Nerden Düştüyse Aklıma!?

 

Bir Marş, İki de Şarkı…

 

 

 Bugün cumartesi; bugün, ülkemizin geçmişi ile geleceği arasında bir köprübaşı olan Ankara’ya ilişkin bildiklerimi tazelemek, yeni şeyler öğrenmek istedim. Uğradığım yerler arasında Başkent Dayanışması’nın sayfaları da vardı. Dilerim, geç kalınmadan buraya uğransın; adresi http://www.baskentdayanismasi.org/ .

 

Bu ‘dayanışma’ alanında gezinirken zihnimin derinliklerinden Ankara Marşı yankılanıyordu:

            

 

“Ankara, Ankara güzel Ankara,
Seni görmek ister her bahtı kara.
Senden yardım umar her düşen dara
Yetersin onlara güzel Ankara.

Burcuna göz diken dik başlar insin,
Türk gücü orada her zoru yensin,
Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin,
Var olsun toprağın, taşın Ankara.”

Ve orada her zoru yenmesi dileğinde bulunulan ‘Türk’ sözü ise, Mustafa Kemal’in ‘Türk milleti’ tanımına götürüyor hemen beni: “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.”

. . . . .

 

Koca saatler nasıl da su gibi akıp gitmiş… Yorulmuş muyum? Hayır. Ama yine de bu tazelenmiş zihnimi şöyle bir-iki güzel şarkıyla soluklandırmak istiyorum. Bir ödül…. Bizden olsun. Makamı hemen seçiveriyorum: sultaniyegâh! Herkes kendisine sultan; bana da bu sultanlara yaraşır diziden nağmeler yakışır. Ve işte gün de akşama dönüyor, tam vaktidir, bir fasıl heyetinden ya da bir korodan dinlemek iyi olacak…

 

İki parça seçiyorum: ‘Al Sazını Sen Sevdiceğim’ ve ardından da ‘Bu Gülzarın Yine Bir Nevbaharı’…

 

İlki Bimen Şen’den. Sözleri kimin, bilinmiyor; usulü sengin semai. İkincisi de Santuri Ethem Efendi’nin. Bu eserin sözlerinin de kimin olduğu bilinmiyor; usulü curcuna. Bu bilinmezlikler canımı sıkıyor… Ama çaresiz, şarkıları dinlemeye oturuyorum:

“Al sazını sen sevdiceğim şen hevesinle
Çal söyle benim şarkımı sevdalı sesinle
Ben dinleyeyim ağlayayım gizlice böyle
Çal söyle benim şarkımı sevdalı sesinle”

. . .

“Bu gülzarın yine bir nev baharı
Rehini intizar etti hezarı
Dem-i teşrifi yari gülzarı
Bugün de neşezar etti hezarı

 

Tedarik üzre gördüm gülsitanı
Tekarüb eylemiş vakt ü zamanı
Haberdar eyledim ben de nihanı
Bu müjdem pür mesar etti hezarı”

 

*

Of be, içim açıldı… Evet, ben bu eserleri söylemeyi sürdüreceğim. Sürdürmeliyim.

 

 

İnal Karagözoğlu

23 Mart 2013

 

 

 

________________________

Belki gerekir diye:

gülzar: Gül bahçesi. ‌| nevbahar: İkbahar. ‌| reh: Yol. | intizar: Birisinin gelmesini, bir şeyin olmasını bekleme, gözleme. ‌| hezar: Bülbül. ‌| dem: Zaman, çağ, vakit, an. ‌| teşrif: Gelerek bir yeri onurlandırma, gelme. ‌| yar: Sevgili. ‌| tedarik: Sağlama, araştırıp bulma, elde edip hazır bulundurma. ‌| gülistan: Gül bahçesi. ‌| tekarüb: İki şeyin birbirine yakın olma hâli, yaklaşma. ‌| vakt: Vakit, zaman. ‌| ü: Ve. ‌| nihan: Gizli, saklı, sır, giz, görünmeyen. ‌| pür: Bir şeyle dolu, bir şeye sahip, çok. ‌| mesar: Sevinçler, zevkler.

 

Meraklısına:

- Ankara Marşı:

http://www.youtube.com/watch?v=hX0SLE-APbk&NR=1&feature=endscreen

- Al Sazını Sen Sevdiceğim ve ardından da Bu Gülzarın Yine Bir Nevbaharı:

http://www.timsah.com/TSM-KOROSU-Al-Sazini-Sen-Bu-Gulzrin-Yine-Bir-Nevbahari/Z0PVTPyvI2r

 

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: Ankara Marşı, Mustafa Kemal, Türk milleti, sultaniyegâh

 

 

522 | Deneme | 230313

{lang: 'tr'}

3 Yorum

 1. Sema Yurtkoruyan said,

  Eylül 7, 2018 at 20:17

  Kaleminize zevkinize sağlık İnal Karagözoğlu. Ben Datça Musiki Derneğinin çömezlerindenim ve ‘Bu gülzarın yine bir nev-baharı’ şarkısını radyoda duymuş olmama rağmen benim katıldığım konserlerin repertuarına ilk defa bu sonbahar konseri ıçın girdi. Sözlerin anlamı hakkında dişe dokunan yardımı sizin sayenizde aldım. Teşekkür ederim. Eski şarkıları anlamam için her halde bir Osmanlıca sözlük almam gerekecek! Saygılarımla, SY.

 2. Nuri Ercan said,

  Şubat 21, 2019 at 10:47

  İnal Bey, Çok teşekkürler. Yine Bu Gülzarın isimli nefis şarkının sözlerini anlayabilmek için epey araştırma yapmış ancak başarılı olamamıştım. Sayenizde bu sorun çözülmiş oldu.

 3. İnal Karagözoğlu said,

  Şubat 23, 2019 at 01:00

  “Bu gülzarın yine bir nev baharı / Rehini intizar etti hezarı / Dem-i teşrif-i yar-i gülizarı / Bu günde neşezar etti hezarı // …..” Bu güfteyi kim yazmış, bilinmiyor; dediklerine bakılırsa usta birisiymiş: “Bu gül bahçesinde işte yine bir ilkbahar… Bahçenin bülbülleri yolunu gözlüyordu onun; ve gül yanaklı sevgilinin gelip bahçeyi onurlandırmasını da… İşte bu ilkbahar gününde bülbüller bahçeyi neşeye boğdu. …” Benin anladığım bu… Kuşkusuz çok daha değişik anlamlar çıkarılabilir bu söz oyunlarının içinden.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.