‘Perşembenin Gelişi’ Gibi

Kamuoyu Araştırmacılarına Bir Önerim Var

 

 

‘5 Ağustos 2013’ün gelişi ‘12 Eylül 2010’dan belli değil miydi? Belliydi; beklenen de oldu.

 

‘Ergenekon Davası’ denen davada kesilen cezaların bazı vicdanları şu ya da bu ölçüde rahatsız ettiği, sızlattığı anlaşılıyor. Benim merakım, bu insanlardan oy verme yeterliğine sahip olanların, ülkenin oy verme yeterliğine sahip nüfusuna oranı. Yüzde ellinin altında kalıyorsa bu nüfus, benim ‘II. 12 Eylül Harekâtı’ dediğim, sıkı bir kamuoyu oluşturma çalışması sonunda 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylamasında ulaşılan sonuç hâlâ geçerliğini koruyor demektir. Ve eğer bu halkoylamasında milletin önüne konan Anayasa değişikliği paketindeki horozşekeri misali şeylere kananlar arasında ‘Ergenekon Davası’ denen davada kesilen cezalardan ötürü vicdanları şu ya da bu ölçüde kanayanlar varsa, onlara ‘günaydın’ diyorum, sabah-ı şerifleri hayrolsun… Boş yere ağlayıp durmasınlar.

 

 

12 Eylül 2010’da yapılan halkoylaması bugün yapılsa oyunuz ne olur? Evet mi, hayır mı?

 

Kamuoyu araştırması yapan kuruluşların önünde, “12 Eylül 2010’da yapılan halkoylaması bugün yapılsa oyunuz ne olurdu” sorusunun yanıtını arama işi var. Hadi bakalım, görelim.

 

Yapılacak böyle bir kamuoyu araştırmasının sonucunda ‘evet’ oyu yüzde ellinin altında çıkarsa bugünkü hükümete ‘gidici’ gözüyle bakabiliriz. Ve muhalefete bu gidiş yolunu açmada çok iş düşer.

 

Tersi olursa, yani ‘hayır’ oyu yüzde ellinin altında kalırsa? O zaman, ‘Ergenekon Davası’nda kesilen cezalara ağlamanın bir hükmü yoktur, iş ‘Gezi Kuşağı’nın serpilip gelişmesine kalmış demektir.

 

 

İnal Karagözoğlu

6 Ağustos 2013

facebook.com/inal.karagozoglu

 

 

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 5 Ağustos, 12 Eylül, ‘Ergenekon Davası’, ‘Evet’, ‘Gezi Kuşağı’, halkoylaması, ‘Hayır’, kamuoyu, kamuoyu araştırması, perşembenin gelişi, vicdan

 

578 | Başkaca (İ) | Her Açıdan | 060813

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.