Başbakan Erdoğan Ulusa Seslendi

Suç Duyurusu Gibi

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ekim 2011 günü ‘ulusa sesleniş’ konuşmalarından birini daha yaptı*. Sayın Başbakanımız, televizyonlarımızdan verilen bu konuşmasında, ülkenin gündeminde ön sıralarda yer alan konularda açıklamalarda bulundu, bilgiler verdi, bu konulara ilişkin görüş ve düşüncelerini söyledi.

 

23 Ekim 2011 günü Van ve çevresini etkileyen deprem felaketi, Sayın Başbakanımız’ın konuşmasında önemli bir yer tutuyordu. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu vurgulayan Sayın Başbakanımız, depremlerle yaşamayı öğrenmek, bu duruma uyum göstermek zorunda olduğumuzu dile getirdikten sonra da bu depremde Hükümeti’nin ve diğer kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmaları şu sözlerle anlattı:

 

“Kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, sağlık kuruluşlarımızın, yerel yönetimlerimizin, arama kurtarma ekiplerimizin, yardım kuruluşlarımızın, güvenlik güçlerimizin ivedilikle bölgeye intikal ettiklerini, edebildiklerini hep birlikte gördük. Her ne kadar aksaklıklar, eksiklikler olsa da gerekli teçhizatlar, yardım malzemeleri süratle afetzedelerle buluşturuldu, bölgedeki yaralar bir an evvel sarılmaya başlandı.

 

Deprem anından itibaren, ilgili bakanlarımız, Van milletvekillerimiz, ilgili kurumlarımız derhal deprem mahalline doğru harekete geçtiler. Ben de aynı saatlerde beraberimdeki bakan arkadaşlarımla, İstanbul’dan Van’a doğru yola çıktım ve burada ilk değerlendirmeleri yaptıktan hemen sonra felaketin en ciddi biçimde yaşandığı Erciş ilçemize gittim. Gerek Erciş ilçemizde gerek Van’da incelemelerde bulundum: Hem yetkilileri, hem vatandaşlarımızı dinledim, yaşanan sıkıntıları yakinen tespit ettim.

 

Aksaklıkların giderilmesi, ihtiyaçların karşılanması, çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi için bölgede hazır bulunan yetkililere gerekli talimatları verdim ve bakan arkadaşlarımın riyasetinde orada koordinasyon merkezlerini süratle oluşturduk, olgunlaştırdık”

Konuşmasında Van depreminde yürütülen çalışmalar ile yapılan yardımlara ilişkin sayısal bilgiler de veren Sayın Başbakanımız, “Kusurlarımız elbette oldu. Elbette anında bütün ihtiyaç sahiplerine ulaşmak mümkün olmadı. Ancak, böyle büyük ve geniş çaplı bir afette, bu tür aksaklıkların yaşanması takdir edersiniz ki gayet tabiidir. Nitekim, zaman ilerledikçe bu aksaklıklar da giderilmiş, en ücra köşeye kadar ihtiyaç sahiplerine ulaşılmıştır” dedi. Sayın Başbakanımız, sözlerini, “Bakınız, biz, büyük bir iddiayla yola çıktık; dedik ki, ‘Bizim hükümetimiz, kimsesizlerin kimsesi olacaktır. Hükümetimiz döneminde hiçbir vatandaşımız aç ve açıkta bırakılmayacak, hiçbir insanımız sahipsiz kalmayacaktır. Yetimlerin, yoksulların, âcizlerin ve muhtaçların yanında yer alacağız, onların yar ve yardımcısı olacağız’ dedik. Deprem bölgesinde bu iddiamızı bir kez daha teyit ettim; ‘Bu kış günü hiçbir vatandaşımızı açıkta bırakacak değiliz’ dedim. Yine söylüyorum: Bütün vatandaşlarımız müsterih olsunlar; devletimizin tüm imkânları insanımızın hizmetindedir. Geçici çadır kent, Mevlana evleri, Konteynır kentlerle kalıcı konutlara taşınacağız” diye sürdürdü.

Doğal afetlerde önemli olan şeyin, ‘bu afetler karşısında her an tedbirli olmak, hazırlıklı olmak ve anında müdahale edebilmek’ olduğunu vurgulayan Sayın Başbakanımız, “Bizi asıl yıkan, bize asıl zarar veren, depremin kendisinden çok, depreme karşı gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olmasıdır, felaketlere karşı gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olmasıdır. Van depreminde bunu bir kez daha tecrübe ettik” dedi.

 

Yapılan uyarılara, yaşanan acı deneyimlere, ödenen ağır bedellere karşın, depreme karşı alınacak önlemlerin yerine getirilmediğini; çürük binalarda yaşandığına tanık olunduğunu söyleyen Sayın Başbakanımız, görülen şu olumsuzlukları sıraladı:

 

- Çürük binalar yapılıyor;

- Yer seçimi yapılmıyor;

- Çürük binalarda yaşanıyor;
- Beton bina adı altında adeta kumdan kaleler, kumdan binalar, kumdan konutlar yapılıyor;

- ‘Daireyi, dükkânı, mağazayı genişleteceğim’ düşüncesiyle binalardaki taşıyıcı sütunlar kaldırılıyor, kolonlar kesiliyor;

- Belediyeler, müteahhitler, denetim elemanları, bu ihmallerin cinayetle, intiharla eşanlamlı olduğunu kabul etmelidiirler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ulusa seslenişinin Van depremine ayırdığı bölümünü, “Kurtarılan her can bize nefes vermiş, kurtarılan her can bize hayat vermiştir” diye bitirdi.

*

Sayın Başbakanımızın bu söyledikleri, depremler, güncel olarak da Van depremi konusunda öğrenip bildiklerime pek bir şey eklemediyse de aklıma şu soruyu düşürmedi değil: Şimdi bir yürekli savcı çıkar da Sayın Başbakanımız’ca sıralanmış olan o olumsuzlukları ihbar kabul edip gereğini yapmaya kalk(a/ışı)r mı?

 

 

İnal Karagözoğlu

Yalıkavak, 1 Kasım 2011
 

 

____________________

* Kaynak: ‘Başbakan Erdoğan ulusa seslendi’ haberi, www.akparti.org.tr

 

 

© 2011 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.