23 Nisan Düşünceleri…

Yeniden Aydınlığa?

 

Bugün 23 Nisan. Birden çok sonucu aklıma getiren bir gün bu.

Ne zamandır hissettiğim ama konduramadığım bir durumdur: bazı kafaların gözünde ‘23 Nisan’ bir çıban başıydı. Öyle ya, adamın biri çıkıp memleket meselelerini milletle konuşmuş, o da yetmemiş, bir meclis kurup milleti kurumlaştırmış… Sonuç: Millet baş tacıdır artık ve Büyük Millet Meclisi’ndedir… Artık ümmet yok millet vardır. Söz sahibi olan artık millettir.

Bu, bazı kafaların hazmedemediği, hazmedemeyeceği bir sonuçtu…

Ve bu hazımsızlığın ulaştığı sonuç: Türk aydınlanmasının kazanımlarından yok edilecek pek bir şey kalmamıştır.

Evet, durum bu merkezdedir.

Şu bu suçlanıp yargılanıyor ya, benim asıl merak ettiğim şey, BMM hareketini yargılamaya ne zaman başlanacağıdır. O bazı kafalara göre, BMM hareketininin suçu, İstanbul Hükümeti’ni yıkmaktır. Tam teşebbüs ve tam sonuç… Bu suçun failleri bugün hayatta değillerdir ama uzantılarının sığındığı ‘23 Nisan 1920’ olgusu işte orada durmaktadır ve yargılanıp mahkûm edilmelidir: ‘23 Nisan 1920’ olgusu nasıl olmuşsa olmuş, 93’üncü yılına kadar ulaşmıştır; yapılacak şey, yeni anlamlar yüklenmek üzere belirlenmiş bir hedef olan 2023’e varmadan defteri dürülmelidir; 100’üncü yılına zinhar ulaşamamalıdır.

Bugün 23 Nisan. 23 Nisan 1920’nin yıldönümü… Kutlama diye bir şeyler yapılacaktır sanırım ve ben işte bunları düşünüyorum.

Düşünmenin sınırı yok. Bir düşüncem de şu: Yeni bir aydınlık sonuç!?…

Ülkemin ‘ileri demokrasi’ yolunda ilerlemekte olduğu söylenmekteyken ve durum da bu merkezdeyken kalkmamacasına yerleşmeye çalışan bir ‘kış’ havası var; bu hava bahara döner mi, 23 Nisan çiçekleri yeni baştan açar mı, yaza erişir de meyveler derler miyiz?

Bugün 23 Nisan; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 93’üncü yıldönümü…

Bu mutlu günün sabahında güne radyomu açarak başlamak istiyorum. Acaba radyodan odama cıvıl cıvıl çocuk sesleri yayılacak mı? Kuş cıvıltıları eşlik edecek mi o seslere? Sonra alanlara taşacak mı bu sesler? Kulaklarımı bu güzelliklere verip yine anımsayacak mıyım çocukluğumu, öğrencilik yıllarımı, öğretmenlik günlerimi? 

Ama biliyorum artık, yine içimde gözyaşlarının akmakta olduğunu göreceğim …  

Bugün 23 Nisan; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı…

Bu günü içlerinde duyumsayanlara ne mutlu… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız onlara kutlu olsun!

 

İnal Karagözoğlu

23 Nisan 2013

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 23 Nisan, aydınlanma, BMM, Büyük Millet Meclisi, egemenlik, İstanbul Hükümeti, millet, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 

539 | Belirli Gün ve Haftalar | Düşünceler | 230413

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.