Zor Soru

“Anayasa Mahkemesi’ni, Kulislerde Konuşulanlara Malzeme Olmamaya Davet Ediyorum”

 

 

Bilmeyen yoktur sanıyorum, gazeteci yazar Mustafa Balbay, ‘Ergenekon Davası’ denen davanın sanıklarından olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta. Kendisine atılan suç, ‘hükümeti ve meclisi ortadan kaldırmaya kalkışmak’. 6 Mart 2009 tarihinden bu yana tutuklu olan ve son milletvekili genel seçiminde İzmir’den Milletvekili seçilen Balbay, hâlen Silivri’de 1 numaralı F Tipi Cezaevi’nde yatmakta. Balbay, 28 Şubat 2011’den bu yana da bir hücrede tutulmakta.

 

Yine sanırım biliniyordur, Anayasa Mahkemesi bu ayın başlarında, kamuoyunda tartışılmakta olan terör ve örgütlü suçlar gibi suçlar için belirlenmiş olan 10 yıllık tutukluluk süresine ilişkin yasa maddesini iptal etti. Öte yandan Balbay, kendisine uygulanmakta olan uzun tutukluluk durumunun kaldırılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi, Balbay’ın bu başvurusu konusunda henüz bir karar vermiş değil. Mustafa Balbay da, yargılandığı ‘Ergenekon davası’nda kararın önümüzdeki 5 Ağustos günü açıklanacak olması dolayısıyla, “5 Ağustos, bir anlamda Gezi eylemlerinde söylendiği gibi bir mücadelenin başlangıcı olacak. Türkiye’nin ne kadar hukuk devleti olduğunu göreceğiz” demiş. Ve 10 yıllık tutukluluk süresine ilişkin yasa maddesinin iptali kararını vermiş olan yüksek mahkemeye seslenmiş:

 

 “Yargının bütün kurumları siyasal hesapların dışına çıkamıyor. Endişem o ki, Anayasa Mahkemesi’ni aynı çemberin içine almak istiyorlar. Örneğin şöyle bir gözlemim var: Anayasa Mahkemesi, 5 Ağustos’ta Sayın Haberal ve benim başvurumu gündemine almayacak. Hüküm verildikten sonra ‘Aaa hüküm verilmiş. Başvurunuzun da geçerliliği ortadan kalkmış’ diyecek. Mahkemeyi, bütün kulislerde konuşulanlara malzeme olmamaya davet ediyorum.”

 

Balbay, ‘Ergenekon davası’nda mahkemenin tahliye istemlerini reddettiğini de hatırlatmış ve “Özel Yetkili Mahkemeler, ‘Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bizi bağlamaz’ diyor. Sormak istiyorum: Bu mahkemeleri ne bağlar?”

 

Zor soru… Şimdi bize düşen, Balbay’ın bu sorusunun yanıtını aramak. Balbay’ın dediğine göre, bu, “bizim bilemediğimiz bir hukuk sistemi”ymiş… Evet, bu, şu benim ‘II. 12 Eylül Harekâtı’ dediğim milattan bu yana her şeylere daha da bir egemen olmuş olan bir hukuk sistemi, ama ne?

 

 

İnal Karagözoğlu

28 Temmuz 2013

facebook.com/inal.karagozoglu

 

 

 

_______________

Kaynak: Bugünlerin basın-yayınında yer alan haberler.

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: ‘II. 12 Eylül Harekâtı’, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ‘Ergenekon Davası’, iptal, Silivri, tutukluluk, uzun tutukluluk hâli

 

574 | Düşünceler (Dy) | Günlük | 280713

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.