Çocuktun, Hem de Çok Büyük…

Fazıl Say’a Mektup

 

Fevziye Yazman

 

 

Sevgili Fazıl Say,

 

 

5 Mayıs akşamı CKM’deki konserini izlemeye geldim. Kadife ceketinle çıktın sahneye, tabureye iliştin hafifçe. Ağır ağır Beethoven’a başladın. Önce ayışığıyla yıkadın hepimizi. Sonra yerle gök bir oldu sanki. Sahnenin sarsıntısını hissettim. O çatışmadan payımı aldım: Evet dedim, doğayı tanımıyorum henüz.

 

Ardından Çağ Erçağ’la geldiniz sahneye. Birlikte Şostakoviç’in labirentlerinde dolaştırdınız bu kez. Şaşkın, mutlu, sakin, coşkulu, sağ salim çıktık tuzaklardan.

 

Dört Şehir. Sivas. Hopa. Ankara. Bodrum.

 

Gözyaşlarım nasıl yol buldu da aktı? Neden hükmedemiyorum? Damla damla akan ses hangi nehir? Yoksa şehre inen karanlık mı? Güneş mi o patlayan? Tutuşan ekinler mi; ağaçlar mı yanıyor alev alev? “Ankara’nın taşına bak”. Kocaman piyano, devleşen viyolonsel, tek yürek, kâh fısıltıyla, kâh kükreyerek, ne çok şey paylaştınız. Neyse ki Sivas’ın acısını Hopa aldı, Ankara’nın hüznünü de Bodrum. Yıldızların altında sevinç vardı, hem de mavi ipekten.

 

Sevgili Fazıl Say,

 

SES’i, Nazım’ı, Kara Toprak’ı da sadece dinlemedim. Müziğini nasıl yaşattığını gördüm. Arada bir ellerini hafifçe bedenine bastırdın, neredeyse piyanoya sarıldın, okşadın, konuştun… Bestelerine sevgini ve saygını gösterdin. Çok içtendin, doğruydun… Anlattın, anlattın, kızdın, sevindin. Çocuktun, hem de çok büyük. Bolluk aktı parmaklarından, Anadolu’nun binlerce yıllık bereketi… Ağaçlardan tek tek topladın meyvaları, ekinleri biçtin kolayca ve bize verdin. Her notayı tanıdım, hepsi gerçekti, ama duyamazdık sen olmadan.

 

Sol omzundan baktığında gözlerini görüyordum, dört belki üç metreden. İçinde sevinç vardı, acı vardı ve mutluluk da. Onur, öfke, her şey… Ya kin? Yoktu…

 

 

İstanbul, 6 Mayıs 2013

 

 

 

_____________________

Not: Üstbaşlık İlgilik’e özeldir.

 

© 2013 FY.ilgilik

 

 

Anahtar sözcükler: çocuk, Fazıl Say, kin, konser, onur, öfke, sevinç

 

549 | Mektup | 040613

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.