Bugün Kadınlar Günü

 

Al Onu Vur Duvara!

 

 

 

  İşte yine geldi: bugün Dünya Kadınlar Günü. İyi, güzel… Yıllardır gelip duruyor zaten; olağandışı bir şey değil…

 

Ama ne oluyor? Gittikçe çıkarcılığa malzeme olan bu günün anlam ve önemine yaraşır işler yapıyormuş gibi görünmek için, yapıyor olmak için girişilen şeylerden geçilmiyor. Ve, ticaret ve siyaset erbabı bu günün yüzünden pek yoruluyor…

 

Vitrinler ona göre donatıldı; reklamlar falan 

 

8 Mart’ın resmi tatil olması için yasa önergesi verenimiz bile oldu. Ne yani, o gün geldiğinde kadına karşı şiddet denen şeye ara mı verilecek, yoksa, gün bugündür deyip misliyle ver yansın mı edilecek?

 

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı ile buna benzer şeyler de tam da bu özel güne ayarlanmış bir şekilde gündemde yer almış vaziyette.   

 

Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Anayasa Kadın Platformu’ diye bir toplantı bile yapılacakmış. Bu toplantıya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı da katılacakmış. Akşam saatlerinde de Meclis’teki tören salonunda bu günün onuruna Kültür ve Turizm Bakanlığı Lale Türk Müziği Kadın Grubu’nun Nağmelerin Dili adlı bu güne özel konseri varmış… Ve daha daha ne etkinlikler…  

 

Şimdi merakım şudur: her yaştan kadın-erkek takımı olaraktan şakkıdık şıkkıdık oynadığımız Karaçalı adlı bir ahir zaman havası var, “Karaçalı yolda yolda, / Kelepçeler kolda kolda; / Senin yüzünden kaynana / Sabahladım ben karakolda. // Al kızını koy çuvala, / Salla salla vur duvara, / Salla da salla vur duvara, / Salla salla vur duvara. // …..” diye gidiyor. Buna bugün rastlayabilecek miyim bir yerlerde?

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 8 Mart 2012 

 

 

© 2012 İK

 

 

{lang: 'tr'}

3 Yorum

 1. İnal Karagözoğlu said,

  Mart 8, 2012 at 12:04

  Bu Merak Beni Epey İdare Eder

  Merakım bir idi iki oldu: TBMM’nin genelağdaki yerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk müziği çalıp söyleyen kadın grubunun adı ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Lale Türk Müziği Kadın Grubu’ diye verilmiş. Yukarıdaki yazımda bu bilgiyi kullandım. Yazıyı yapıştırdıktan az biraz sonra, ilgimi çeken bu müzik grubuna ilişkin bilgi edinmek istedim, neyin nesidir, diye ilk önce bu pek verimli bakanlığımızın genelağ alanına baktım, bir bilgi edinemedim; yani, bilgi mutlaka vardır da ben bulamadım… Hal böyle olunca bu sefer genelağda genel bir aramaya giriştim, karşıma ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Şe’lale Türk Müziği Kadın Grubu’ adı çıktı. Bu arada, ‘kesmesiz şelaleli’ bir adla da karşılaştım: ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Şelale Türk Müziği Kadın Grubu’. Üstelik, ‘Lale’li adlara da rastlamadım değil…

  ‘Şelale’ sözcüğünün yazılışında kesme imi (’) yoktur benim bildiğim. Şimdi, ben mi yanılıyorum, işin doğrusu ne? Asıl asıl, bu müzik grubunun adı bu üç addan hangisi?

  Pek ama pek meraklandım bu işe. Bu merak beni epey idare eder…

 2. İnal Karagözoğlu said,

  Mart 9, 2012 at 20:13

  Resmen belli olmuştur, yukarılarda sözü edilen müzik grubunun adı ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Lale Türk Müziği Kadın Grubu’dur. Kaynak da, Resmi Gazete’nin http://www.resmi-gazete.org/tbmm/tbmmde-nagmelerin-dili-konseri-15396.html bağlantısındaki şu haberdir:

  «TBMM’DE “NAĞMELERİN DİLİ” KONSERİ
  TBMM
  Prş 08 Mar 2012 22:19:07 EET
  ________________________________________
  TBMM’DE “NAĞMELERİN DİLİ” KONSERİ…
  Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Lale Türk Müziği Kadın Grubunca gerçekleştirilen “Nağmelerin Dili” özel konserine katıldı. 08 Mart 2012 Perşembe Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Lale Türk Müziği Kadın Grubunca gerçekleştirilen “Nağmelerin Dili” özel konserine katıldı. TBMM Tören Salonunda gerçekleştirilen konseri TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanı sıra, eşi Gülten Çiçek, bazı milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu ve Meclis çalışanları izledi. TBMM Başkanı Çiçek, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanundan beklenen sonuçların bir an evvel kadınlara kazandırılmasının; daha mutlu, daha güzel, kadınların huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir Türkiye’nin inşası bakımından önemli olduğunu ifade etti. Kadın gerçeği, kadın hakları ve kadın sorunlarının herkesin üzerinde önemli durması gereken üç temel konu olduğunu söyleyen Çiçek, Türkiye açısından yeni anayasa yapım sürecinin başladığı dönemde kadın haklarının daha çok anayasal teminata kavuşması konusunu bugün yaptıkları toplantılarda ele aldıklarını söyledi. Çiçek, ”Bu sorunların sadece 8 Mart’ta değil 365 gün farkında olmak lazım” dedi. TBMM’nin bugün önemli bir yasayı birlikte kanunlaştırdığını belirten Çiçek, ”Temennim odur ki Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanundan beklenen sonuçların bir an evvel kadınlarımıza kazandırılması; daha mutlu, daha güzel, kadınlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir Türkiye’nin inşası bakımından da önemli. Emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. Konserin ardından Cemil Çiçek ve Gülten Çiçek, Lale Türk Müziği Kadın Grubu üyelerine çiçek verdi ve hatıra fotoğrafı çekildi. (21.30)

  ——————————————————————————–
  Ek bilgi : TBMM’DE “NAĞMELERİN DİLİ” KONSERİ Son güncelleme Prş 08 Mar 2012 22:19:07 EET
  Kaynak http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=120936
  Kategori TBMM»

 3. Fevziye Yazman said,

  Mart 12, 2012 at 21:25

  Kadına karşı şiddetle ailenin korunması kanunu ne demektir?

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.