Türkçenin Güzelliği

Verimli Bir Kök: Bas-

 

 

Her ‘güzel’ şey, onu güzel bulana göre güzel, güzel bulunduğu kadar güzel. Türkçe de benim için güzel bir dil. Bakınız, ‘dilimiz’ demedim; bu dille konuşup anlaşan, ama onu kendi dili kabul etmeyenlere niye saygısızlık edeyim…

 

Ama Türkçe benim dilim ve benim için güzel bir dil; bunun da ötesinde, “Türklerin en büyük icadı”*. Neden güzel, neden Türklerin en büyük icadı, nesini seviyorum bu dilin.. bunlara girmeyeceğim; ama Türkçenin güzel bir dil olduğunu söyleyen anadili Türkçe olmayan bilimcilerin de olduğunu belirtmeliyim.

 

Bu girişten sonra, asıl söylemek istediğim şeye kısa bir geçiş yapayım: Türkçe olağanüstü doğurgan bir dil. Örneğin, alın ‘bas-’ fiil kökünü… ‘Basmak’ elde bir, –edilgeni vesairesi de var– bu kökten türemiş ne de çok sözcük sayabiliriz: bası, basma, basmacı, basmacılık, baskı, baskıcı, basın, basım, basınç, basık, baskın, bastırmak, … ‘Albastı, külbastı, karabasan, örtbas, bastıbacak, tıkabasa, basıp gitmek, basıp geçmek, bastığı yerde ot bitmemek, örtbas etmek’ gibi türlü sözcükler ise cabası…   

 

Şimdi de geldim asıl söylemek istediğim şeye:

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Silivri’de sürmekte olan ‘Ergenekon davası’ denen davanın dünkü duruşma gününde duruşma salonunun dışında ve içinde meydana gelen olaylara ilişkin yargısını şu sözlerle dile getirmiş: “Maalesef yargı bugün baskına uğramıştır.”

 

Benim bildiğim, yargı kurumumuz, ‘II. 12 Eylül Harekâtı’nda alınabileceği kadar baskıya alınmıştı; dahası ne olabilir? Baskı altındaki bir yere baskın?! Yok, olmaz öyle şey… Dün Silivri’de yaşananlar, tam da bunun aksi yönündeki bir hareket ile bu harekete karşı girişilen bastırma hareketidir. (‘Bastırma’ deyince aklıma geldi, ‘pastırma’ sözcüğü de ‘bas-’ kökünden türemiş olmalı.)

 

Ben bir de şunu biliyorum: kendisi de hukukçu olan Sayın Arınç, Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı A. Nazım Kaynak’ın Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmesi dolayısıyla “Benim güzel kardeşim, sınıf arkadaşım Nazım Kaynak, Yargıtay Başkanı oldu” demişti. Yani, Sayın Arınç’ın yargı kurumumuza uzanacak kötü ellere çok şiddetli tepki göstereceğini biliyorum. Ancak, burada dikkatimi çeken şey, Sayın Arınç’ın ağzından, ‘II. 12 Eylül Harekâtı’nın yargı kurumumuz üzerindeki etkilerinden hiç söz etmemiş olması ve bu suskunluğunu sürdürmesidir.

 

 

İnal Karagözoğlu

9 Nisan 2013

 

 

_________________

* Alev Alatlı, Türklerin En Büyük İcadı ya da Türk Dili

( http://www.ilgilik.com/2008/02/21/alev-akatli-dilimiz-en-buyuk-icadimiz.html/ )

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: baskı, baskın, bastırma, kök, Türkçe, yargı

 

530 | Başkaca (İ) | Her Açdan | 090413

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.