“Oh, Ne Âlâ!…” ya da…

Bugün 23 Nisan… Neşe Doldu mu İnsan?

 

 

Dün ‘Dünya Günü’ymüş… Benim şahsen dünyayı görecek hâlim olmadığından, –yoksa bu durum şöyle mi ifade edilir: “şahsen benim gözüm dünyayı görecek hâlde olmadığından”?– güzelim Dünya’nın gününü atlamışım. Baktım, geçen yıl da atlamışmışım, iyi mi? Bugün farkettim. Çok ayıp oldu ve olmuşmuş…

Ama iki yıl önce Dünya’yla meşgul olabiliyormuşum: Dünya Günü’yle başlayıp başka başka konulara atlamış olsam da bir şeyler yazmışım. Açıp okudum da, durumlar bayağı bayağı iyiymiş… Kıymetini bilemedik o günlerin. İnsanoğlu böyle işte…

‘Bugün Dünya Günü’ymüş Yarın 23 Nisan… Neşe Doluyor mu İnsan?’ başlıklı yazı şu:

«Bugün Dünya Günü’ymüş… Bir hafta önce de Dünya Sanat Günü’ydü. Nisan ayı, bu günler, haftalar yönünden olabildiğince zengin. Bu yıl, daha önce pek görülmeyen yıkıcı doğa olayları da oldu bu ay içinde. Ayın bitmesine daha sekiz-dokuz gün var, bakalım daha neler olacak?

Bizde, hemen her ülkede olduğu gibi, eğitim-öğretim, dolayısıyla, bilgiyle, beceriyle donatılmış, topluma yük olmayan üretici bireyler yetiştirme işleri devletin görevleri arasında. Bu iş için koskoca bir kuruluşumuz var: Milli Eğitim Bakanlığı. Niye saklayayım, Dünya Günü ile Dünya Sanat Günü’nü ben yeni duyuyorum; bu günler Milli Eğitim’in genelağdaki yerinde var mı, diye bakasım geldi, baktım, yok (merak eden, Anasayfa > Bağlantılar > Belirli Gün ve Haftalar diye baksın). Demek, daha resmiyet kazanmamışlar… Olsun, adlarında ‘Dünya’ sözü var ya, biz de kutlarız, olur biter.

Dünya Sanat Günü çok çok yeni bir gün, ilk kez bu yıl kutlandı. Günü 15 Nisan. Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan bu günün ‘Dünya Sanat Günü’ olarak kutlanması, ülkemizin de temsil edildiği Uluslararası Sanat Birliği’nin geçen yıl 5-6 Nisan tarihlerinde Meksika’nın Guadalajara kentinde toplanan 17’nci Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edilmiş.

Dünya Sanat Günü tabii bizde de kutlandı. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de, bu ilk kutlama dolayısıyla bir mesaj yayımladı, bu günün Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaya başlamasını, sanata ve insanlığa bu hazineyi armağan eden sanatçılara teşekkür edilmesi için önemli bir adım olarak niteledi. Sayın Gül mesajında, en büyük dileğimizin, insanlığın, husumetlerden, çıkar çatışmalarından uzak bir şekilde sanatın bütünleştirici gücüyle dostluk ilişkileri kurduğunu, uygarlığın değerlerine ve yüksek ideallerine sahip çıktığını görmek olduğunu da dile getirdi.

Dünya Günü ise epey eskiye dayanıyor. Dünyamız’ın güzelliğini ve Dünya’daki yaşamı kutlayarak onun karşı karşıya kaldığı çevresel tehlikelere dikkat çekme düşüncesi olarak 1969’da ortaya çıkmış, ertesi yıl da yirmi milyon dolayında kişinin katılımıyla ilk kez Amerika’da kutlanmış. 1990’da uluslararası nitelik kazanan Dünya Günü günümüzde 175’ten çok ülkede kutlanıyor. Bizde bu iş ne zamandan beri nasıl oluyor, bilmiyorum. Zaten 2 B vesaire işleri de nasıl oluyor, onları da bilmiyorum… Ve bilenlerin anlatmasını bekliyorum.

Bu kutlamalar arasında benim asıl merak ettiğim şey, 23 Nisan 1920’de İstanbul Hükümeti’ni yıkmaya yönelik BMM hareketini ne zaman yargılamaya başlayacağımızdır. İşte yarın 23 Nisan… Neşe doluyor mu insan?»

*

İşte böyle… Dediğim gibi o günlerde durumlar bayağı bayağı iyiymiş… Baksanıza, daha ne ‘Gezi’ var ne 17 Aralık ne ‘paralel’ oluşumlar ne ‘kumpas’ lafı ne ‘sandık fetişizmi’… Ne andımız kaldırılmış ne ‘serial’ demokratikleşme paketleri hız kazanmış ne ‘darbe’ söylemleri almış başını gitmiş ne ‘4+4+4’le başımız dertten derde girmiş ne ‘millet’ kavramını ‘ümmet’ anlamına indirgeme çabalarının karanlığı çökmüş alanlara ne ülke daha bir seçimin ağırlığını atamadan iki isim arasına sıkıştırılmış hâlde iki seçime doğru yol almaya çalışıyor ne de bir şey… Ve ne de çocuklara yönelik şiddetin toplumu saran bir cinnete dönüşme eğilimi göstermesi…

 

Bu durumda sorum şudur: Bugün 23 Nisan; peki, neşe doldu mu insan?

 

Doldu ise ne âlâ… Yok, dolmadı ise?…

 

 

İnal Karagözoğlu

23 Nisan 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 23 Nisan, 23 Nisan 1920, ‘4+4+4’, BMM, darbe, demokratikleşme paketi, Dünya Günü, Dünya Sanat Günü, millet, paralel oluşum, sandık, seçim, ümmet

 

648 Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | 230414

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Fevziye Yazman said,

    Nisan 24, 2014 at 01:21

    Paraleli de aştık simetriye geldik abicim. İç ters açılar bizi paklar…

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.