Asabi Şahsiyetler İçin

Bir Meditasyon Yöntemi de…

 

 

Seçime doğru yokuş aşağı yuvarlanıp giderken bakıyorum da herkesler asabi. Bin türlü olumsuzluk yaşarken hiç çekilmiyor doğrusu… Oysa, sandığa huzurlu bir ortamda gitmeli, değil mi? Bu ortamı sağlayacakların başında da bence siyasetçiler gelir; babam gelecek değil ya… Ancak, toplumsal huzuru sağlamakla görevli olanlar önce kendileri huzura ermeli, derim; yoksa, bu işi başarabileceklerini hiç sanmıyorum.

 

Kişilerin iç huzura ulaşmasında, zihinlerini denetlemede başvurulan pek çok yöntem olduğu söylenir. Bunlardan biri de dalınç, yani, moda deyişle meditasyon. Bu yöntemin, inançlara, kültürlere göre değişen pek çok türü var. Örneğin, Müslümansan tefekküre dalar, deri derin düşünürsün; Taocuysan, Budacıysan falan, ona göre… İstersen ve tabii paran varsa, gider transandantal meditasyona yazılırsın. Bir şeyler yaparsın yani…

 

Ben buradan ihtiyacı olanlara ucuz ve kestirme yoldan bir iyilik yapayım. Nedir? Çok basit bir şey, sadece dinlenecek bir şey; asabi şahsiyetlere şiddetle öneririm: Jules Massenet’nin Thaïs operasından ‘Méditation’ adlı bir intermezzo bu. Amerikalı usta kemancı Güney Koreli Sarah Chang seslendiriyor*.

 

*

Bu sıralar herkeslerin, ama herkeslerin zihinlerini denetleyerek güzelliklere dalmaya, huzur bulmaya ihtiyacı var. Bunu sağlamanın en kolay, en kestirme yolu da, inançlar, görüşler her ne olursa olsun ortak dil olan müzik…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 10 Mayıs 2011

 

 

_________________

* Méditation’ı dinlemek için tıklayınız.

 © 2011 İK

{lang: 'tr'}

2 Yorum

 1. Fevziye Yazman said,

  Mayıs 12, 2011 at 18:38

  Kabul ediyorum.

 2. Oya Özdemir said,

  Mayıs 17, 2011 at 05:31

  Sayın Karagözoğlu,
   
  Böyle bir yazıyı okumaya ne denli ihtiyacım varmış, meğerse… TEŞEKKÜRLER…
   
  Sonrasında, keşke, ilgisiz ilgililer de fırsat bulup okuyabilseler, diye geçirdim içimden… Bu güzel düşüncemden, hemen sıyrıldım. Neden mi?? Sağlıksız ortamlarda sağlıklı düşünebilmek, olası değil. Sağlıksız düşünceler de sağlıksız seçimleri beraberinde getireceğinden birileri için AMAÇ olsa gerek!!!
   
  Saygı ve sevgilerimle,
   

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.