Anladığıma Göre

Artık…

 

 

‘Gezi olayı’nın temelinde ne var? Bir sorun var.

 

O sorunun özü de (eski dilden anlayanlar için, “mes’elenin nüvesinde”), geleneksel demokrasi kalıbının toplumumuzun bir kesimini sıkıyor olması…

 

Şimdi, bu durumun anlaşılması, o da yetmez, kabul edilmesi, o da yetmez, o sıkıcı kalıbın artık rafa kaldırılması gerekiyor.

 

Demokrasiyi nasıl tanımlarız?

 

İşte, inanç, düşünce, düşünceyi dile getirme özgürlükleri, girişim özgürlüğü; oy verme, seçme-seçilme hakları vesaire, değil mi? Bunlar artık insanlara yetmiyor.

 

Şimdi yeni bir insan hakları anlayışı var ve bu anlayış, demokrasi şurada dursun, geleneksel anlamdaki insan haklarını sollamış durumda. Hiç kimsenin ırkı, cinsiyeti, rengi, dili, dini, mezhebi, siyasal görüşü ve içinde yer aldığı sosyal sınıf vb. bakımından ayrımcılığa uğramaması ilkesine dayanan insan hakları artık geride kalmış durumda… Bunun yerine ne var? Yeni insan hakları anlayışının temelinde, –bütüün o sayılan hakların yanında ve onların önünde gelmek üzere– insanların, geleceklerini biçimlendirme ve yalnızca kendi ülkeleriyle de sınırlı olmayan karar alma süreçlerinde söz sahibi olmaları da var artık… Küresel nitelikte bir insan hakları anlayışı.

 

*

Ortaya hiç beklenmedik ve şaşırtıcı biçimde çıkmış olan ‘Gezi olayı’ olgusunu öyle klasik söylemlerle bir yerlere kıstırma çabaları sonuç vermez. Evet, yok edici bir güçle ‘bugün’ alt edilebilir bu durum; peki ama ‘yarınlar’?!

 

Öte yandan, medyada, şurada burada adı çok geçenlerle –velev o adlar toplumda çok sevilen değerli kimseler olsun– öyle romantik (bence pek dramatik) bir araya gelip dertleşmelerle de bu işe derman bulunamaz.

 

Bilmem, meseleyi anlamış mıyım?

 

 

İnal Karagözoğlu

14 Haziran 2013

 

 

© 2013 İK

 

Anahtar sözcükler: demokrasi, derman, dramatik, Gezi olayı, insan hakları, kalıp, küresel, romantik, sorun

 

555 | Düşünceler | Sorunlar (İ) | 140613

{lang: 'tr'}

2 Yorum

  1. pakiz bortecen said,

    Haziran 14, 2013 at 20:31

    kesinlikle çok ama çok iyi anlamışsınız…tahliliniz belki gidip göremediğiniz gençleri birebir anlatıyor. darısı anlayamanların başına …

  2. Fevziye Yazman said,

    Haziran 15, 2013 at 18:27

    Küreselleşiyoruz deyip duruyordunuz. Alın size küresel nitelikte bir insan hakları anlayışı.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.