DD: “Ömer Asım Aksoy’a Yönelik Saldırıları Kınıyoruz!”

Dil Derneği’nden Duyuru

 

 

Dil Derneği (DD), en çok dilbiliciliğiyle tanınan çok yönlü Cumhuriyet aydını Ömer Asım Alsoy’un Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ne yönelik saldırı niteliğindeki görüşleri kınayan bir duyuru yayımladı. Dernek Başkanı Sevgi Özel’in imzasıyla yayımlanan 28 Eylül tarihli duyuruyu alanıma taşıyorum.

 

 

İnal Karagözoğlu

29 Eylül 2013

facebook.com/inal.karagozoglu

 

 

 

 

 

20 YIL ÖNCE ÖLEN ÖMER ASIM AKSOY’A YÖNELİK SALDIRILARI KINIYORUZ!

 

 

 

Eğitimcileri barındıran bir sendikanın Ömer Asım Aksoy’un Atasözleri Sözlüğü’ne yönelik açıklaması nedeniyle günlerdir iletiler alıyor, telefonla aranıyoruz. Başlangıçta yanıt vermeyi gerekli bulmamıştık; ancak kimi eğitimcilerin, bu açıklamayı yorumlayanların Ömer Asım Aksoy’u hiç tanımadığını, bir dilin sözlüklerinin nasıl hazırlandığını ve dilimizin tarihsel akışını hiç bilmediğini üzüntüyle gördük. Birkaç yıl önce Başbakanlığa bağlı TDK de sözlüklerden kimi “ayıp” sözleri, atasözü ve deyimleri atmaya yeltenmiş; aynı çevreler ve basın, dilden sözcük, söz öbeği ayıklayarak toplumun “terbiye” edileceği yanılgısına düşmüştü. 2013 yılında aynı yanılgıya eğitimcilerin düşmesi, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir durumdur.

 

*1993’te 95 yaşında aramızdan ayrılan Ömer Asım Aksoy, Cumhuriyet’in değerlerini yaşama biçimi edinmiş; yaşamı boyunca Türkçeye emek vermiş onurlu bir aydın, bilge bir dilci, yürekli bir devrimciydi. Onun düşüncelerini, eylemlerini ve arkasında bıraktığı dev yapıtları bilmeden, büyük bir emek ürünü olan Atasözleri Sözlüğü’nün “yasaklanması” için çağrı yapılmasını, özellikle bu iktidar döneminde çok anlamlı buluyoruz.

 

*Her dilin genel sözlükleriyle atasözü, deyim, argo ve başka özelliklerini yansıtanları hazırlayan dilci, dilde var olanı yok sayamaz; ahlak polisliği yapamaz. Ömer Asım Aksoy’un, yüzlerce metni tarayarak, halk ağızlarındaki atasözü ve deyimleri derleyerek hazırladığı Atasözleri Sözlüğü ile Deyimler Sözlüğü, türünün en oylumlu ilk yapıtlarıdır. Her dilde kadına, erkeğe, çocuklara, bitkilere, hayvanlara yönelik olan, toplumun farklılıklarını öven ya da yeren sözler, söz öbekleri vardır. Dilci, hepsini derlemek zorundadır. Toplumbilimin öteki alanları da bunlar üzerinden değerlendirme yapar. Aksoy’un sözlüğündeki eleştirilen atasözleri de toplumun dünü ve bugünü açısından kadına nasıl bakıldığını göstermektedir. Bir sözlüğü yasaklayarak, dilden söz atarak toplumu “terbiye” edebilir miyiz? Eğitimciye düşen yanlışı göstererek doğruyu öğretmek değil mi? Bu denli bilgisizleştik mi?

 

Ataların doğru ya da yanlış bulduğumuz pek çok sözü var; bunlar dünün doğru ve yanlışlarını öğrenip bugünü değerlendirmemize ışık tutar. Eğitimcilere önerimiz şudur: Kadını yeniden toplum dışına itecek kirli oyunları, 4+4+4’lük “eğitim ucubesi”ni, Başbakanlığa bağlı TDK’nin ölçünlü dili bozan sözlüklerini, İngilizcenin saldırısına eklenen Arapçalaşmayı, eski dil ve yazıya dönük olanlarla dinselleştirilen eğitim kurum ve dizgelerini göz önüne alarak gündemde tutmak, dilden söz, söz öbeği atmaktan daha önemli ve ivedi etkinlikler olmalıdır!

 

 

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Sevgi Özel

 

 

 

 

_________________

Kaynak: Dil Derneği’nin genelağdaki alanı ( www.dildernegi.org.tr ).  

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 4+4+4, argo, Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, atasözü, ayıp, ‘ayıp’, Cumhuriyet aydını, DD, deyim, dilbilim, dilbilimci, Dil Derneği, dilci, Ömer Asım Aksoy, TDK, Türk Dil Kurumu, ucube, yasaklamak

 

593 | Her Açıdan | 290913

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Fevziye Yazman said,

    Eylül 29, 2013 at 12:15

    Çok yakın bir zamanda, bugüne dek hiç duyulmamış, akıllara seza bir söz öbeği televizyonlardan tüm dünyaya yayılmadı mı? O kadın hangi kitapta bulmuştu acaba övünçle söylediği sözleri? Haydi kolaysa çıkarın belleğimizden. Bu günleri anlatanlar mutlaka bahsedeceklerdir o çirkinlik numunesi sözlerden…

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.