Başka Sorum Yok

Selçuklular Hangi Millettendi?

 

 

İnsan beyninin de bir kapasitesi, bir gücü vardır, öyle değil mi? Anlaksal olsun, belleksel olsun, bilinçsel ya da öbür işlevleri bakımından…

 

Bazılarının beyni alır da alır; bazılarınınki de pek zavallıdır, üç laftan ikisi dışarıda kalır. Bunlar, daha çok dizilerin içinde dolaşırlar, aralarda da günlük olayların etrafında dönenip dururlar. Allah’tan yazı icat edilmiştir de bazı şeyleri yazıya döküp anlaksızların alınlarına alınlarına vurmak kolay olmuştur.

 

17 Aralık Süreci’nden bu yana, işte o bazı kafalar her lafı hepten ağzı açık dinlemekte… (Not: Bu ‘17 Aralık Süreci’ sözü, özel isim olmayı en üst düzeyde hak ediyor.) Ve tabii, anlak meselesinden ötürü de neyin ne olduğunu kavramaları mümkün değil. Şunları alt alta yazsam ne yazar, yazmasam ne yazar onlar için:

 

• Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül 2013 günü, hükümetinin ünlü demokratikleşme paketleri serisinin şimdilik son ürünü olan birini daha açıklamıştı.

 

• Erdoğan’ın, aidiyeti için ‘hükümetinin’ yerine ‘partisinin’, ama en iyisi, ‘kendisinin’ denmesi daha uygun olacak olan bu paketi açıkladığı uzun konuşmasında tek bir kere bile ‘Türk’ kelimesi yoktu.

 

• Ama aynı Erdoğan, bu konuşmasında, “Artık bu ülkede ulusalcı mulusalcı diye bir şey yok; bu ülkede artık ‘millet’ gerçeği var, bunu göreceksiniz” diyordu. Ve, adı ‘Türkiye’ olan bir ülkenin başbakanı olarak ‘Türk’ ve ‘millet’ kelimelerinden oluşan bir tamlama yapmıyordu Erdoğan… Yani, ‘Türk milleti’ demiyordu.

 

• Ve adı bazen ‘Reform Paketi’, bazen de ‘Demokratikleşme Paketi’ diye geçen paketi de içeren bu konuşmasında Erdoğan, gereken yerde ‘millet’, ‘milletim’, ‘milletimiz’ kelimelerini kullanıyordu. ‘Türk’ sözünden, kavramından arındırılmış ‘millet’ kelimeleri…

 

*

Sözlükler, ‘millet (ulus)’ kelimesinin anlamlarını, “çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında din, dil, duygu, ortak tarih, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu; benzer özellikleri olan topluluk; bir yerde bulunan kimselerin tamamı, herkes (halk); bir din ya da mezhepte bulunanların tamamı (ümmet)” diye veriyor. Anlamlardan anlam beğen… Peki de, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘millet, milletim, milletimiz’ derken acaba bu sözcüğün yukarıdaki anlamlarından hangisini kastediyordu?

 

Ve Başbakan Erdoğan, 14 Ocak 2014 günü TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları diyordu:

 

“Tabii şimdi tarihimizi inceliyoruz, tarihte de bunu gördük, Büyük Selçuklu Devleti’nde yaşadık. Haşhaşiler denilen gözü dönmüş bir gizli örgütün devlet bünyesini nasıl esir almaya çalıştığını, gerektiğinde düşmanlarla nasıl işbirliğine gittiğini asırlar önce millet olarak yaşadık ve gördük.”

 

Başbakan kimin tarihini incelemiş? Ve Başbakan’ın bu sözlerinde geçen ‘millet’ kelimesi ne anlama geliyor?

 

Başka sorum yok. Bilmem, beyinleri üç laftan ikisini dışarıda bırakanlar bunlara ne yanıt verecekler?

 

 

İnal Karagözoğlu

20 Ocak 2014

 

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom 

 

 

© 2014 İK

 

 

 

 

 

Anahtar sözcükler: 17 Aralık Süreci, anlak, bellek, beyin, Büyük Selçuklu Devleti, halk, millet, Selçuklular, tarih, tarihimiz, Türk, Türk Milleti, ulus, ümmet 

 

625 | Günlük | Her Açıdan | 200114

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Ergül said,

    Ocak 20, 2014 at 16:57

    Soru: Beyinleri üç laftan ikisini dışarıda bırakanlar kimdir?
    Cevap: Bebekken 3 kere hoplatılıp bir kere yakalananlar :)

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.