Büyük Günün 94’üncü Yıldönümü Kutlu Olsun!

BMM’nin Özelliği?

 

 

“Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla, milletimizin, iç ve dış tam bağımsızlığı içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenmeye ve kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum.” 

 

Bu sözler, günümüzün diliyle 1920’nin 23 Nisan gününden… Bugün, bu aydınlık günün 94’üncü yıldönümü. Kutlu olsun!

 

Adı daha sonra ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’ olarak kalıcılık kazanacak olan Büyük Millet Meclisi’nin, kısaca BMM’nin bu ilk açılışı, Sinop Milletvekili Şerif Bey’in bu sözleriyle olmuştu. BMM’nin çalışma biçimi, daha bu ilk günden başlayarak parlamento (yasama kurulu, yasama organı) geleneklerine göreydi ve Şerif Bey açış konuşmasını, işte bu geleneklere uygun olarak en yaşlı üye sıfatıyla yapmıştı.

 

 

Atatürk’ün milletvekilliği rozeti. TBMM, Atatürk’e bu rozeti vermişti. Yuvarlak biçimli rozet, altın üzerine kırmızı mineli. Mine üzerinde ay yıldız ile ‘T.C.’ ve ‘T.B.M.M.’ harfleri… (Fotoğraf, Maxihayat Net kaynağından.)

 

23 Nisan 1920 olgusunun bu 94’üncü yıldönümünde, Büyük Millet Meclisi’nin belirgin özelliklerini başlıklar hâlinde hatırlamak istiyorum:

 

Bu mecis,- Olağanüstü koşulların meclisidir, 

- Ulusaldır,

- Demokrasiye uygun, çoksesli bir yapıdadır,

- Kültürce düzeylidir,

- Özverilidir,

- Kahramandır,

- Ülkücüdür,

- Devrimcidir.

 

 

İnal Karagözoğlu

23 Nisan 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 23 Nisan, 23 Nisan 1920, BMM, çoksesli, demoktatik, devrimci, düzeyli, kahraman, kültürlü, olağanüstü, özverili, TBMM, ulusal, ülkücü

 

647 Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | 230414

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.