İşte Bir 18 Mart’a Daha Ulaştık…

Değişen Bir Şey Var mı!?

 

 

Bugün günlerden 18 Mart. Ulusal takvimimizde ‘Şehitler Günü’ olarak yer alan bu güne özgü bir ad daha var: 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü… Bu millet, ‘Türk milleti’ denen bu millet, Çanakkale’de Çanakkale Savaşı boyunca pek çok şehit verdi; bu şehilerimizi andığımız güne simge ad olarak ‘18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’ demişiz.

 

Çanakkale Savaşı nedir? Bu savaş tek bir savaş mıdır?

 

Ulusal tarihimiz, 98 yıl önce dünya tarihiyle kesişmişti; o yıl, 1915’te, I. Dünya Savaşı’nın içinde özel bir yeri olan Çanakkale Savaşları başlamıştı.

 

Çanakkale Savaş(lar)ı, I. Dünya Savaşı içinde başını İngilizlerin çektiği ‘İtilaf Devletleri’ denen müttefik devletler topluluğunun (Bağlaşıklar’ın) 1915 yılında Çanakkale’de, Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti’ne karşı giriştiği savaşlar bütünüdür. Amaçları, Osmanlı’nın başkenti İstanbul’u ele geçirerek Rusya’yla güvenli bağlantılar kurup başını Almanların çektiği öbür bağlaşmış devletlere (İttifak Devletleri) karşı güç kazanmaktı… O vakitler İstanbul’a ulaşmanın yolu Boğazlar’dan geçiyordu ve Bağlaşıklar’ın ilk hedefi de Çanakkale’yi geçmekti. İlk saldırıyı 1915 Şubatında yaptılar, bunu 18 Mart’taki büyük saldırı izledi. Bağlaşıklar, denizden yaptıkları bu saldırılardan sonuç alamadılar. Bunun üzerine aynı yıl çıkarma yaparak karadan savaşmayı deneyen düşmanlar, bunlarda da başarı elde edemeyip 1915 yılı sonunda Gelibolu Yarımadası’ndan ayrıldılar. Evet, Çanakkale’nin geçilmez olduğunu anlayan saldırganlar, savaşı sona erdirmeye daha 1915 Kasımında karar vermişlerdi ve Çanakkale Savaşları resmen 9 Ocak 1916’da sona erdi.

 

*

Evet işte yine bir 18 Mart günündeyiz…

 

Bugün, gelmiş geçmiş bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyoruz; ama bu arada, Çanakkale Savaşları’nın anlamını irdeliyor da olmalıyız… Böyle günleri, geçmişimizden geleceğimize uzanan bir bağ kurmada değerlendiremiyorsak çok yazık! Günümüze bakalım, yeter: değişen bir şey var mı? Oyuncular yeni, o kadar…

 

 

İnal Karagözoğlu

18 Mart 2013

 

 

© 2013 İK

 

 

Anahtar sözcükler: 18 Mart, Şehitler Günü, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, Çanakkale Savaşları, 1915, Çanakkale Zaferi, Gelibolu Yarımadası, Müttefikler, İtilaf Devletleri, İttifak Devletleri, bağlaşık, Bağlaşıklar

 

 

520 | Belirli Gün ve Haftalar | Her Açıdan | 180313

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.