ODTÜ’nün Ağaçlarına Ne Oldu?

Ve Sakın Başkan Bey Arkadaşlarını Satıyor Olmasın?

 

 

Olay çok basit, kısaca özetleyeyim: Ankara Büyükşehir Belediyesi, şehiriçi yollarından Anadolu Bulvarı’nın Eskişehir-Konya yolu bağlantısını sağlamak üzere ODTÜ’nün arazisinden yol geçirmeyi planlıyordu. Aslında, bu düşünce 1991’e, Ankara’nın o tarihteki belediye başkanı Murat Karayalçın dönemine dayanıyor. Ancak, bu bağlantı yolunun güzergâhında ODTÜ’nün yıllar içinde oluşturmuş olduğu ormanlık vardı. Peki, bu iş nasıl olacaktı da olacaktı?

 

ODTÜ yönetimi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ODTÜ arazisinden geçmesi öngörülen ve bugünkü hâliyle ‘ODTÜ Ormanı’ denen kısımdan da geçmesi söz konusu olan bu yol için ‘bu bölgenin korunmasına yönelik’ bir imar planı değişikliği önermişti. Bakanlık da bu planı onaylamış ve durumu bu ayın başlarında ilgililere bildirmişti. Ancak, onaylanan plan, ODTÜ’nün önerdiğinden farklıydı ve ODTÜ yönetimi, 4 Ekim’de askıya çıkan plana itiraz etmeye hazırlanıyordu.

 

İmar planı değişikliklerinde bir aylık bir itiraz süresi vardır; işte, ne olduysa bu süre içinde oldu ve ODTÜ yönetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu önerisi birtakım değişikliklerle kabul edilerek ortaya konmuş olan bu plana itiraz etmeye hazırlanadursun, 18 Ekim’i 19 Ekim’e bağlayan gece boyunca ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan o yol için gerekli olan alan ‘ağaçlardan arındırma’ işlemine tabi tutuluverdi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, bu işlemi, 19 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 07:33’te cikciklenme alanından anlatımı, yazımı ve noktalaması kendilerine ait olan şu sözlerle açıklamış bulunmakta: “DÜN GECE ARKADAŞLAR BANA DA SÜRPRIZ YAPMIŞLAR…BIR GECE DE ODTÜ YOLUNU AÇMIŞLAR…ANKARAMIZA HAYIRLI OLSUN..”

 

Vaziyet bundan ibarettir.

 

Yürüyün arkadaşlar, hedefiniz ODTÜ Ormanı! Korkmayın, TOMA’lar vesaireler arkanızda… İleri!… (Görsel, Milliyet Com Tr alanından.)

 

Vaziyet bundan ibarettir, ama şu soruları sormamak da elde değildir hani: Melih Beyimiz “Dün gece arkadaşlar bana da sürpriz yapmışlar” diyor ya,     

1- O arkadaşlar başka kime ya da kimlere sürpriz yapmışlar?

 

2- Sakın Başkanları o arkadaşları satıyor olmasın? Öyle ya, Melih Bey’in o arkadaşları, askı süresinin dolmasını beklemeden Başkanlarına bir sürpriz yapma uğruna ODTÜ Ormanı’nda şu kadar metrekare alanı dümdüz ederek suç işlemiş olmadılar mı?

 

*

Bu olana bitene ben diyecek bir şey bulamıyorum. Ancak, bugün Başkentimizin belediye başkanlığı koltuğunda oturmakta olan zat Türkçeden sınava girecek olsa ve o sınavı yapacak kişi de ben olsam, bu arkadaş benden 0 (yazıyla =sıfır=) alır; yani, döner.

 

Tam da içinde bulunduğumuz döneme yakışacak şeyler bunlar… Hadi bakalım, biraz da bununla oyalanalım. Oyalanıyoruz da: ortadan kaldırılan ağaçların sayısıyla, kesilmiş mi yoksa sökülüp başka yere mi nakledilmiş olduklarıyla çene yoruyor, kalem tüketiyoruz… Oysa, ortada bir hukuksuzluk var. Mesele bu kadar basit. (“ODTÜ’ye ‘girme’” zevkini bir yana bırakıyorum, bunu unuttuğum sanılmasın.)

 

Yazıklar olsun!

 

 

İnal Karagözoğlu

20 Ekim 2013

facebook.com/inal.karagozoglu

 

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: Ankara, askı, başkent, dönmek, hukuk, imar planı, itiraz, ODTÜ, ODTÜ Ormanı, satmak  

 

599 | Günlük | Her Açıdan | 201013

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. PAKIZ BORTECEN said,

    Ekim 21, 2013 at 11:18

    TEK KELİME YETİYOR … YAZIKLAR OLSUN… AMA HEYHAT BUNLARA HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR ….

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.