‘Şaka Gibi’ Dedikleri Bu Olsa Gerek

Yoksa, Erken Bir Poisson d’Avril mi?

 

 

Neredeyse konuşmada ‘statüde üstünlük’ belirleme ölçütü olan ‘şaka gibi’ sözünü ben de kullanmak zorunda kalmış bulunuyorum: Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “İsrail bile bizden özür diledi” demiş; şaka gibi…

 

“İsrail geçenlerde Mavi Marmara meselesinden dolayı bizden özür dilemedi mi? Diledi. Öyleyse bu söz neden şaka gibi olsun? Ayıp ayıp…”

 

Böyle diyeceklere diyeceğim şudur: Bu sözdeki şakanın anahtarı ‘bile’ sözcüğüdür. Bu sözü kınayışım, ülkemi küçük gördüğümden değil, aksine, böyle bir gururlanmayı bize yakıştıramadığımdandır. Dahası, bu tür şeylerin çarpıtılarak övünme malzemesi yapılmasındandır.

 

İyi 1 Nisanlar!

(Görsel, www.cariboobrewing.com kaynağından.)

 

Bugün günlerden Nisan’ın biri. Birilerini kandırma günü… Talebeliğimizde pek yapardık; hocalarımız bile yapardı bize… Fransızlardan çıkmış, pek eskilerden gelen bir gelenek; “poisson d’avril” diyorlar, ‘nisan balığı’. İngilizcede de “april fools’ day” sözü var; kısaca ‘aptallar günü’… Bizde de ‘1 Nisan’. Önce gözüne kestirdiğin kişiyi bir yolunu bulup aldatıyorsun, arkasından da “1 Nisaaan!” diye dalga geçiyorsun… Benim torun üç-beş yıl önce ‘sazan’ diye bir şey tutturmuştu, yeniyetmeler arasında yaygın bir çeşit tongaya düşürme şakası… Artık yapmaz oldu.

 

*

Sayın Arınç’ın bir toplantıda “İsrail bile bizden özür diledi” dediği haberini bugün gördüm. İki günlük bir haber… İnsan beyni bir tuhaf, bugün Nisan’ın biri ya, başlığı okur okumaz şakadan bir haber sandım. Ardından haberin tarihini görünce de, bu hiç hoşuma gitmeyen sözler için ‘şaka gibi’ demek geldi içimden.

 

İyi 1 Nisanlar!

 

 

İnal Karagözoğlu

1 Nisan 2013

 

 

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 1 Nisan, şaka, ‘şaka gibi’, özür dilemek

 

526 | Belirli Gün ve Haftalar | Günlük | 010413

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.