ODTÜ Arazisinde Hukuk Delindi mi, Delinmedi mi?

Delindiyse, Deliğin Hesabını Kim Soracak?

 

 

Olay ana başlıklarıyla şöyle:

 

• Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ’nün arazisinden buradaki ormanlık alana da rastlayan bir yol geçirmek istemektedir.

 

• ODTÜ yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu isteği üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘ODTÜ Ormanı’ denen bu ormanın korunmasına yönelik bir imar planı değişikliği önerisinde bulundu.

 

• Bakanlık, ODTÜ’nün bu önerisini üzerinde birtakım değişiklik yaparak kabul etti ve durumu bu ayın başlarında taraflara, yani, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile ODTÜ’ye bildirdi.

 

• Bakanlıkça kabul edilen bu yeni imar planı 4 Ekim’de askıya çıkarıldı. (Bir imar planı ya da imar planı değişikliği niye askıya çıkarılır? Taraflarlar bu plana şu ya da bu yönden itiraz etmek isterlerse bu işi yapabilsinler diye… İmar planı değişikliklerinde bir aylık bir itiraz süresi vardır.)

 

• Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir kısım çalışanı, 18 Ekim’i 19 Ekim’e bağlayan gece boyunca, yani, söz konusu askı süresi işlemekte iken, ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan yol için gerekli olan alandaki ağaçları kaldırdı.

 

• Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan o yola denk gelen ağaçların başkanı olduğu belediyenin bir kısım çalışanınca kaldırılmış olması konusunda bir sosyal paylaşım alanındaki yerinde 19 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 07:33’te aynen şunları yazdı: “DÜN GECE ARKADAŞLAR BANA DA SÜRPRIZ YAPMIŞLAR…BIR GECE DE ODTÜ YOLUNU AÇMIŞLAR…ANKARAMIZA HAYIRLI OLSUN..”

 

Bu olaya ilişkin aklıma takılan sorular ise şunlar:

 

1- Söz konusu askı süresi işlerken yapılan bu ağaçları kaldırma işlemi hukuka uygun mu, değil mi?

 

2- Eğer bu işlem hukuka aykırı ise, bunun hesabı sorulacak mı, sorulmayacak mı?

 

3- Eğer sorulacaksa kim soracak? Bağımsız mahkemeler mi, kaba kuvvet mi, yoksa başka bir güç mü?

 

4- Eğer bu işin hesabını bağımsız mahkemeler soracaksa, bu erki kim harekete geçirecek?

 

5- Geçerli yargılama düzenimize göre bu erki Cumhuriyet savcıları harekete geçirecekse, o savcılar Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in o beyanlarını ihbar sayıp gerekli işlemi başlatmışlar mıdır?

 

6- Yok, hayır şu âna kadar yetkili görevlilerce böyle bir işlem başlatılmamışsa benim bu yazım ihbar kabul edilecek midir?

 

7- Yukarıdakilerden başka soru sormama gerek var mıdır?

 

 

İnal Karagözoğlu

21 Ekim 2013

facebook.com/inal.karagozoglu

twitter.com/wwwilgilikcom  

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: Ankara, Ankara Büyükşehir Belediyesi, askı, Cumhuriyet savcıları, erk, hukuk, imar planı, itiraz, kaba kuvvet, mahkeme, ODTÜ, ODTÜ Ormanı, savcı, yargı  

 

600 | Günlük | Her Açıdan | 211013

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.