Asıl Meseleyi Görmek

Bu Cambazları Seyretmekten Yorulmadınız mı?

 

Gündem cambazları iş başında. Memleket koca bir gösteri alanına dönmüş. Millet kafasını tepelere dikmiş, ense köküne ağrı oturmuş vaziyette “şimdi ne yapacaklar” diye bekliyor. Seyirden kalan zamanlarda da herkes birbirine birlikte seyrettiklerini anlatmakla meşgul.

Ortalama bir insan beyni, günlük yaşantısının uyanık geçen üç aşağı beş yukarı on altı saatlik bölümünde önemlilik derecesi yüz üzerinden doksanın üzerinde kaç meseleyi hazmeder? Bunlara ilişkin ne ölçüde işe yarar düşünce ortaya koyup bunları kaç kişiyle ne kadar tartışır da bir sonuca varır? Ve ertesi gün hangi salim kafayla bir gün önce yaptığı işe yaramaz işi yeni yeni meseleleler için yapar? Ve asıl, bu sıkı çabalamalara kaç gün dayanır?

Bu topluca havanda su dövme hâlini pek mi seviyoruz? Siyasetçisinden ticaretçisine, yazarından çizerine, ağzı laf yapanından bir çift söz edemeyenine, akıllısından eblehine, Atatürkçüsü’nden onun karşısında olanına, ümmetçisinden milletçisine, cininden safına, ayrılıkçısından birlikten yana olanına, ağlağından katı yüreklisine, ulusalcısından ulusalcı olmayanına, Osmalıcısından Cumhuriyetçisine, laikinden laiklik karşıtına, ırkçısından ırkçılığa karşı olanına, toplumcusundan anamalcısına, velhasıl topumuz bu işle meşgulüz. Bıkmadan usanmadan…

*

Mekteplilik yıllarımda öyle gündem yaratmaya memur cambazlar yoktu ortalıkta. Günün birinde ABD’nin bir ucak gemisi gelecek de ya da maden kanunu gibi bir şey olacak da, üç beş kafadar bir yere çöküp “bu memleket nasıl kurtulur” muhabbeti eşliğinde beynimize cila çekeceğiz… Hoş, sadık birer cambazhane seyircisi olmayı da böyle yapa yapa becerdik ya… Ben bunu der bunu bilirim: balık baştan kokar, memleket de genç kalamayan kafadan batar.

Arkadaş, memleketin batmasını istemiyorsan, bırak şu cambazları izlemeyi, siyasal partilere ve milletvekili seçimine ilişkin yasaların evrensel ölçülere göre güncellenmesi için eylem yap. Tabii, önce bu yasalardaki çağa uymayan şeyleri görmen, bunu etrafına anlatman, sonra da eyleme geçmek için örgütlenmen gerekiyor.  

 

İnal Karagözoğlu

18 Haziran 2012, Pazartesi

 

© 2012 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.