Dünya Kadınlar Günü’nde de…

Salla Salla Vur Duvara!  

 

 

Önce, dinleyip keyfi.. pardon, izleyip keyfimizi bulalım, sonra işimize bakalım: https://www.youtube.com/watch?v=seh6_NkEdDc *.

 

“Karaçalı yolda yolda, / Kelepçeler kolda kolda; / Senin yüzünden kaynana / Sabahladım ben karakolda. // Al kızını koy çuvala, / Salla salla vur duvara, / Salla da salla vur duvara, / Salla salla vur duvara. // …..”

 

Nasıl? İyi miyiz? Keyfimiz tam mı? Hadi öyleyse, iş başına…

 

*

Bugün Dünya Kadınlar Günü. Vitrinler, reklamlar ona göre… Ve iletiler.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iletisi…

 

Hükümet cephesinden sesler… Başta, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile siyaset erbabının dedikleri, bakanların iletileri… Seçime giden yolda neler söylenebilirse işte…

 

Buraya, konuya en yakın oluşunun yanı sıra doğrudan ya da dolayısıyla ya da özellikle kadınlarla ilgili konularda hükümet içinde eşgüdüm görevini de üstlenmiş olması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bugünkü sahibesinin iletisinden bir cümleyi almak en doğrusu: “Kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal konumlarının iyileştirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki çalışmalarımızı daha güçlü, daha ileri adımlarla sürdüreceğiz.”

 

İyi, güzel… Böyle günlerde söylenebilecek şey de özetle bu zaten; aman aman bir şey değil. Asıl önemli olan, bu denenleri gerçekleştirmek gerçekleştirebilmek… Tabii, bu iş, siyasete bulaştırılmadan laik bir yönetim anlayışıyla nasıl başarılacak, mesele orada.

 

*

Şimdilik merakım, biraz önce hep beraber oynadığımız Karaçalı’daki öğüde uyan işlerin bugünkü bilançosu…

 

Kadınlar Günü kutlu olsun!

 

 

İnal Karagözoğlu

8 Mart 2014 

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom

 

 

________________

* Karaçalı 

 

© 2014 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 8 Mart, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, duvara vurmak, Kadınlar Günü, karaçalı, laik, siyaset

 

634 Ayrıksı | Başkaca (İ) | Belirli Gün ve Haftalar | 080314

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.