | Günlük | Haber | 030514

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. İnal Karagözoğlu said,

    Mayıs 5, 2014 at 10:55

    Gazeteci Saygı Öztürk, “Balyoz’da Kumpas” kitabında Dz. Kur. Alb. Murat Özenalp’in ölmeden önce yazdığı son mektubununa da yer verdi. Bu konudaki haber ve Özenalp’in o mektubu http://sozcu.com.tr/2014/gundem/o-komutanin-olmeden-once-yazdigi-son-mektup-500501/ bağlantısında.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.