Dil Derneği’nin Yeni Yıl İletisi

 

Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

 

Değerli Dostlar,

Değerli Dilseverler,

 

 

Bir yılı daha geride bırakıyoruz; çoğumuz, bireysel mutluluklarımızla mutsuzluklarımızı sırtlanıp giden yılın arkasından bakarken bir kez daha “Ülkemizi ve Türkçemizi yeterince düşündük mü; dün ne yaptık, yarın ne yapmalıyız?” diye düşüneceğiz.

 

Biz, 2012’de de koşullarımızı zorlayarak Atatürkçü düşünceden, Dil Devriminden ödün vermeden çalıştık. Dil kullanımından kaynaklanan iletişim kopukluğunun en ağır, en sıkıntılı dönemini yaşadığımız da bir gerçek. Karşıdevrim eğitimi dinselleştirerek; yabancı dille eğitim ve adlandırmayı destekleyerek; okullara eski yazı ve dili sokuşturarak; eskimiş sözcükleri diriltip her sözü dinsel kavramlarla başlayıp bitirerek; inanç ve köken ayrımını siyasaya araç yaparak hız kazanmıştır.

 

Dil Derneği, bilimsel verilerin ışığında dünya görüşü, kökeni, inancı ayrı da olsa, laik Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yurttaşlık bilinciyle kaynaşmasını, birbirini doğru anlamasını sağlayacak tek aracın “dil” olduğuna; yurt sevgisiyle bağımsızlık bilincinin ulusal kimlik olan ortak dille pekişeceğine; bu bilinçle birbirini doğru anlayan her yurttaşın olayları, sorunları doğru sorgulayarak kimlik bunalımı yaşamayacağına; kendi halkını bile gözünü kırpmadan savaşa iten yayılmacıların oyununa gelmeyeceğine; ulusal kimlik olan ortak dile saygılı olanların, kendi ülkesinde ve dünyada konuşulan bütün dillere saygılı olacağına inanmaktadır. Ne yaşanırsa yaşansın Dil Derneği, karşıdevrime boyun eğmeyecek, Mustafa Kemal’in yapıcısı olduğu Türk Devriminden ödün vermeden dik duruşunu koruyacaktır.

 

2013’ü karşılarken de sizlerden dileğimiz, dil kullanımında özensizliği saygısızlığa vardırarak iletişim kopukluğuna yol açanlara tepkinizin, ussal uyarılarınızın yoğunlaşması; Dil Derneği’ne katkı ve desteğinizin artmasıdır. Bilginin, hukukun üstünlüğünü kurmak için vereceğimiz örgütlü tepki, ortak dille birbirimizi doğru anlamamızı sağlayacaktır.

 

İyi dileklerimizle yeni yılınızı kutlar, en içten duygularla saygılar sunarız.

 

 

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Sevgi Özel

 

 

__________________

Kaynak: www.dildernegi.org.tr

 

Anahtar sözcükler: yeni yıl, kutlama, DD, Dil Derneği, Atatürkçü düşünce, devrim, karşıdevrim, Mustafa Kemal

 

 

 

 

 

501| Belirli Gün ve Haftalar| Her Açıdan | 301212

 30 Aralık 2012

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.