Bugün Dünya Günü’ymüş

Yarın 23 Nisan… Neşe Doluyor mu İnsan?

 

Bugün Dünya Günü’ymüş… Bir hafta önce de Dünya Sanat Günü’ydü. Nisan ayı bu günler, haftalar yönünden olabildiğince zengin. Bu yıl, daha önce pek görülmeyen yıkıcı doğa olayları da oldu bu ay içinde. Ayın bitmesine daha sekiz-dokuz gün var, bakalım daha neler olacak?

Bizde, hemen her ülkede olduğu gibi, eğitim-öğretim, dolayısıyla, bilgiyle, beceriyle donatılmış, topluma yük olmayan üretici bireyler yetiştirme işleri devletin görevleri arasında. Bu iş için koskoca bir kuruluşumuz var: Milli Eğitim Bakanlığı. Niye saklayayım, Dünya Günü ile Dünya Sanat Günü’nü ben yeni duyuyorum; bu günler Milli Eğitim’in genelağdaki yerinde var mı, diye bakasım geldi, baktım, yok (merak eden, Anasayfa > Bağlantılar > Belirli Gün ve Haftalar diye baksın). Demek, daha resmiyet kazanmamışlar… Olsun, adlarında ‘Dünya’ sözü var ya, biz de kutlarız, olur biter.

Dünya Sanat Günü çok çok yeni bir gün, ilk kez bu yıl kutlandı. Günü 15 Nisan. Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan bu günün ‘Dünya Sanat Günü’ olarak kutlanması, ülkemizin de temsil edildiği Uluslararası Sanat Birliği’nin geçen yıl 5-6 Nisan tarihlerinde Meksika’nın Guadalajara kentinde toplanan 17’nci Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edilmiş.

Dünya Sanat Günü tabii bizde de kutlandı. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de, bu ilk kutlama dolayısıyla bir mesaj yayımladı, bu günün Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaya başlamasını, sanata ve insanlığa bu hazineyi armağan eden sanatçılara teşekkür edilmesi için önemli bir adım olarak niteledi. Sayın Gül mesajında, en büyük dileğimizin, insanlığın, husumetlerden, çıkar çatışmalarından uzak bir şekilde sanatın bütünleştirici gücüyle dostluk ilişkileri kurduğunu, uygarlığın değerlerine ve yüksek ideallerine sahip çıktığını görmek olduğunu da dile getirdi.

Dünya Günü ise epey eskiye dayanıyor. Dünyamız’ın güzelliğini ve Dünya’daki yaşamı kutlayarak onun karşı karşıya kaldığı çevresel tehlikelere dikkat çekme düşüncesi olarak 1969’da ortaya çıkmış, ertesi yıl da yirmi milyon dolayında kişinin katılımıyla ilk kez Amerika’da kutlanmış. 1990’da uluslararası nitelik kazanan Dünya Günü günümüzde 175’ten çok ülkede kutlanıyor. Bizde bu iş ne zamandan beri nasıl oluyor, bilmiyorum. Zaten 2 B vesaire işleri de nasıl oluyor, onları da bilmiyorum… Ve bilenlerin anlatmasını bekliyorum.

Bu kutlamalar arasında benim asıl merak ettiğim şey, 23 Nisan 1920’de İstanbul Hükümeti’ni yıkmaya yönelik BMM hareketini ne zaman yargılamaya başlayacağımızdır. İşte yarın 23 Nisan… Neşe doluyor mu insan?

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 22 Nisan 2012

 

 © 2012 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.