11 Mart 2011: Bir Felaketin Adı

Aradan 1 Yıl Geçti!

 

Av. Muazzez Çörtelek

 

 

Ülkemizde yaşanan olaylar sarmalının hızı, kapsamı ve şiddeti giderek artmakta. Bu sarmaldan sıyrılarak yaratılan girdabın içinde kaybolmamak ise neredeyse olanaksız. Yine de bir insan olarak dünyada yaşanan acılara, insanlara sorulmadan alınan ve uygulanan kararlara ve bu kararların neden olduğu felaketlere karşı kayıtsız kalmanın insan onuruna yakışmayacağını bilmek zorundayız. Üstelik öyle görünüyor ki, konu bizi de yakından ilgilendiriyor.

 

 Tarih 11 Mart 2011… Felaketin adı nükleer radyasyondu.

 

Japonya’da 11 Mart 2011 tarihindeki 9,0 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen tsunami ve Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki patlamanın yarattığı dehşetin üzerinden tam bir yıl geçti. Japonya deprem konusunda deneyimli bir ülkeydi. Şiddetli depremlere karşı tamamen olmasa da çok ciddi tedbirler almayı ve bunları yaşama geçirmeyi başarmıştı. Tsunami için ördüğü duvarlar yeterli olmamıştı. Ama Çernobil’den sonra ikinci büyük nükleer kaza olarak tarihteki yerini alan bu olay, geçen bir yıl içinde Japonya dahil, pek çok ülkeyi nükleer konusunda yeniden düşünmeye, farklı kararlar almaya zorladı.

 

Neden? Çünkü, bu zincirleme felakette yaklaşık 20 bin kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan felaketler sonunda 340 binden fazla kişi yerinden yurdundan oldu. Sadece radyasyon tehdidi nedeniyle yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kalanların sayısı 90 bini buldu. Deprem ve tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde ağır tahribata yol açmış, santralin soğutma düzeni arızalanmış, altı reaktörden üçünde çekirdek erimesi meydana gelmişti. Kısa bir süre önce, Japon Hükümeti’nin çekirdek erimesi tehdidinden depremden sadece birkaç saat sonra haberdar olduğu ortaya çıktı (1). Oysa Hükümet, uzun süre çekirdeğin erimediğini savunmuştu.

 

Fukuşima’daki kazanın geçen bir yıl içinde Japonya’da ve dünyada nükleer enerji konusundaki yaklaşımları nasıl etkilediğine kısa bir göz gezdirelim:

 

Japonya, felaketin ilk günlerini atlatır atlatmaz nükleer enerjiyi sorgulamaya başladı.

 

25.4.2011 / Dw-World.de / Japonlar sessizliğini bozdu  

 

Başkent Tokyo’da bir araya gelen binlerce kişi, hep bir ağızdan nükleer enerjiden vazgeçilmesi ve yenilenebilir enerjilere ağırlık verilmesi talebini dile getirdi. Eylemciler enerji politikasında değişiklik talep etti.

 

10.5.2011 BBC / Türkçe / Japonya felaketin ardından nükleer enerji bağımlılığını değerlendiriyor

   

Japonya Hükümeti, depremle birlikte Fukuşima nükleer santralinde yaşanan yıkım ve sızıntı nedeniyle ülkenin nükleer enerjiye bağımlılık politikasının gözden geçirileceğini açıkladı.

 

24.5.2011 / Dw-World.de / Japon medyası Fukuşima’yı sorguluyor

 

Japonya’nın Fukuşima nükleer santralindeki iki reaktörde daha çekirdek erimesi olduğu açıklandı. Tepco şirketi, reaktörlerdeki yakıt çubuklarının sıvılaştığını duyururken, medya bugüne kadarki karar sürecini sorguluyor.

 

17.5.2011 / Dw-World.de / Nükleer santraller felaketlere hazır değil

 

Almanya’daki 17 nükleer santralde yapılar dayanıklılık testi, güvenlik önlemlerinin olağanüstü büyük felaketlerde yeterli olmayabileceğini ortaya koydu. Uçak kazaları ya da terörist saldırılar, en büyük risk faktörleri.

