TÜBİTAK’ın Hâlleri

‘Evrim’ mi Dedin? Hadi Canım Sen de…

 

 

TÜBİTAK, yani, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, adı üstünde, biz de bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapalım, diye kurulmuş bir bilimsel kurum. Kuruluş yasasından bunu anlıyorum.

 

Bu kurumun Evrim Kuramı (Evrim Teorisi) konusundaki çalışmaları ne merkezde?

 

Benim bunu yanıtlamam için önce dört buçuk yıl kadar geriye gitmem gerekiyor: burada, İlgilik’te 11 Mart 2009 günü yayımladığım TÜBİTAK’la ilgili yazıma¹Maymun ile İnsan Arasına Sıkışmak - Ya da Günü Yakalamak’ başlıklarını uygun görmüşüm; demek, TÜBİTAK o günlerde iki arada bir deredeymiş… Tabii işin tepesindeki iradeyi kastediyorum; bir bina, bir tabela, emir kulu insanlar, donanım, araç-gereç, başta bir yetkili olmayınca ne anlam taşır?

 

Aşağıda bağlantısını verdiğim o yazımı okumaya üşenenler olabilir, kısaca özetleyeyim: 2009 yılı, kurucusu olduğu Evrim Kuramı’ndan ötürü Charles Darwin’i bir bilimadamı sayanlarca ‘Darwin Yılı’ ilan edilmişti. Niye? Çünkü o yıl, hem Darwin’in doğumunun 200’üncü yıldönümü hem de büyük tartışmalara konu olan Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabının yayımlanışının 150’nci yıldönümüydü. Birileri onu anarken, onu lanetleyenler de bu işi daha bir hırsla yapmaktaydılar… Yani Darwin, o günlerde bu iki tarafın arasındaydı. Her zaman olduğu gibi…

 

Bizim TÜBİTAK’ın tutumu ne olmuştu bu özel yılda?

 

Kırk iki yıllık yayını Bilim ve Teknik adlı derginin Mart 2009 sayısının kapağını Darwin’in 200’üncü yaşına ayırmışken –her ne olmuşsa olmuş– bir değişikliğe gitmiş, hem bu konuyu işlediği sayfaları dergiden çıkarmış hem de o sayıyı başka konudaki bir kapakla yayımlamıştı.  

 

Şimdi 2013’teyiz; o özel yıl elli küsur ay geride kaldı… Ve asıl önemlisi, bu sürede köprülerin altından çoook sular aktı. Ama bunun farkında olmayan bir grup bilimadamı tuttu, TÜBİTAK’tan, bu yılın eylül ayında düzenleyecekleri Matematiksel Evrim Lisansüstü Yaz Okulu için destek istedi. Hadi bakalım…

 

Ben kendi hesabıma baktım; gördüğüm şey özetle şu:

 

«Eylül ayında İzmir’de düzenlenecek olan “Matematiksel Evrim Yaz Okulu” için TÜBİTAK’a yapılan destek başvurusu “Evrim tartışmalı bir konu” ve “yenilik boyutu yetersiz” denilerek reddedildi. Daha önce evrimle ilgili çalışmaların, yayınların ve eğitim faaliyetlerinin dolaylı yollardan önünü kesmeye çalışan TÜBİTAK, ilk kez gerçek niyetini açıkça ortaya koyarak, evrim konusundaki etkinlikleri desteklemeyeceğini bildirdi.»

 

Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisinden Reyhan Oksay’ın yazısı² bu satırlarla başlıyor. TÜBİTAK’ın bu tutumunun ilk olmadığını belirten Oksay, Darwin Yılı’nda Bilim ve Teknik dergisinin başına gelenleri hatırlatıyor, Kurum’un Darwin’e ilişkin bir başka engellemesinin de evrim kitaplarının neredeyse tamamının popüler bilim kitaplarının basım ve satış listesinden çıkarılması olduğunu söylüyor. Oksay, TÜBİTAK’ın, Matematiksel Evrim Yaz Okulu’na destek vermeyeceğini bildirmekle, bugüne kadar örtülü olarak sergilediği evrim karşıtı görüşlerini bu kez yazılı olarak bildirmiş olduğuna dikkati çekiyor.

 

*

“Evrim tartışmalı bir konu”ymuş; e öyleyse sen de tartışsana… Ve “evrim konusunun yenilik boyutu yetersiz”miş; e öyleyse, buna yeni boyutlar kazadırabilir miyiz, diye çalışmalar yapsana…

 

“Yok, olmaz; ben bu işte yokum.” Benim anladığım bu.

 

Dedim ya, 2009’dan bu yana köprülerin altından çoook sular aktı, TÜBİTAK da iki arada bir derede olmaktan sıyırdı, suyun belli kıyısına geçti. Ama adındaki ‘Bilimsel’ sözü bir laf olarak kaldı, o başka.

 

 

İnal Karagözoğlu

21 Temmuz 2013

 

 

_________________________

¹ www.ilgilik.com/2009/03/11/maymun-ile-insan-arasina-sikismak.html/ 

² TÜBİTAK’tan evrime resmen REST! -12 Tem. 2013 ~ http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diger/433250/TUBiTAK_tan_evrime_resmen_REST_.html

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: Darwin, Darwin Yılı, evrim, Evrim Kuramı, Evrim Teorisi, TÜBİTAK

 

571 | Başkaca (İ) | Düşünceler | 210713

facebook.com/inal.karagozoglu

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Pakiz Bortecen said,

    Temmuz 21, 2013 at 12:06

    Varolduktan ve aklım ermeye başladıktan sonra ; Yaşadıklarımıza baktığımda Evrim’in gerçekliğine inanmamam olası bile değil….Evet ! Evriliyoruz…Yeniden Maymuna doğru…Başlangıca dönüş….

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.