‘Vurun Kahpeye 2014’

‘Sarışın’ Olmak Yetmezmiş Gibi Bir de ‘Devrimci’ Olmak: Büyük Suç!

 

 

21 Nisan günü, DİSK, KESK, TMMOB ile TTB’nin temsilcilerinden oluşan bir heyet, İstanbul’da Taksim’de 1 Mayıs açıklaması yapmak istemiş, bu girişim polisçe engellenmişti. Bu engelleme sonucunda da taraflar arasında kavga-gürültü kopmuştu. Buraya kadar her şey ‘normal’di… Tabii, basın da görevini yapmış, olayı görüntülenmişti. Bu da normaldi. Sonuç olarak, herkes görevini yapmıştı…

 

Ve, genelağ ortamında habercilik yapan alanların birinde –pek çok basın-yayın kuruluşunun da kullanmış olduğu– bir fotoğraf… Bu, o 1 Mayıs açıklaması kavgasına ilişkin ‘içinde sarı saçlı bir kadının da görüldüğü’ fotoğraflardan biriydi. Ne vardı bunda; bu da normal bir şeydi; öyle değil mi? Evet, normaldi de, işi, bu fotoğrafın kullanıldığı haberde dikkati o kadına çeken ‘sarışın seksi eylemci’ tanımlaması bozuyordu.

 

 

Ve bu haber,  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) kınandı. Bu da, olması gerekendi.

 

TGC’nin yayımladığı 21 Nisan 2014 tarihli kınama metni şu başlığı taşıyor: “Medya eril dilden vazgeçmeli”. Kınamada, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin gazetecinin temel görevleri ile gazetecilik ilkelerine ilişkin E bendinin 3’üncü maddesi de hatırlatılmış. Bu madde şunları söylüyor:

 

“Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. İnsanlar, topluluklar ve uluslar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Bir ulusun, bir topluluğun ve bireylerin kültürel değerlerini ve inançlarını (veya inançsızlığını) doğrudan saldırı  konusu yapamaz. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz.”

 

Bir sarışın, hem de devrimci! ‘Vurun Kahpeye 2014’ (Fotoğraf, Akdeniz Gazetesi Com alanından)

 

Öte yandan, söz konusu ‘sarışın seksi eylemci’ tanımlamasını kullanan yayın kuruluşu, bu duruma tepkiler gelmesi üzerine ilk attığı başlığı, ‘çakma devrimci, çakma sarışın’, ‘en seksi devrimci’ ve benzeri sözler içerecek biçimde değiştirdi.

 

*

Bir zihniyet nasıl da sırıtıyor!?…

 

 

İnal Karagözoğlu

28 Nisan 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 1 Mayıs, engellemek, eril, eril dil, medya, sırıtmak, Vurun Kahpeye, Taksim, zihniyet

 

651 Başkaca (İ) | Günlük | 280414

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. pakiz bortecen said,

    Nisan 28, 2014 at 17:10

    Gazetecilik / ten > Gaz- tecilik’e evrilmenin örneği…

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.