Beyhude Didiklemeler

Ey Muhalifler, Ne Diyeyim Size…

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17’nci Akdeniz Oyunları’nın açılış törenindeki konuşmasında Akdeniz’in adına ilişkin yaptığı açıklamada “Akdeniz, ‘Beyaz Deniz’, yani ‘White See’ olarak adlandırılır”* dedi ya, muhaliflere gün doğdu.

 

Bir gazetenin** bu konuşmanın haberine attığı başlık, bu konuda yüce medyamıza hâkim olan genel algıyı görüp anlamak için yeterli:

 

“Başbakan’ın ‘Akdeniz’ gafı sosyal medyayı salladı”. Haberin spotu da şu: “Başbakan Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları’nın açılış töreninde ‘Akdeniz’in İngilizcesini yanlış söyleyince sosyal medyada gecenin konusu oldu!”

 

Vay be!…

 

Oysa Sayın Başbakan bu ‘Beyaz Deniz-White See (Sea)’ açıklamasının hemen ardından şu cümleyi söylemişti: “Biz, Akdeniz’in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz.”

 

Bu ‘gaf’ ya da ‘her neyse’ konusunda diyeceğim şudur: Sayın Erdoğan’ın partisinin adı ne? ADALET ve KALKINMA PARTİSİ. Partinin kısaltılmış adı ne? AK PARTİ. Parti’nin tüzüğünde bu böyle; medyada, şurada burada ‘AKP’, ‘Ak Parti’ ya da ‘AK Parti’ falan dendiğine, yazılıp çizildiğine bakmayın siz… O zaman neymiş? “Biz, Akdeniz’in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz”muş… Buradaki ‘ak’ sözcüğü, evet, haberlerde görüldüğü biçimiyle, yani tırnak içinde olmaksızın geçiyor geçmesine de, Sayın Başbakan’ın konuşmasındaki vurguya bakın siz: http://webtv.radikal.com.tr/turkiye/3998/ingilizce-olimpiyati-white-sea.aspx .

 

*

Sayın Erdoğan bilmez mi neyin ne olduğunu? Ve onca danışmanı var, onlar boşuna mı para alıyorlar, böyle bir yanlışa düşmesini hiç isterler mi Sayın Başbakan’ın? Yanlış sanılan o sözler, aslında bilinçli olarak öyle söylenmiştir; adım gibi eminim bundan. Verilmek istenen mesaj da Mersinlilerle birlikte bütün ülkeye ve asıl bütün dünyaya verilmiştir.

 

Ey Sayın Erdoğan’ın White Sea yanlışı üzerine zil takıp oynayanlar! Şimdi asıl sevinenlerin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin beyin takımı olduğunu göremediniz ya, ne diyeyim size… Sizler yine işin özünü değil de ayrıntıları didiklerken atı alan okyanusları geçti bile… Evet, gerçekler ayrıntılarda saklıdır, ama sizler başka yerlerde dolaşıyorsunuz.

 

 

İnal Karagözoğlu

22 Haziran 2013

 

 

_____________

* akparti.org.tr kaynağından.

** radikal.com.tr kaynağından. 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: Akdeniz, ayrıntı, didiklemek, basın, basın-yayın, gazete, medya, muhalifler, sosyal medya, ‘White Sea’

 

560 | Ayrıksı | Düşünceler | 220613

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.