Günün Adı: Tıp Bayramı

Bayramları Bayram Etmek

 

 

“Aman doktor, canım gülüm doktor, derdime bir çare;
Çaresiz dertlere düştüm, doktor bana bir çare!…”

 

 

Ne deriz? “Allah muhtaç etmesin, ama eksikliğini de göstermesin.”

 

Hayatımızda, muhtaç olmak istemediğimiz, ama hep yakınımızda, kolayca ulaşacağımız yerde olsun dediğimiz, bunu Allah’tan dilediğimiz şeyler var… Onlar için sık sık bu dilekte bulunuruz. İşte, yakın bir zamanda bir valimiz de bu dilekte bulunmuş:   

 

“Çok kıymetli çalışma arkadaşlarım, Allah muhtaç etmesin, ama acil durumlarda ilk aradığımız telefon 112 ve 21 ayrı noktada 35 araçla 300’e yakın personelle gerçekten güzel bir hizmeti yürütüyoruz. (…) Gelişen, büyüyen Türkiyemizin bu gelişmesinden, büyümesinden tabii ilimiz de hak ettiği payı almaya devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek inşallah… 6 ambulans ciddi bir katkı. (…) Sağlık Bakanımıza bu konuda gösterdiği destek için ayrıca hassaten teşekkür ediyorum. İlimizin siyasi vekilleri bu konuda gerçekten ciddi takipte bulundular; onlara da teşekkür ediyorum. (…)”

 

Konuşma, Giresun’da, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen 6 ambulansın teslim töreninde olmuş¹. Tarihi, 30 Ocak 2014. Yani, bizim ‘çapulcular’dan aylar sonra ve Gezi iddianamesinde hekimlerin de suçlanması yetmezmiş gibi bazı tabip odaları aleyhine de dava açılmasına yakın bir zamanda…

 

Genelağdaki Giresunlu bir haber alanı², bu ‘6 ambulans’ törenine ilişkin haberine şu başlığı uygun görmüş: “AK Partiden Ambulans Şovu”. Niye? Bir vali çıkar da “İlimizin siyasi vekilleri bu konuda gerçekten ciddi takipte bulundular; onlara da teşekkür ediyorum” derse, işte böyle bir başlık atılır da ondan…

 

Bu haberin girişinde de şu satırlar var:

 

“Sağlık Bakanlığı tarafından Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 6 adet ambulansın hizmete giriş töreni Ak Parti’nin törenine dönüştü. (…) Bu durumun bir protokol kusurundan mı yoksa özellikle mi yapıldığı anlaşılamadı. Ancak, ortaya çıkan görüntü hoş karşılanmadı ve seçim sürecinde tarafsız olması gereken bir alanın politik gösteriye malzeme yapıldığı şeklinde algılandı.”

 

*

Bir yandan bu işler oladursun, işte yine bir 14 Mart ’a geldik. Bu 14 Mart’ın tarihimizde, toplumsal hayatımızda ayrı ayrı yeri var: 

 

14 Mart 1919 günü, Tıbbıyeliler, düşmanların Mondros Ateşkes Anlaşması’na dayarak 13 Kasım 1918’de başlattıkları İstanbul’u işgal sürecine karşı bir eylemde bulunmuşlardı. Neden o tarihte? O günlerde, İstanbul’un İtilaf Devletleri’nce (‘müttefik devletler topluluğu’ da denen Bağlaşıklarca) resmen işgal edilmesinin ayak sesleri duyuluyordu ve ülkemizde çağa uygun tıp öğretimine başlayışın yıldönümü olan güne ilk defa düşman bayraklarının gölgesi düşmüştü…

 

*

Bugün14 Mart; bugün Tıp Bayramı…

 

Ülkemizde çağa uygun tıp öğretimi, 14 Mart 1827 tarihinde ‘Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’ adlı tıp okulunun açılışıyla başlamış. Ve bu günü tıpçılarımız bayram ilan etmişler.

 

Bu uzun addaki ‘amire’ sözcüğü ‘devlete ilişkin’ anlamına geliyor. Tıbhane, tıp öğretimi yapılan (tabip yetiştirilen) okul, yani tıbbiye (tıp fakültesi); cerrahhane de, cerrahların (operatörlerin) yetiştirildiği okul… Osmanlı Türkçesiyle yapılmış olan bu tamlama ‘Devlet Tıp ve Operatör Okulu’ demek oluyor.

 

*

Başa dönersem… Bu bir nakarat… Bir türküden… Bildik bir müzik:

 

“Mendilimin yeşili, aman aman,
Ben kaybettim eşimi…
Al bu mendil sende dursun
Sil gözünün yaşını

 

. . . . .”

 

Bu bir İstanbul türküsü. Ezgisi, insanın içine içine işleyen sabadan³

 

Ve bu yıl da Tıp Bayramı çok kereler olduğu gibi buruk geçiyor; hem de çok buruk…

 

Peki, bayramları bayram etmek kimin elinde? Kim “Sil artık gözünün yaşını” diyecek? Bizim elimizde değil mi? Biz diyecek değil miyiz? Öyleyse, hadi bismillah!

 

Tıp Bayramı kutlu olsun…

 

 

İnal Karagözoğlu

14 Mart 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

______________________

¹ Sağlığa 6 Ambulans Daha:

http://www.giresun.gov.tr/syf/haberiGoster.aspx?haber_ID=13484

> Ayrıca bkz.

- Sağlığa 6 Ambulans Daha

- Gönderen: Valilik Basın, Yayımlanma tarihi: 30 Oca 2014

- Sağlığa 6 Ambulans Daha: https://www.youtube.com/watch?v=kyEFwDEbOIA

 

² AK Parti’den Ambulans Şovu:

http://www.giresun28haber.com/ak-partiden-ambulans-sov.html

 

³ Aman Doktor (Mendilimin Yeşili):

https://www.youtube.com/watch?v=zTBwAACZIZQ

 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 14 Mart, Aman Doktor, Mendilimin Yeşili, tıbbiye, tıbbiyeli, Tıp Bayramı

 

 

637 Başkaca (İ) | Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | 140314

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.