Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

Eski Yılı Uğurluyoruz, Yeni Yılı Nasıl Karşılayacağız?

 

 

Değerli Dostlar,

 

Değerli Dilseverler,
     

 

Bir yıl daha bitti. Koskoca bir yılda neler yaşadık; nelere tanık olduk; nelere şaşırıp üzüldük; bireysel sevinçleri gölgeleyen toplumsal olay ve oluşumların ne denli yakınında ya da uzağında durduk… Yeni yılı nasıl karşılayacağız?
      

Neresinde olursak olalım pencereden baktığımızda, sokağa adım attığımızda güzel yurdumuzun güzel insanlarının gülümsemeyi unuttuğunu, gözlerindeki kaygıyı, korkuyu okuyabiliyoruz. 2013’te de 90 yıl önce cumhuriyetle kazandığımız değerlerin karartılmasına, devrimlerin tersyüz edilmesine tanık olduk. Laik cumhuriyetle hesaplaşma, perde arkasından çıktı, sahneye taşındı. Atatürk’e açık açık saldırıldı.
      

Bizler, siyasal erkin bu denli acımasızlaştığına, devletin ağzının bu denli bozulduğuna hiç tanık olmadık. Çoklarının karamsarlığa büründüğü bir sırada, 2013 yazında gençler, üzerimizdeki yılgınlık perdesini yırtıp attılar. Hak ve özgürlük isterken canlarını, gözlerini verdiler. Yurdun her yanı bibergazıyla kirletildi; çoluk çocuk, ana babalar hırpalandı; devletin şiddette sınır tanımayışına bütün dünya tanık oldu.
      

Siyasal erkin temsilcileri, onlara alkış tutan basın yayın, aya güneşe göre tavır değiştiren sözde aydınlar, sözde bilimciler, sözde sanatçılar ya sustular ya da dilbilimin hiçbir kuralıyla açıklanamayacak özü bozuk bir dille şiddeti, hukuksuzluğu savundular.
      

2013’ü uğurlamaya hazırlandığımız günlerde yolsuzluk savlarıyla ülke çalkalanırken siyasal erkin dili, daha da ağırlaştı. Bu dilin hukukun üstünlüğü kavramıyla uzak yakın ilişkisi olmadığını bir kez daha gördük. Dün cumhuriyetin değerlerini yok etmek, cumhuriyet kurumlarına yeşil bayrak asmak için kol kola olanlar, bir anda birbirlerine düşman kesildiler. Dilleri çözüldü; her dakika TV’lerde çözülen dillerin değil, ellerin de ne denli uzun olduğunu izliyoruz.
      

Birçok araştırmacı, gazeteci, hukukçu, yıllardır cumhuriyetle hesaplaşanları anlatmaya, hesaplaşma yol ve yöntemlerini kanıtlamaya çalışıyordu. Onlarca kitap yazılmış, yazarların çoğu soluğu adliyelerde, zindanlarda almıştı. Şimdi, dünkü yandaşların diliyle kimin elinin kimlere nasıl uzandığını, kimlerin yaşamının nasıl karartıldığını daha iyi anlıyoruz. Dile gelen, ele de geliyor.
      

2013’ü uğurlarken geçip giden zaman diliminde gençlerin öncülüğüyle yakaladığımız direniş gücünü pekiştirmemiz; ortak dille ortak akıl üretmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Yalanlar, karayı ak gösterme oyunları açığa çıktı. Hangi inanç ve kökenden olursak olalım her birimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu yurttaşlarıyız. Bu bilinçle laik cumhuriyetimize sahip çıkacağız! Gelen yılın gideni aratmaması için Atatürkçü düşünceden, tüm hak ve özgürlüklerimizden ödün vermeden dik duracağız!
      

Bu duygularla bütün ulusumuzun yeni yılını kutluyoruz!

 

 

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Sevgi Özel 

 

 

 

______________________

İlgilik’in notu: Bu kutlama yazısı, Dil Derneği’nin genelağdaki yerinden alınmıştır.

 

Anahtar sözcükler: 2013, 2014, acımasız, ağzı bozuk, Atatürkçü düşünce, Cumhuriyetimiz, Cumhuriyetimizin değerleri, Cumhuriyetimizin kurumları, DD, Dil Derneği, şiddet, yeni yıl, yok etmek

 

621 | Belirli Gün ve Haftalar | Her Açıdan | 311213

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.