Sanki Malum Olmuş…

İleri Görüşlülüğün Böylesi

 

 

Tam iki yıl iki ay önceki bir televizyon izlencesi geldi birden aklıma: Mehmet Ali Birand, şu bol ödüllü enkırmen, 24 Eylül 2010 gününün ilk dakikalarında Ahmet Türk’ü konuk ediyor. Kanal D 32. Gün duyurusunda, “Öcalan ile devletin büyük pazarlığında ne konuşuluyor, pazarlıkta hangi maddeler tartışılıyor, Kürt sorununda Türkiye’yi şimdi ne bekliyor” diye merak uyandırmış…

 

Başlıklar şunlar:

 

Kürt sorununda yeni bir süreç mi başlıyor?
Devlet, PKK lideri Öcalan’la görüşüyor mu?
PKK tek taraflı ilan ettiği ateşkesi uzatacak mı?

 

İzliyorum:

 

İzlencenin akışı içinde birbirini doğuran altbaşlıklar açılıyor, sorular soruluyor… Ele alınan konular ile sorulan sorular, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yol gösterici beyanatları, talimatları, dayatmaları kıvamında sürüp gidiyor…

 

Türk, sözlerinin bir yerinde “Kürtler’in de Türk halkının da değerlerine saygılı olacağız” diyor. Ahmet Türk, ‘-cağız’ çekim ekiyle, tarafları, yani ‘Kürtler’ ile Türk halkını kastediyor.

 

*

‘Türk halkı’ denen halk kimdir? ‘Türk milleti’ni kimler oluşturur?

 

Bunun yanıtı yıllar önce verilmiş: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye Halkına Türk milleti denir.” Bu tanım Atatürk’ün… Anayasamız’ın ‘Türk vatandaşlığı’ başlıklı 66’ncı maddesi de bu tanımın güncelleşmiş biçimiyle başlamıyor mu? “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”

  

Ülkemizde, bir kısmının alt dalları da olan kırka yakın budunsal (kavmi, etnik) kökenden gelen yurttaş var. Başka başka dinsel inançlar ise apayrı bir konu. Ve yıllar boyunca herkes birbirine karışmış… Bu durumda kaçımızın kökeninin saf olarak şu ya da bu olduğu söylenebilir? Ama Ahmet Türk’e göre bu memlekette Kürtler ile Türk halkı var.

 

Mehmet Ali Birand, Türk Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olanlara Türk dendiğini, Atatürk’ün yaptığı Türk milleti tanımını bilmiyor muydu Ahmet Türk’ü dinlerken?

 

Bilmez olur muydu hiç.  

 

Peki de bu değerli izlenceci başhabercimiz, “Kürtler’in de Türk halkının da değerlerine saygılı olacağız” diyen Ahmet Türk’e ‘Türk halkı’ derken neyi kastettiğini niye sor(a)mamıştı? Bugünkü büyük pazarlık malum mu olmuştu yoksa?

 

*

Ve bir soru daha: tam iki yıl iki ay önceki bir televizyon izlencesinin birden aklıma gelmesi, son günlerde ortada dolaşan bir röportaj* dolayısıyla olabilir mi? Sanmam; ama o hep aklımda…

 

 

İnal Karagözoğlu

22 Kasım 2012

 

 

___________________________

* http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21953683.asp >>> http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21966811.asp

 

 

© 2012 İK

 

Anahtar sözcükler: Türk halkı, Türk milleti, budun, köken, Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti, pazarlık

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.