 

1.7.2011 / Dw-World.de / Almanya’da nükleer enerji santralleri kapanıyor

Alman Meclisi, ülkedeki nükleer enerji santrallerinin 2022’ye kadar aşamalı olarak kapatılması planını kabul etti. Merkel Hükümeti, kamuoyu baskısı nedeniyle nükleer enerji politikasında geri adım atmak zorunda kalmıştı.

 

26.8.2011 / Dw-World.de / Fukuşima, Kan’a da felaket getirdi.

Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem siyaseti de vurdu. Fukuşima nükleer santralindeki felaketle mücadelede yoğun eleştirilere maruz kalan Japonya Başbakanı Naoto Kan görevinden istifa etti.

 

18.9.2011 / Dw-World.de / Siemens nükleerden vazgeçti

Fukuşima’daki felaket Almanya’nın en büyük şirketlerinden Siemens’e de geri adım attırdı. Nükleer enerjiden tamamen vazgeçtiğini duyuran şirket, bundan böyle nükleer santraller de kurmayacak.

4.10.2011 / Ntvmsnbc / İsviçre’den nükleer enerjiye rest

İsviçre Parlamentosu nükleer santrallerini 2034 yılına kadar kapatma kararı aldı.

2.11.2011 / Ntvmsnbc / Belçika ‘nükleer’ istemiyor    

Almanya, İsviçre ve İtalya’nın ardından Belçika da nükleer enerji kullanmamaya karar verdi.

21.12.2011 / Ntvmsnbc / 40 yıllık Fukuşima planı

Japonya Fukuşima'daki nükleer santrali temizlemek ve devredışı bırakmak için öngördüğü 40 yıl sürecek planını açıkladı.

 

1.2.2012 / Dw-World.de / Nükleer enerjisiz bir Japonya mümkün mü? 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, yapılan testler sonucunda Japonya’daki nükleer santrallerin uluslararası standartlara uygun olduğunu duyurdu. Ülkede şu anda 54 nükleer reaktörden sadece üçü faaliyette.

 

22.2.2012 / Dw.de / Radyoaktiviteye rağmen üretim
11 Mart 2011 tarihindeki tsunami felaketi ve akabindeki nükleer kazanın üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Fukuşima etrafında tahliye edilen bölgelerde yeniden çalışılıyor.


28.2.2012 / Hürriyet / Fukuşima felaketinin boyutları halktan gizlemdi

Japonya’da 300 kişiyle görüşülerek hazırlanan bir rapora göre, Çernobil’den sonra meydana gelen en büyük nükleer felaketi Hükümet ‘önemsiz’ olarak göstermeye çalışmış.

 

Bu haberlerin dışında, Fukuşima nükleer santrali ile çevresinde oluşan tahribatın tümüyle temizlenmesinin yaklaşık kırk yılı bulabileceği yazıldı. Dünyanın, henüz nükleer atıkların nasıl saklanacağı konusunda kesin bir çözüm üretememiş olduğunu da belirtelim.

 

Japonya’da Fukuşima nükleer faciasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen radyasyon korkusu günlük yaşama eşlik ediyor (2).

 

Bunlar sadece basına yansımış olan haberlerden küçücük bir bölüm (3). İnsan hikâyelerinin yer almadığı soğuk, sıradan haberler. Ama şu birkaç satır olsun nükleer konusunda ne kadar hassas davranılması gerektiğini göstermiyor mu?

 

Peki biz ne yapıyoruz? Japonlarla santral kurmayı planlıyoruz ve santral tamamlandığında iki metre yakınında balık tutmayı düşünüyoruz. Ben söylemiyorum, inanın haberlerde okudum.

 

 

İstanbul, 12 Mart 2012

 

 

_______________________

(1) http://www.haberler.com/felaketin-uzerinden-1-yil-gecti-3437947-haberi/

(2) Nükleer Santral/Enerji/Kirlilik > listelenen haberlerden Radyasyonun gölgesinde yaşam’ı tıklayınız.

(3) Daha çok bilgi için: http://www.gezegenimiz.com

 

Bu yazı, 13 Mart 2012’de Yeni Yaklaşımlar’da (www.yeniyaklasimlar.org) yayımlanmıştır.

 

Not:

- Üstbaşlık ile görsel İlgilik’e özeldir.

- Yazar’ın İlgilik’te çıkan önceki yazısı: Kertenkele Kadar Bile Olamamak mı? _ Acıların Kertenkelesi   

 

© 2012 MÇ.ilgilik

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.