Ne Hâliniz Varsa Görün…

Ya da Destek

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2012 günü Ankara’da partisinin Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, son günlerin konularından İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yapılan yönetmelik değişikliği sorununa da değindi. Sayın Başbakan’ın bu konuya yaklaşımı özetle şuydu: “Devlet eliyle tiyatroculuk olmaz; tiyatroları özelleştirmeye götürüyorum”*.

Bu yaklaşımın temelinde yatan nedir, diye bakınca, şu düşünce görülüyor: Tiyatrocular hem kamudan maaş alacak hem de yönetime verip veriştirecek; bu saçmalıktır.

*

Bu tiyatrolar özelleşince durum ne olacak? Tiyatrocular azat olmuş olacaklar. “İşte buyurun özgürlük, istediğiniz oyunları istediğiniz gibi oynayın, istediğiniz yerde oynayın, kimse engel olmaz.”

Destek? Olabilir… “Hükümet istediği oyuna gerektiğinde sponsor olur.”

*

Tiyatro, her şeyden önce bir sanat dalı. İnce duygu ve düşüncelere kapı açan bir damıtılmış sanat dalı… Öte yandan, yazarından perdecisine kadar bir takım işi de… Tiyatronun ana malzemesi ise her bakımdan insan. İçerik anlamında da, yaratı anlamında da, yöntem anlamında da, sunan ve sunulan anlamında da, etkisi anlamında da, işgücü anlamında da…

Ve ortaya konmasının maliyeti yüksek.

Dolayısıyla, insanlar bu sanatın alıcısı olamıyor kolayca. Hem parasal yönden, hem ilgi yönünden, hem …

Bir tiyatro yapıtının değerini, her sanatta olduğundan çok daha büyük ölçüde izleyecilerinin tek tek kanı, inanç, düşünce, ruhsal durum ve anlayışları belirler. Bunların bileşkesi de toplumdaki kabulünü…

İşte bütün bunlardan ötürü, damıtılmış bir sanat dalı olan tiyatronun topluma sunulmasında kamusal kuruluşlar devreye giriyor. Bir kamu hizmeti olarak… Girmek durumunda… Girmek zorunda… ‘Kamu’ diyorum, ‘hükümet’ demiyorum.    

Ve evet, Sayın Başbakan’ın dediği gibi, hükümetler de istediği oyuna sponsor olur. Tabii, ‘gerektiğinde’.

*

Bugün 1 Mayıs. Kutlu olsun!

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 1 Mayıs 2012

 

 

___________________________

* http://www.aa.com.tr/tr/balkanlar/48126–kimse-bize-murebbiyelik-yapmasin 

 

 

© 2012 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.