Uğur Dündar Televizyon Haberciliğine Dönüyormuş

Umarım, Vaktiyle Star’da Uygulamış Olduğu Gürültülü Patırtılı Yöntemi Yeni İşine Taşımaz

 

 

2009’un Aralığında genelağdaki alanım İlgilik’te bir yazı yayımlamıştım: “TV Haberciliğimizde Son Buluş – Milletin Kafasına Vura Vura”.* Gazeteci-televizyoncu Uğur Dündar’ın o tarihlerde çalışmakta olduğu Star televizyonunda yapmakta olduğu “Uğur Dündar’la Star Haber” izlencesinden yakınmalarımı da dile getirmiştim o yazıda. Star, bu izlencenin tanıtımını, bozuk bir anlatım olan “40 yılı aşkın meslek hayatına 2000 ödül sığdıran ve gerek habercilikte, gerek soruşturmacı gazetecilikte marka olan Uğur Dündar, kuvvetli haber kadrosu ile en güvenilir Ana Haber olmaya devam ediyor” sözleriyle yapmaktaydı.

 

Yazıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terör olaylarına ilişkin haberlerin basın-yayında veriliş biçimine yönelik eleştirilerinden söz ederek girmiştim; yazımın Uğur Dündar’la ilgili olan asıl bölümü ise şuydu:

«Kendilerini televizyon habercisi sananların son buluşu, diyeceklerini milletin kafasına vura vura söylemek. Hani söyleneni anlamazsın da kafanı yumruklayarak anlatmaya çalışırlar, bu türe girenlerinki de işte o hesap… Millet mankafa ya… Dolayısıyla, Başbakanımız’ın saptadığı olumsuzluklar karşısında olsun bu sevimsiz durumlar karşısında olsun, haberci geçinenlere ne dense haktır.

Beni pek rahatsız eden sevimsiz durumlara bir örnek vereyim:

Diyelim, akşam olmuş, günün olgunlaşmış haberlerini öğrenmek istiyorsunuz… E n’apılır? Memleketin ‘güvenilir’ bir haber izlencesine bakılır: Uğur Dündar’la Star Haber. Niye? “Türkiye’nin en güvenilir ismi Uğur Dündar” dendiğinden… Böyle yazmışlar alanlarında.

Evet, böyle denmiş de, uyarı olarak, “Bizi izlerken kafanıza koruyucu bir şey geçirin” denmemiş. Bunu da ben buradan demiş olayım. Az yukarıda söylemiştim, kimi televizyon habercileri, diyeceklerini milletin kafasına vura vura söylüyorlar, işte Uğur Bey bu yöntemin piri… Zil mi çaldırmıyor, ‘flaş haber’ muamelesi yaptığı haberlerin orasını burasını en az beş kere insanların gözüne gözüne mi sokturmuyor, top atışı benzeri sesler mi çıkarttırmıyor?! Bütün bunlar dayanılmaz bir müzik eşliğinde oluyor. Dün de gülleyle bina yıkılıyoruş gibi seslerle irkildik. Bir düdük çaldırmadığı kaldı. Ve ben şaşıp şaşıp kalıyorum, altmış altısına gelmiş bir adam bu gerilime nasıl katlanabiliyor, diye. Benim hanımın bu soruma verdiği yanıt şöyle: “Kendisi izlemiyordur. İzlese böyle yapar mı!?…” Doğru, izlemiyordur; olanlar, tayfasına oluyordur. Yazık çocuklara…

Bu ‘örnek’ haber izlencesine ilişkin ticari sonuç mu?

Şöyleymiş: Uğur Dündar’la Star Haber fark atıyormuş… Gündemin nabzını tutuyormuş ve Türkiye’nin en çok izlenen haber bülteni özelliğini her hafta koruyormuş… Bu izlence, 9 Aralık verilerine göre, toplamda yüzde 9,01’lik izlenme oranı, yüzde 24,66’lık da izlenme payı elde etmiş. A/B Grubu’ndaki izlenme oranı yüzde 7,98’miş ve ‘tüm kişiler’ hedef kitlesinde 20,10’luk izlenme payıyla en çok izlenen haber izlencesi olmuş.

Düşünmeden edemiyorum: mazoşist eğilimlerde miyiz? Tükçesiyle özezer miyiz? Kendimizi ezdirip duruyoruz da… Tabii, hiç kimselere elezerliği (sadistliği) yakıştırmadan.»

 


 
Gazeteci-televizyoncu Uğur Dündar yakında yeni bir televizyonda olacakmış.


Basın-yayında çıkan haberlere göre, Sayın Dündar, yakında yayına başlaması beklenen yeni bir televizyona geçecekmiş. Kendisi de geçen perşembe gününün ilk dakikalarında, bir sosyal medyadaki yerinde, “Bugün itibari ile +1 kanalından ayrılmış bulunuyorum. Tüm seyircilerime ve sevenlerime verdikleri destek için teşekkür ederim” diye bir duyuruda bulundu. Umarım bu defaki işinde Star’da sergilediği gürültü kirliliği ağırlıklı bir haber programı yöntemi uygulamaz… Sokaklardaki ve Meclis’teki gürültü patırdıtan, hele de siyasilerin efelene efelene bağırıp çağırmalarından elaman diyen birisi olarak kendi adıma söyleyeyim, bu yaştan sonra öyle şeylere gelemem… Sayın Dündar bu kez yeni bir televizyonda olacağına göre, yepyeni bir güvenilir habercilik örneği verecektir, diye de umuyorum. Star’da yaptığı işler benim katlanabileceğim şeyler değildi…

 

Bu yeni televizyon haberciliği döneminde Uğur Dündar’a başarılar diliyorum.

 

 

İnal Karagözoğlu

14 Temmuz 2013

 

 

Not:

Şu yukarıdaki ‘bölünmeye övgü gibi’ bir havası olan görsel kimin ya da kimlerin kafasından çıktıysa pek ‘başarılı’… Ancak, orada yer alan televizyon kuruluşlarının arasında Artı Bir televizyonu da yer almalıydı. Bu eksiklik yüzünden yaratıcı kişi ya da ekibe notum 10 üzerinden 3; o da, vaktiyle Star Tv’deyken bu televizyon tarafından “40 yılı aşkın meslek hayatına 2000 ödül sığdıran ve gerek habercilikte, gerek soruşturmacı gazetecilikte marka” sözleriyle tanıtılmış olan Uğur Dündar’ın hatırına…

 

 

 

___________________________

* http://www.ilgilik.com/2009/12/18/tv-haberciligimizde-son-bulus.html/

 

(Görsel, Facebook Com/Uğur Dündar Sözcü kaynağından.)

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: bağırıp çağırma, basın-yayın, efelene efelene, efelenmek, gazeteci, gürültü kirliliği, gürültü patırtı, marka, siyasiler, soruşturmacı gazeteci, televizyoncu, televizyon haberciliği, yaratıcı ekip

 

570 | Ayrıksı | Düşünceler | Günlük | 140713

facebook.com/inal.karagozoglu

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.